• BIST 106.675
 • Altın 172,965
 • Dolar 4,0791
 • Euro 4,9434
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 27 °C

Müdürlük İçin Göreve İade Dilekçesi Örneği

Müdürlük İçin Göreve İade Dilekçesi Örneği
Görevden alınan ve mahkeme kazanan okul müdürlerinin son MEB Hukuk Müşavirliği görüşüne istinaden yazacakları göreve iade dilekçe örneğini TES Kayseri kalemi ile sunuyoruz;

…………………..…………………MÜDÜRLÜĞÜNE

………… Müdürlüğünde Müdür olarak görev yapmakta iken; 10 Haziran 2014 tarihli Resmi Gazetede Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik Ek-1’de yer alan Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri Değerlendirme Formu üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda 75 ve üzeri puan alamadığım için görev sürem uzatılmamıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda başarısız sayılma işleminin ve bu sebeple Müdür olarak görev yaptığım okulda görev süresimin uzatılmaması işleminin yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali talebiyle açtığım davada; idari işlemin yürütmesinin durdurulması/iptali kararı verilmiştir.

MEB Hukuk Müşavirliğinin ekte sunulan 11.01.2016 tarihli görüş yazısında; idari yargı yerlerince verilen iptal kararlarının, iptal edilen işleme bağlı olarak tesis edilen diğer işlemlerin yapıldıkları tarihten geçerli olarak ortadan kaldırılması, iptal edilen idari işlemin tesisinden önceki hukuki durumun devamının sağlanması gerektiği, idarenin fiili ve hukuki imkansızlık halleri dışında iptal edilen işlem nedeniyle oluşan hukuka aykırılığı gidermek için işlem veya işlemler tesis etmek zorunda olduğu, somut olayda “müdür” görevi mevcut olduğundan ve idare tarafından müdür görevlendirmeleri de yapıldığından herhangi bir hukuki ve fiili imkansızlıktan söz edilemeyeceği, iptal edilen hukuki işlem hukuka uygun yapılmış olsa idi kişilerin statüsü ne olacak idiyse aynı sonucu doğuracak işlemin tesis edilmesinin hukuka uygun olacağı, yargı kararlarının gerekçeleri de dikkate alınarak aynen ve gecikmeksizin uygulama gerekliliği ifade edilmiştir.

T.C. Anayasasının “Mahkemelerin bağımsızlığı” başlıklı 138. maddesi; “….Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.” 2577 sayılı İYUK madde 28- 1. “ (Değişik: 4001 – 10.6.1994) Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez.” 2577 sayılı İYUK 52. madde “(Değişik: 3622 – 5.4.1990) Temyiz veya itiraz yoluna başvurulmuş olması, hâkim, mahkeme veya Danıştay kararlarının yürütülmesini durdurmaz” denilmektedir.

Müdürlük görev süremin uzatılması için yapılan değerlendirme sonucunda başarısız sayılma işleminin ve bu sebeple Müdür olarak görev yaptığım okulda görev süremin uzatılmaması işleminin yargı kararı ile yürütmesi durdurulmuş/iptal edilmiş olup, ekteki görüş yazılarından da anlaşılacağı üzere, bu kararın uygulanması ile ilgili herhangi bir hukuki ve fiili imkansızlık sözkonusu değildir. MEB Hukuk Müşavirliğinin ekteki görüş yazısında, benim durumumdaki kişilerin aldıkları yargı kararlarının uygulanması süreciyle ilgili; hukuki işlem hukuka uygun yapılmış olsa idi kişilerin statü ne olacak idiyse aynı sonucu doğuracak işlemin tesis edilmesi gerektiği açıkça ifade edilmiştir. Müdürlük görev süremin uzatılmamasına ilişkin işlem hukuka uygun yapılmış olsa idi okulumda müdürlük görevini sürdürecektim. Bu bağlamda, Hukuk Müşavirliği görüş yazısında dikkate alınarak, yargı kararı gereği müdürlük görevine iade edilmem hususunda gereğini arz ederim.

Adı-Soyadı
İmza

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.