• BIST 102.415
 • Altın 189,388
 • Dolar 4,5851
 • Euro 5,3913
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 25 °C

Nabi AVCI'dan Öğretmene Rotasyon Açıklaması

Nabi AVCI'dan Öğretmene Rotasyon Açıklaması
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Seçim 2015 programında canlı yayında Habertürk TV Ankara temsilcisi Veyis Ateş´in eğitime ilişkin sorularını yanıtladı.

Öğretmenlere rotasyon uygulaması

Hizmet puanına göre öğretmenler dağılıyorlar, tercihlere göre okullara dağılıyorlar. Genellikle büyük şehirlerde, mesela Ankara’da, İstanbul’da, ama özellikle Ankara’da, başka yerlerde de vardır, Antalya’da, merkezdeki okullar hizmet puanı yüksek kıdemli öğretmenler tarafından dolduruluyor. Yani diyelim meslekte 25 yılını, 30 yılını doldurmuş veya 20 yılın üzerindeki öğretmenler daha çok merkezlerdeki okullarda, hizmet puanları onların yüksek olduğu için merkezlerdeki. Buna karşılık gençler, yeni başlayanlar, zaten biz atamalarda, bu toplu alımlarda ilk atamaları genellikle Doğu’ya ve Güneydoğu’ya yapıyoruz, çünkü oraya tecrübeli öğretmenler gitmiyor, gönderemiyoruz, hizmet puanı yüksek olduğu için oralarda görevlendiremiyoruz, o yüzden henüz göreve başlayan yeni öğretmenleri genellikle oralarda görevlendiriyoruz. Merkezlerde de, işte Ankara’da diyelim Çankaya’daki okulları dolaşırsanız 20 yıllık, 25 yıllık öğretmenlerin oralarda görev yaptığını görürsünüz. Bu hem öğretmenler arası, kuşaklar arası iletişimi engelleyen bir şey, yani belli bir yaş grubundaki öğretmenler bir yerde toplanıyor, gençler daha çok periferide, çevredeki okullarda, ilçelerde, uzak ilçelerde filan oluyor.

Öğretmenlik aynı zamanda bir sanat ve bir ustanın yanında, bir büyüğün yanında, tecrübeli bir öğretmenin yanında genç öğretmenin de öğreneceği çok şey var. Dolayısıyla hem bu kilitlenmeyi, merkezlerdeki kilitlenmeyi çözmek için, çünkü eş durumundan tayin isteyen, Ankara’ya gelmek isteyen veya başka illerde eş durumu nedeniyle mecburen oraya göndermek zorunda olduğumuz öğretmenlere de yer açamıyoruz. Buna karşılık mesela Ankara’da bile yakın bir ilçede boşluk olabiliyor. Dolayısıyla biz bunların dengeli bir şekilde dağılması ve gençlerle kıdemli öğretmenlerin de ayrıca birarada mümkün olduğunca iletişim halinde olabilmelerini sağlamak adına rotasyon, ama bu zaten aynı ilçe içerisinde, aynı il ve ilçe içerisinde.

Ama şehirlerarası zorunlu bir rotasyon meselesi değil, öyle bir şey söz konusu değil. Peki, kaç yıldan itibaren, kaç yıllık öğretmenler bu rotasyona tabi olacak diye sorarsanız, şimdi bu yıldan başlayarak 12 yılla başlıyoruz.

Bu yıl itibariyle 12 yıl ve daha yukarısında olanlar kendi ilçelerinde farklı okullarda görevlendirilebilecekler, bunun için de tercihler yapacaklar.

Böylece gençler veya hizmet puanı biraz daha fazla olanlar da onların yerine gelebilecekler. Zaten rotasyon olduğu zaman, şimdi bazı sendikalar işte efendim sanki bütün öğretmenler hemen evinin yanındaki okulda görev yapıyormuş da biz onların huzurunu kaçırmak için bunu yapıyoruz; hayır, zaten öğretmenlerin böyle bir hareketlenmeyle kendiliklerinden zaten gitmek isteyecekleri yerlerde yer açmaya çalışıyoruz.

12 yılla başlıyoruz, önümüzdeki sene 11 yıllıklar ve üzeri olanlar, 12 ve üzeriyle başlıyoruz. Yani 12’den 30 yıla kadar. Gelecek sene 11, ondan sonraki 10, ondan sonraki sene 9’a, ondan sonraki sene 8’e. Şimdi mesela bu konuda da çok spekülasyon yapılıyor, 8 yılın üzerindeki şu kadar bin öğretmen sürgüne tabi tutuluyor; yok böyle bir şey. Birincisi; 12 yıllıkla başlıyoruz, 12 yıl ve üzeri olanlarla başlıyoruz. Ayrıca sürgün falan değil ilçe içerisinde, yani dağılımı tekrar adil bir hale getirmek istiyoruz. Aynı ilçede bazı okulların adı çıkmış oralar daha çok tercih ediliyor, bazı okulların da tersinden adı çıkmış oralar tercih edilmiyor. Bizim orada da öğretmene ihtiyacımız var, burada da öğretmene ihtiyacımız var. Bunu sağlamak için de hiç olmazsa 12 yıl üzerinden başlayarak bu dağılımları dengeli hale getirmek istiyoruz; mesele bu.”

KAMUHABERMERKEZİ

www.kamuhabermerkezi.com

 • Yorumlar 7
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.