• BIST 107.015
 • Altın 172,048
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 20 °C

Öğretmene Rotasyonun Durdurulması Talep Edildi

Öğretmene Rotasyonun Durdurulması Talep Edildi
Öğretmene Rotasyon uygulamasının durdurulması için Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen Sendikaları Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulundu.

Türk Eğitim Sen başvurusunda;

İl içinde rotasyon olarak adlandırılabilecek uygulama sebebiyle, 2014-2015 öğretim yılında çok sayıda öğretmenimiz salt bulunduğu eğitim kurumunda 12 yılını doldurduğu için kendi isteği dışında yer değişikliğine zorlanarak mağduriyet yaşayacaktır.

Görev yapmakta olduğu eğitim kurumunda herhangi bir başarısızlığı olmadan, yıllardır görev yaptığı okulundan, ders verdiği öğrencilerinden ayrılmak zorunda kalacak olan öğretmenlerimizin çalışma şevk ve huzuru bozulacağı için eğitim-öğretim hayatının sağlıklı işleyişi zarar görecektir. Ayrıca, ilçe gruplarının belirlenmesinde km hesabı vb somut kriterlere yer verilmemiş, valiliklere çok geniş takdir hakkı tanınmıştır. Bu durumun, özellikle küçük şehirlerde ilçe gruplarının belirlenmesinin güçlüğü göz önüne alındığında mağduriyetlere yol açması kaçınılmazdır. Bazı illerde ilçe grupları oluşturulamamıştır. Oluşturulan bazı ilçe gruplarında ise ilçeler arasında çok fazla mesafe bulunmaktadır.

Eğitim Sen başvurunda;

17 Nisan 2015 gün ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin, ‘Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi’ başlıklı 48 inci maddesinde bir öğretmenin aynı eğitim kurumunda 8 yıldan fazla süre ile görev yapamayacağı kurala bağlanmıştır. Yönetmeliğin geçiş amacıyla yürürlüğe konan Geçici 3 üncü maddesine göre rotasyon; 2014-2015 öğretim yılında 12 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 11 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 10 yıl, 2017-2018 öğretim yılında da 9 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanacaktır. Sendikamız, öğretmenlerin rotasyona tabi tutulmalarına yönelik olarak ciddi eleştirilerde bulunmuş, eleştirilerinin göz önünde bulundurulmaması üzerine iptali istemiyle dava açmıştır.

Bilindiği gibi 7 Haziran 2015 günü 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri gerçekleştirilmiş, seçimin resmi olmayan sonuçları açıklanmıştır. Bununla birlikte 62. Hükümetin görevi de resmi olarak sona ermiştir. Sendikamız ve binlerce öğretmenin beklentisi doğrultusunda, yeni hükümet kuruluncaya ve Milli Eğitim Bakanı belirleninceye değin rotasyon uygulamasından vazgeçilmeli, bu yıl uygulanmayacağı da bir Genelge ile kamuoyuna duyurulmalıdır.

denilmektedir.

 • Yorumlar 24
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.