• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 4 °C

Nabi AVCI'dan Son Dakika Açıklamalar

Nabi AVCI'dan Son Dakika Açıklamalar
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Canlı Yayında Yaptığı Açıklamada, Anayasa Mahkemesinin Gerekçeli Kararı Sonrasında Dershanelerin ve Öğrencilerin Nasıl Bir Süreç İzleyecekleri Konusunda Açıklamalarda Bulundu.

Bakan Avcı, Anayasa Mahkemesi yasamanın yaptığı yasaları denetler ve bunlardan anayasaya uygun bulmadıklarını gerekçeleriyle açıklar. Özel öğretim kurumları kanunundan dershane ibaresini çıkardık. Bunu iptal ettiğinde eski  yasa geçerlidir diyemez dedi.  5580 sayılı özel eğitim kurumları kanununda Dershane denen kurumun yasal bir karşılığı olmadığını belirtiyor.

Bakan Avcı, Mevzuatta dershane kavramı bulunmamaktadır dedi ve kanunen böyle bir kurumun açılamayacağını belirtti.

Dershane denen kurumun şu an yasal bir karşılığı olmadığı belirtildi ve önümüzdeki hafta herşeyin netleşerek gerekli açıklamanın yapılacağı belirtildi.

Dolayısıyla şu an dershane adı altında bir kurum açılabilmesini ve devam ettirilmesini öngören bir yasal çerçeve olmadığından bu şekilde bir kurum açılamayacağını belirtiyor.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, İnsanların okul dışı eğitim alma hakkını kısıtlamadığını belirtti. Gelecek hafta içerisinde tüm belirsizliklerin giderileceğini belirtti.

Anayasa Mahkemesi kararının siyasi bir karar olup olmadığı sorusuna polemiğe girmek istemediğini belirtti. Mahkemenin kararını doğru bulmadığını belirtti ve gereğinin yapılacağını belirtti.

Anayasa Mahkemesi bir kanunu iptal ettiği zaman eski kanunu tekrar yürürlüğe tekrar koyamaz dedi. Dolayısıyla şu anda iptal olan kanuna rağmen eski kanununda geçerli olmadığını belirtiyor. Ortadaki boşluğun önümüzdeki hafta düzenleneceğini belirtti.

Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararına rağmen Dershanelerin açılması yolunda net bir açıklama yapmayan Bakan, dershanelerin kapatılmasının iptaline rağmen dershane kavramının var olmadığını ve tekrar açılarak devam etmelerinin mümkün olmadığını belirtiyor.

Anayasa Mahkeme'sinin kararına rağmen MEB izin vermedikçe hiçbir kuruma izin verilmeyeceği belirtildi. Mahkeme kararını yorumlayan veli ve dershane yöneticileri, dershanelerin devam edebileceğini belirtiyor. Fakat Nabi Avcı, Anayasa Mahkemesi kararı iptal etse de geriye dönük olarak eski yasanın geçerli olamayacağını belirtti.
Şu an dershanelerin açık olmasını sağlayacak herhangi bir yasa olmadığından kimsenin dershane adı altında bir kurum açılamayacağı belirtildi. Anayasa Mahkemesi dershanelelerin kapatılmasını iptal etse de Bakan Avcı dershanelerin faalliyetlerini sürdüremeyecekleri konusunda ısrarlı olacaklarını ve bu kararın eski yasayı ihya edemeyeceğini belirtti.

Sonuç olarak MEB halen açılamayacağını söylüyor, Mahkeme kapatılması iptal diyor. Veli ve öğrenciler ne olacağı konusunda ortada kalmış durumdadırlar. Haftaya açıklanacak MEB kararı ile ne değişeceği netleşecek.

Takviye Kursları

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullardaki takviye kurslarda daha iyi eğitim verildiğini belirtti. Dershanelerin öğrencileri seçerek ve özel sınıflar yaparak kendi reklamlarını yaptıklarını söyledi.
Bu kurslar dershanelerin yerine açılmadı. Beden Eğitiminde, Müzik, Resim vb. alanlarda da açılabileceğini belirtti. Sadece belli derslere yönelik bulunmamakta, veli ve öğrencilerin isteğine göre açıldığını belirtti.

Dershanelerin Dönüşüm Süreci

Eğitime paralel yeni bir eğitim düzeni kurulduğunu, devlet veya özel okullara olan önemin azaltıltığını ve müfredat dışına çıkıldığından bu dershane düzeninin bir kurala bağlanması gerektiği ve bu kurumların özel okullara dönüşmesi gerekliliğine vurgu yapıldı.

Dershane denilen kurumlarda pek çok eğitimci sadece test teknikleri ile öğrencileri sınavlara hazırladıkları belirtildi. 1033 tane dönüşen okul ile yeni kurumların eğitim sistemine katıldığını ve daha da güçleneceğini belirten Nabi Avcı, buradaki eğitimcilerin daha etkili ve faydalı çalışmalar yapacağını söyledi.

Dönüşüm başvurusunda bulunan dershanelerin paralel olup olmadığına bakmadıklarını belirtti ve istedikleri kriterlerde olup olmadıklarına bakıldığını söyledi. Dönüşüm için müracaat den kurumların sadece altyapılarına baktıklarını belirtti.
4 yıl içerisinde Özel okul kriterlerini yerine getirme şartını kabul eden 891 TEMEL LİSE eğitim öğretime devam edecek ve 4 yıl sonunda bu kriterleri yerine getirenler özel okul olarak yollarına devam edebilecekler.

Bakan Avcı, sektörün 5 büyük şemsiye kuruluşu Temel Lise'ye dönüştükten sonra şimdi Eğitimci olduklarını söylediklerini belirtti.

TEOG

Hükümet değişimi ve benzeri durumlarda Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi tekrar değişir mi sorusuna, eğitim sistemi sürekli değişebileceği belirtildi. Teknolojik gelişimler karşısında eğitimin statik kalmasını istemek yanlıştır dedi.

Yapılan tüm değişikliklerin eğitimi bir adım öteye götürdüğünü belirten bakan bu değişimlerin süreç içerisinde görüleceğini ve 12 yıllık zorunlu eğitimin ne getirdiğini ancak 16 yıl sonra görüleceğini ve 8 yıllık zorunlu eğitimden farkı olup olmadığını ve değişikliklerin olumlu ve olumsuz olarak uzun vadede görülebileceğini söyledi.

Zorunlu Eğitim 13 Yıl Olacak mı?

4+4+4'ten vazgeçilmeyeceği ve Ana sınıfların zorunlu olmayacağını fakat okul öncesi eğitim için teşvik verilmeye devam edileceği belirtildi.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.