• BIST 1.432,580
 • Altın 534,28
 • Dolar 9,2700
 • Euro 10,7750
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 14 °C

MÜDÜRLÜK TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

MÜDÜRLÜK TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?
MÜDÜRLÜK TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

İlk Defa ve Yeniden Müdürlük görevlendirme Tercih Başvuruları başladı. Tercih yapacak adayların dikkat etmesi gerekenler şu şekilde olacak. Tercihlerde dikkat edilmesi gereken ilgili yönetmelik ve kılavuzlar sırasıyla şunlar: a) 10/06/2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlan Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik" b) Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlan Yöneticilerinin Görevlendirilme Kılavuzu 2014 c) Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynaklan Genel Müdürlüğünün 21/08/2014 tarihli ve 3476910 sayılı yazısı d) 19/12/2010 tarih ve 27790 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinin Öğretmenleri İle Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar /Resim Öğretmenlerinin Seçimi Ve Atamalarına Dair Yönetmelik" İlgi (a) Yönetmeliğin Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak

genel şartlar başlıklı 5/l.c.maddesinde "c) Görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak," (Fen Liseleri ile Sosyal Bilimler Liseleri Müdürlüklerine müracaat edecek adaylar için ilgi (d) Yönetmelikte belirtilen şartlan da taşıyor olmak) ve yine ilgi (a) Yönetmeliğin Müdürlüğe ilk defa ve yeniden görevlendirme başlıklı 22.maddesinde "MADDE 22 - (1) Sözlü sınavda başarılı olan adayların görevlendirmeye esas puanlan; Ek-2'de yer alan Form üzerinden aldıkları puanın yüzde ellisi ile sözlü sınavdan aldıkları puanının yüzde ellisinin toplamı üzerinden belirlenir.", "(2) Bu maddenin birinci fıkrasına göre belirlenen puanlara; 10 uncu maddenin besinci fıkrasında belirtilen alanlarda görev yapmakta olanlardan aynı fıkrada bu alanlarda görev yapanlar için istisna olarak belirtilen eğitim kurumlarında görevlendirilme isteğinde bulunanlar için bu eğitim kurumlan ile sınırlı olmak üzere iki puan, aynı maddenin altıncı fıkrasında belirtilen eğitim kurumlarında görevlendirilme isteğinde bulunan kadın adaylar için bu eğitim kurumlan ile sınırlı olmak üzere üç puan, kurucu müdür olarak görev yaptıkları eğitim kurumlarında görevlendirilme isteğinde bulunanlar için bu eğitim kurumlan ile sınırlı olmak üzere beş puan ilave edilir.", "(3) Sözlü sınavda 70 ve üzerinde puan alanlar, bu maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre hesaplanan puan üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür olarak görevlendirilir.", "(4) Adaylann puanlann puanlannm eşitliği halinde, sırasıyla ek-2'de yer alan forma göre değerlendirme puanı ek: 3'te yer alan forma göre sözlü sınav puanı, yöneticilikteki hizmet süresi, öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olan adayın görevlendirmesi yapılır. Eşitliğin devamı halinde görevlendirilecek aday kura ile belirlenir." denilmektedir.

AÇIKLAMALAR

 1. Başvuru ve atamalar Bakanlığımız MEBBIS sistemi Başvuru işlemleri / Müdürlüğe İlk Defa ve Yeniden Görevlendirme ekranı üzerinden gerçekleştirilecektir.
 2. Adaylar MEBBIS Sistemi Başvuru Modülü Üzerinden Görevlendirmeye Esas Puanı Belirleme Başvurusunu ve Kurum Tercihlerini eşzamanlı olarak tek seferde yapacaktır.

Bu aşamada dikkat edilecek hususlar şunlardır:

 1. Adaylar MEBBIS Sistemi Başvuru Modülü üzerinden T.C. Kimlik Numaralan ve şifreleri ile giriş yapacaklardır.
 2. Kurum ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, MEBBİS Başvuru Onay Modülüne düşen başvuruyu inceleyerek başvurunun doğruluğunu onaylayacaktır.
 3. İlgi Yönetmelik ve Kılavuz hükümlerine aykırı şekilde başvuruda bulunanların başvurulan öncelikle Okul/Kurum Müdürü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince onaylanmadan reddedilerek düzeltilmesi sağlanacaktır. Bu şekilde yapılacak başvurular İl Milli Eğitim Müdürlüğünce red edileceğinden bütün sorumluluk Aday, Kurum Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde olacaktır.
 4. Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin “Gerçeğe aykın belge verilmesi veya beyanda bulunulması” başlıklı bölümünün 9.maddesine göre, gerçeğe aykın belge verenler ya da beyanda bulunanlar hakkında Müdürlüğümüzce yasal işlem yapılacağı hususunun başvuru sahiplerince bilinmesi gerekmektedir. Gerçeğe avkırı belge verilmesi veva beyanda bulunulması durumunda birinci derecede sorumlu: Aday, Kurum Müdürlüğü ve ilce Milli Eğitim Müdürlüğüdür.
 5. Adaylar başvuru süresi içerisinde onay makamları tarafından başvurularının onaylanma veya reddedilmesine ilişkin tesis edilen işlemi MEBBIS / Başvuru İşlemleri / Müdürlüğe İlk Defa ve Yeniden Görevlendirme modülü üzerinden takip etmekle yükümlüdür.
 6. Başvurular 13 - 18 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup, başvuru ekranları başvurunun son günü saat 17:00’de kapanacaktır. Başvuru ekranları kapatıldıktan sonra, başvuru iptali, tercih değişikliği veya tercih iptali mümkün olmayacaktır.

Bilgilerinizi ve belirtilen takvim dışında başvuru kabul edilmeyeceğinden, herhangi bir mağduriyet yaşamamanız adına yukarıda belirttiğimiz hususlara özen göstermenizi öneririz. Kamu Haber Merkezi ailesi olarak tüm adaylara şimdiden yeni görevlerinde başarılar dileriz.

KAMUHABERMERKEZİ/ÖZEL HABER

www.kamuhabermerkezi.com tüm hakları Kamu Haber Merkezine aittir. Aktif bağlantı linki verilmeden kopyalanamaz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.