• BIST 1.441
 • Altın 485,056
 • Dolar 8,2228
 • Euro 9,9825
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 20 °C

ÖĞRETMENE ROTASYON 12 YIL OLUYOR

ÖĞRETMENE ROTASYON 12 YIL OLUYOR
Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağının en çok tartışılan maddesi olan Öğretmene Rotasyon maddesinin Alandan bilgi alarak gelen taşra teşkilatı yöneticileri rotasyon süresinin 12 yıla çıkarılması teklifini getirdi . 
Yapılan oylamada rotasyon süresi 12 yıl olarak kabul edildi.
Öğretmenlerin Doktora eğitimine puan verilecek.Doktora eğitimine öğrenim özrü hakkı verilebilir.
Fen Lisesi , Sosyal Bilimler Lisesi , Spor Lisesi ve Bilim Sanat Merkezlerine Öğretmen atamaları sınav ve mülakat esaslı olacak .

8 Yılını dolduran 436 Bin öğretmen bulunuyor. 120 Bin öğretmen ise 8 Yılını aynı bulunduğu okulda doldurduğu için 8 Yıllık rotasyondan etkilenecek ve görev yerleri değişecek. Taslak metin üzerinde çalışmalada çalıştayda, Yönetmeliğin ilk 8 maddesi ele alındı. Son günlerin şüphesiz en tartışmalı konusu olan Rotasyon maddesi hakkında yöneticilerin görüşleri alındı. Yapılan oylamada ise öğretmenlere bulundukları kurumda 8 yıl çalıştıktan sonra Rotasyonla başka kuruma geçmeleri, 12 yıl olarak kabul edildi. Yeni yönetmelikte neler değişecek ? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dün yayımlanan MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağının yasalaşması neleri getirecek. Hatırlayacağınız gibi MEB Personeli tarafından son aylarda en çok konuşulanların başında Rotasyon geliyordu. Geçtiğimiz aylarda yayımlanan Torba yasa ile Öğretmenlere Rotasyonunda alt yapısı hazırlandı. MEB dün Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağını paylaştı. Taslak ile aslında MEB tarafından Öğretmen Rotasyon süresinin 8 Yıl gibi bir süre düşünüldüğü anlaşılıyor. Lakin Bu bir taslak belki Öğretmen Rotasyon süresi düşebilir veya çıkabilir. Yöneticilik süreleri Rotasyon süresine dahil edilmeyecek. Fakat yıllık izin, hastalık izni, aylıksız izin gibi fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri bu sürenin içerisinde değerlendirilecek. MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı ne zaman yasalaşır bilemiyoruz. Lakin 2014–2015 eğitim öğretim yılında yasalaştırılması durumunda MEB yılsonunda 8 yılını dolduran personelden tercih alacak. Tercihi alınan kişiler İl içerisinde başka bir okula puan üstünlüğü kapsamında atanacaklar. Atanamayanlar ise Yine okulda bulundukları görev süreleri esas alınarak en fazla hizmeti olandan başlayarak ihtiyaç duyulan okullara resen atanacaklar.  


 • Yorumlar 23
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.