• BIST 1.809,65
 • Altın 757.29362
 • Dolar 13.3898
 • Euro 15.1464
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 8 °C

Öğretim üyelerine zam yolda

Öğretim üyelerine zam yolda

Bakan Işık, "Yakında atacağımız en önemli adım üniversite öğretim üyelerimizin özlük haklarının ve aldığı ücretlerinin iyileştirilmesi olacak" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikr

Işık, "Yakında atacağımız en önemli adım üniversite öğretim üyelerimizin özlük haklarının ve aldığı ücretlerinin iyileştirilmesi. Ayrıca akademisyenlere performans bazlı bazı ilave ödemeler yapılabilmesinin önünün açılması gibi konular üzerinde yoğun olarak çalışıyoruz" diye konuştu.

Bakan Işık, Kamu - Üniversite - Sanayi İşbirliği Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, yapılan toplantılarda 141 sorun ve 191 çözüm önerisini tartışacaklarını bildirdi.

Mevlana'nın "önemli olan aynı duyguları paylaşmaktır" sözüne atıfta bulunan Bakan Işık, şunları söyledi:

"Türkiye'de her birimiz ülkenin gelişmesi için aynı hisleri paylaşıyoruz. Bunlar hepimizin ortak duyguları ama hayata geçmesi için ciddi bir organizasyona ihtiyaç var. Bugün bu organizasyonlardan belki de en önemlilerinden birindeyiz. 2014'ün sonuna kadar Türkiye'de Kamu-Üniversite-Sanayi Strateji Belgesi yürürlüğe girmiş olacak. Bundan sonra hangi adımları atacağımızı yazılı kuralar bünyesinde yürüteceğiz."

60 milyar dolarlık Ar-Ge hedefi

Bugün Ar-Ge ve inovasyonun kaçınılmaz hale geldiğine değinen Işık, şöyle devam etti:

"Geleneksel üretim yöntemlerimizle daha fazla mesafe alamayız. Türkiye'nin bulunduğu teknolojik düzeyde dünyada acımasız bir rekabet var. Bu noktada üretim yapan firmaların karları gittikçe düşüyor. Yapmamız gereken teknoloji düzeyimizde vites büyütmek. Ar-Ge harcamaları Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içinde payındaki artış oranını 2023 yılında yüzde 3'e çıkarmak istiyoruz. İsteğimiz üniversitelerimizin sadece Türkiye'den öğrenci alan değil, dünyanın her ülkesinden parlak gençleri kendine çeken bir cazibe merkezi olması. Yakında atacağımız en önemli adım üniversite öğretim üyelerimizin özlük haklarının ve aldığı ücretlerinin iyileştirilmesi. Ayrıca yükseköğretim kurumlarında öğretim üyelerimize performans bazlı bazı ilave ödemeler yapılabilmesinin önünün açılması. Bu konuların üzerinde yoğun olarak çalışıyoruz."

Almanya'nın Ar-Ge çalışmalarına da değinen Işık, şöyle dedi:

"Almanya'da bir teknoparkı ziyaret ettik. Sadece bir teknoparkın geldiği nokta, bizim bütün teknoparklarımızın toplamına eşit. 'Siz firmalara hangi teşvikleri verdiniz' diye sorduğumuzda ise 'biz teşvik vermeyiz' dediler. Şu an Türkiye'deki teşvik dünyada çok az ülkede bulunuyor. Ama onların bizden farkı Ar-Ge ekosistemlerinin çok güçlü olması. Bu işte benim payımı da devlet ödesin mantığıyla her işi çözemeyiz. Devlet üzerine düşeni yapıyor. Bugün sadece bizim Bakanlığımızın bu yıl çok büyük oranda hibe olmak üzere Ar-Ge'ye ayırdığı kaynak 1 milyar 576 milyon lira."

Teknoparkların mevcut durumu

Bakan Işık, Türkiye'de 2002'de 2 olan teknoloji geliştirme bölgesi sayısının 52'ye yükseldiğini ve bunların 39'unun faaliyette olduğunu bildirdi. 39 teknokentte yer alan firma sayısının 2 bin 508 olduğunu açıklayan Işık, şöyle konuştu:

"Teknoparklardaki firmalarda çalışan toplam personel sayısı 26 bin 500. Devam eden Ar-Ge projesi sayısı 6 bin 888, tamamlanan ise 10 bin 774. Buradan yapılan ihracat 1,5 milyar dolar, yurtiçi satışı 8,9 milyar lira, vergisel istisnalar ise 1,9 milyar lira.

2002-2005 yılları arasında faaliyete geçen teknoparklardan en önemli performansı gösteren ODTÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi. İkinci Bilkent, üçüncü ise İTÜ. 2006-2009 yılları arasında faaliyete geçen teknoparklar arasında ise en önemli performansı Gazi Üniversitesi gösterdi. İkinci, Mersin, üçüncü ise Trabzon teknokent.

2010-2011 yılları arasında ise Sakarya Üniversitesi Teknokenti en iyi performansı gösterdi ve 19 basamak birden yükseldi. Bu okulu, Erzurum ve İstanbul Üniversitesi Teknokenti izledi. 2013 performans endeksi çıktığında total bir artış olacağına inanıyorum."

Bakan Işık, konuşmasının ardından Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2012 yılı Endeks Sonuçlarına göre en iyi performansı gösteren üniversitelere plaket verdi.

Kaynak: AA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.