• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 8 °C

Öğretmene İzin Var, ÜCRET YOK!

Öğretmene İzin Var, ÜCRET YOK!
Resmi yazılardan, seminer döneminde öğretmenlere izin verildiği ancak bu izin sürelerinde öğretmenlere ekders ödenip ödenmeyeceği konusunda bir tartışmanın da başladığı anlaşılmaktadır.

Okulların açılmasının bayram tatili nedeniyle 28 Eylül tarihine ertelenmesinin ardından seminer döneminde öğretmenlere mesleki çalışma karşılığında ekders ödenmesi Ekders Kararının 6/3. Maddesinde yer alan “iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla” ibaresiyle iki hafta ile sınırlı tutulduğu için bu konuda açıklayıcı detaylı resmi yazı da bulunmadığından kalan sürede öğretmenlerin izin ve ekders açısından durumları tartışma konusu olmuştu.

Bu tartışmaları Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 26.08.2015 tarihli ve 8421723 sayılı yazısı nispeten açıklığa kavuşturmuştur. 

Bu yazıya göre öğretmenlerin mesleki çalışmaları “01-11 Eylül tarihleri arasında” yürütülecektir. Her ne kadar bu yazıda öğretmenlerin 11 Eylül tarihinden sonra idari izinli sayılacaklarına dair açık bir ifade yoksa da öğretmenlerin bu sürede izinli oldukları zımnen anlaşılmaktadır. Dolayısıyla izin konusunun çözüme kavuştuğunu söylemek mümkündür.

Ekders konusundaki tartışmalara gelince, bilindiği üzere bu tartışmanın kaynağı 2013, 2014 yıllarını kapsayan toplu sözleşme kararıdır. Zira bu kararın eğitimcileri kapsayan 2. maddesinde “ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle” ekderslerin ödeneceği ifade edilmektedir.

Görüldüğü üzere ekders ödenebilmesi için idari izinlerin “ders yılı” içerisinde olması şart koşulduğu için ve de şu anki 11 Eylül’den bayrama kadar olan izin süresi ders yılı içinde olmadığı için söz konusu toplu sözleşme kararının kapsamı dışında kaldığı anlaşılmaktadır.

Zira Okulöncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 4/e maddesinde “Ders yılı: Derslerin başladığı tarihten, kesildiği tarihe kadar geçen ve iki dönemi kapsayan süreyi ifade eder.” Şeklinde tanımlanmıştır.

Bu tanıma göre bu sene derslerin başladığı tarih olan 28 Eylül 2015 tarihi ders yılının başlangıcı olacağı için öğretmenlerin izinleri de bu tarihten önce olduğu için toplu sözleşme kararının dışında kaldığı ve bu nedenle ekders ödenmesinin mümkün olmadığı görülmektedir.

Özetlemek gerekirse seminer döneminde iki haftalık mesleki çalışmalardan sonra öğretmenlere izin vardır. Ancak mevcut yasal duruma göre bu izin sürelerinde ekders ödenmesinin mümkün olmadığı anlaşılmaktadır.

Kaynak: Cafer GÜZEL/ MEMURSESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.