• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 5 °C

MÜFREDAT 2017..

Adem ÖZTÜRK

MEB’E ÇILGIN  TEKLİF

İLKOKUL BİRİNCİ SINIFTAN İTİBAREN TABLETLE OKURYAZARLIK EĞİTİMİ

DİJİTAL OKURYAZARLIK

        Milli Eğitim Bakanlığını Cumhurbaşkanımızın isteği ve gelişen dünyaya ayak uydurmak üzere MÜFREDAT Değişimi/taslağı  teklifi yayınlanarak kamuoyuna sunuldu.Muhakkak eleştirel  yorum ve  teklifleri içeren düşünce ve fikirler olacaktır.Eğitim Ülkemiz ve dünyanın üzerinde düşünülmesi ve konuşulması gereken en önemli konusudur.Ülkemizin geleceği inşaasında EĞİTİM üzerine yapılan değişiklik/dönüşüm ve tekliflerin tartışılması muhakkak önemlidir.Farklı seslerin çıkması ve dinlenilmesi zenginliği ve kazanımı beraberinde  getirecektir.MEB bu anlamda gereğini fazlasıyla yapmaktadır.

 

21 YY Eğitimi, gelişimi ve buna bağlı olarak TEKNOLOJİK anlamda hızla ve baş döndürücü bir gelişme göstermektedir.İçinde bulunduğumuz yüzyıl bilginin en çok ve en hızlı kullanıldığı ve güncellendiği/yenilendiği  yüzyıldır.Bu bağlamda MÜFREDAT 2017 ...21 YY TÜRKİYE sini yetiştirecektir.

 

21 YY TÜRKİYE ihtiyacı nedir...Bilgi okuryazarı nesil en önemli ihtiyaçtır. her öğrenci dijital dünyayı okuyup yazabilmeli. Dijital tüketici değil dijital üretici olabilmelidir.Ülkemiz Dijital üretici nesil yetiştirmelidir.21 YY makine üretimi yüzyılı değil makineleri yöneten yazılım üretimi yüzyılıdır. 21 YY da uçağı  üretmek kadar uçağı kullanacak dijital programı da üretmek önemlidir.İnsansız araçlar önümüzdeki yüzyıla yön verecektir.Savaşların insansız robotlarla yapılacağı, fabrikaların insansız programlarla üretim yapacağı  düşünülmektedir.

 

Bu bağlamda  bağlamda  dijital üreten toplum yetiştirmek özellikle ülkemiz gibi jeopolitik değere sahip ülkeler için olmazsa olmaz strateji olmalıdır.

 

İlkokul Birinci sınıftan itibaren Tablet dağıtımı yapılmalı…

 

MÜFREDAT 2017 önerisi olarak İlkokul birinci sınıftan itibaren yazılı tabet eğitimine geçilmeli öğrenciler kalem yerine tablet kalem ve tablet ile eğitim almalı ve PROGRAM KODLAMA dersi almalıdır. Analistler FİNLANDIYA ve AMERİKA da 48 eyaletin el yazısı ve defteri kalemi bıraktığı  dijital okuryazarlığa geçtiğinden bahsetmektedir.

 

İlkokul birinci sınıftan itibaren öğrenciler tablet kalemi ile okuma yazma öğrenmeye geçmeli, tablet üzerinde program geliştirme dersleri alabilmeli.İlkokul hayat bilgisi dersleri simulatör uygulamalarla desteklenmeli.Öğrenci 4 sınıfa geldiğinde kodlama ve yazılım öğrenmiş olarak ortaokula gidebilmeli.Zira ortaokul ve lisede kodlama ve yazılım dersleri eğitimi,  sınav stresi ve telaşında bulunan öğrenci için ana hedef olamamaktadır.

 

Yaklaşık 1 milyon üçyüzbin 1 sınıf öğrencisine sadece okuma yazma öğretimi uygulamaları ve hayat bilgisi, Türkçe,matematik derslerinin simultane olarak yüklendiği tabletlerin dağıtımı zor olmayacaktır.Uzun vadede ders kitabı yerine E KİTAP OKUYUCU denilen kitap okuyucu da dağıtılarak ders kitabı dağıtım sorunu da çözülmüş olur ve kaynak tasarrufu sağlanır.Birinci sınıflardan itibaren tablet yoluyla okuma yazmaya geçilmesi öğrenciler için daha eğlenceli olacak ve bünyesinde eğlenceli uygulamalar da barındıracaktır.Bu da öğrenciler ,için öğrenmenin zevkli olmasını sağlayacaktır.Bu yeni uygulama ile küçük yaşta ağır çanta taşımak zorunda kalan çocukların fiziksel gelişim problemleri de engellenmiş olacaktır.

 

İlkokuldan itibaren yazı eğitimine de tablet yoluyla başlayan ve okuma yazmayı tablet ile öğrenen öğrenciler dijital tüketen değil dijital üreten toplum olacaktır, Bütün üretim ve  sanayının akıllı cihazlarla donatıldığı yeni yüzyılda DİJİTAL OKUR YAZAR bir nesil ülkemizi gelecekte teknolojik rekabette önde olmamızı sağlayacaktır.

Kamuoyu bilgisine sunulur….saygılarımla

ADEM ÖZTÜRK / KamuHaberMerkezi Köşe Yazarı

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.