• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 10 °C

Öğretmene Yine Vaat Düştü!

Öğretmene Yine Vaat Düştü!
Seçime sayılı günler kaldı. Partiler birer birer seçim vaatlerini sıralayarak seçmenden oy istiyor.

7 Haziran seçimlerinde verilen vaatlerin üstüne o ne veriyorsan ben 2 fazlasını veriyorum durumları ortaya çıktı. Asgari ücret 7 Hazirandan 1 Kasıma 5 ay geçmesine rağmen 300-500 TL arttı demek ki 1 Kasım yerine 1 mart olsa 1000 TL’ye yakın bir artış olurdu. Asgari ücretlinin gönlüne böyle girildi. Çiftçiye mazottu gübre idi dendi gönlü alındı. Öğrencilere bursunuz arttırılacak ücretsiz internet dendi orası da bağlandı. Gençlere karşılıksız 50/100 bin TL’ye kadar kredi verilecek iş kurmaları karşılığı. Kimisi ev hanımlarına 5000 TL maaş vereceğine kadar götürdü. Nerede ise her parti az çok tüm kesimlere, kimisine bir parmak kimisine bir kavanoz bal olacak şekilde dağıtımlarda bulundu. 7. Haziran seçimlerinde hangi parti eğitim ve öğretmenler için neler vaat ediyor ne gibi bir değişiklikler getirecekler diye biraz araştırmıştım.

MHP Seçim beyannamesi 189. sayfadan 207. sayfaya kadar öğretmen ve eğitim sistemi üzerine açıklamalar mevcut.

AKP seçim beyannamesi 76. sayfa ile 89. sayfa arasında öğretmen ve eğitim sistemi üzerine açıklamalar mevcut.

CHP seçim bildirgesi 110. sayfadan 123. sayfaya kadar öğretmen ve eğitim sistemi üzerine açıklamalar mevcut.

1 Kasım seçimleri için hiç mi hiç içimden gelmedi öğretmenlere ve eğitime kim ne vaat ediyor kim ne verecek kim neyi değiştirecek diye. Öğretmene verilebilecek her şey verilmişti zaten! Yatları, katları, özel jetleri olan biz öğretmenlere ne vaadi olacaktı ki Partilerin? Ek dersimiz yerinde, maaş desen o biçim, hele hele ek göstergemiz evlere şenlik. Özlük haklarımız almış başını gitmiş bir tek eksiğimiz kalmıştı onu da sağ olsun Sayın Kılıçdaroğlu “Öğretmenlere öğle yemeği verilecek okullarda.” diyerek çözüme kavuşturdu. Allah razı olsun kendisinden ama Anadolu’da bir tabir vardır ya “Her boyayı boyadık bir tek fıstık yeşilimiz kaldı.” diye. Sayın Kılıçdaroğlu’nun vaadi bu türden…

Ülkemizin geleceğinin inşasında söz sahibi olacak bireylerin yetiştirilmesiyle görevlendirdiğimiz, en kıymetli varlıklarımız olan evlatlarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin bunları hak etmediğini düşünüyoruz! Hiç kimsenin öğretmenle ilgili bir çalışması yok mu? Yoksa bizim için çalışmaya, iyileştirmeye, vaade gerek yok mu? Dört başı mamur bir meslek miyiz hakikaten?

Burada şu meslek grubuna bu verildi ötekine o verildi başkasına bunlar demenin bir anlamı yok!

Her meslek kendi bünyesinde saygındır. İnsanca yaşamak için maddi ve manevi her türlü iyileştirme yapılmalıdır. Önemli olan bir meslek grubuna bir şeyler vaat ederken diğer meslek gruplarını da gözetip kollamak değil midir?

Şifa veren ele vefa gösterirken sağlık çalışanlarımıza yapılan iyileştirme ve vaatlerin yanı sıra iç işleri komisyon başkanı sayın Mehmet Ersoy “Bir kısmı çalışma koşullarından bir kısmı yaptıkları işin niteliğinden dolayı ciddi disiplin mesleği olmasının yüklediği sorumluluklar, yükümlülüklerden ötürü emniyet mensuplarına iyileştirme gerekliliğine vurgu yapıyorken -yapmalı da- gönüller fatihi sevgi mesleği fedakarlığın had safhada olduğu eğitimciler için ne verilecek?

Ücret çizelgelerinde en alt sıralarda yer alan eğitim çalışanlarına “Ama siz de çok DEĞERLİSİNİZ inanın!” kabilinden sözlerin ciddiyetten uzak, bir şey ifade etmediği bilinsin istedim. Her ağzını açan eğitimin öneminden, bilginin ne kadar kıymetli olduğundan, yarınların yetiştirilmesinden bahsederken öğretmenlerin gözünün içine bakıyor. Değerler eğitimi diye kapı kapı dolaşıp projeler yaptırıyoruz ama değerler eğitimini verecek öğretmenlerimizin toplumdaki değerini yükselmiyoruz.

Eğitimde ve kişi başına düşen milli gelirde lider ülkelerden biri olan Finlandiya’da öğretmenlerin gelir düzeyi oldukça iyi. Burada kendi mesleği haricinde bir iş yaparak ek gelir elde etmeye çalışan öğretmen yok denecek kadar az. Bizde de ek gelir için bir şeyler yapmayan öğretmen yok denecek kadar az. Çünkü aldıkları maaş geçimlerini sağlamaya yetmiyor. Öğretmenlerin geçimlerini temin etmek amacıyla başka işlere yönelmesi neticesinde oluşan durumun faturasını da bütün millet ödüyor.

Sanırım birazda öğretmenler olarak Körüz! Hatta nankörüz bunca verilenlere/vaat edilenlere karşı ne dersiniz?

PISA 2012 Sonuçlarını incelerken gözüme bir ayrıntı çarpmıştı. 63 ülke arasında yapılan bir ankete göre öğretmenlerin moral durumunda Türkiye’de son sıralarda yer alıyordu. 2012 den bu güne bir şey değişmiş midir? Ankete gerek var mı? Seçim vaatlerinden öğretmenlere vaat edilenlerden öğretmenlerin moral durumunu rahatlıkla anketsiz de anlayabiliriz herhâlde.

KAMUHABERMERKEZİ/ÖZEL HABER

kaynak: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.