• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 9 °C

Öğretmene,iki yılda bir derece,ek ders 18TL

Öğretmene,iki yılda bir derece,ek ders 18TL
Yalçın, destek kurslarına giren öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yüzde 100 artırılması konusunda verdiğimiz mücadele sonucu Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurs ücretlerini yüzde 100 artıracakları...

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, eğitimin en önemli sorunlarının başında öğretmen açığının geldiğini belirterek, “Kalkınmada öncelikli ve sosyo-eokonmik açıdan dezavantajlı bölgelerde bulunan okullarda görev yapan ve bu okulları tercih edecek öğretmenlere ilave tazminat, askerlik hizmetinin görev başında yapılabilmesi, hizmet puanının iki katı oranında artırılması, iki yılda bir derece alma, ek ders ücretinin yüzde 100 artırılması, dört yıllık çalışma süresi sonunda ilk üç tercihinden birine atanma gibi haklar tanınmalıdır” dedi.

 Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa ile birlikte Şırnak Şubesi’nin Cizre’de düzenlediği programda ve Mardin Şube il divan toplantısında konuşan Ali Yalçın, bölgede okulların boş bırakılmaması anlamında ortaya konulan iradenin takdire şayan olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

 “Şırnak’a son atanan öğretmen sayısı bu anlamda önemlidir. Fakat eğitim çalışanını buraya getirmek kadar onları burada tutmak da önemlidir. Türkiye’nin eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunda genel yetkili sendikası olarak, toplu sözleşme masasına da taşıdığımız istihdamda güçlük çekilen yerlerde çalışanlara ilave tazminat verilmesi konusunda talebimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz. Eğitim-Bir-Sen olarak, yıllardır bu konuyu gündeme getirerek, çözüm yolunu da gösteriyoruz. Kalkınmada öncelikli ve sosyo-eokonmik açıdan dezavantajlı bölgelerde bulunan okullarda görev yapan ve bu okulları tercih edecek öğretmenlere ilave tazminat, askerlik hizmetinin görev başında yapılabilmesi, hizmet puanının iki katı oranında artırılması, iki yılda bir derece alma, ek ders ücretinin yüzde 100 artırılması, dört yıllık çalışma süresi sonunda ilk üç tercihinden birine atanma hakkının verilmesi gibi haklar tanınmalıdır. Bu talebimizi 19. Milli Eğitim Şûrası gündemine de taşımış ve ‘Öğretmenlerin ihtiyaç duyulan il ve bölgelerde görev yapmalarına yönelik bir teşvik sistemi geliştirilmelidir’ şeklinde karar altına alınmasını sağlamıştık. Bu ve diğer şûra kararlarının bir an evvel uygulanmasını istiyoruz.”

Angarya İstemiyoruz 

Yönetmelik zoruyla ve ceza tehdidiyle öğretmenlere nöbet görevi verilip karşılığında hiçbir ücret ödenmemesinin öğretmenleri rahatsız ettiğini vurgulayan Yalçın, “Kamu kurumlarında yapılan her nöbet görevinin bir karşılığı bulunmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında nöbet görevinin bir karşılığının olmamasının izah edilecek bir tarafı yoktur. 2013 yılı toplu sözleşme masasının yanı sıra Kasım 2013, Mart 2014 ve Kasım 2014 Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarına da taşıdığımız ‘Eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için ek ders ücreti ödenerek’ talebimizin yerine getirilmesi için KPDK’ya sunmak üzere başlattığımız imza kampanyası devam ediyor. Bakanlık bu konuya sessiz kalmamalı, Başbakanlık üzerine düşeni bir an önce yerine getirmelidir” şeklinde konuştu. 

Ek Ders Esaslarındaki Eşitsizlik Giderilerek Ders Ücretleri Artırılmalıdır 

Uzun süredir öğretmenlerin ek ders ücretlerinde iyileştirme yapılmadığına dikkat çeken Yalçın, şöyle devam etti: “Bakanlık, sendikalardan da görüş alarak ek ders esaslarında yapmayı planladığı değişikliği, aradan uzun zaman geçmesine rağmen bir türlü yapamadı. Ek ders esaslarında ücret dengesizliğine ve mağduriyete neden olan hükümler, uzun bir zaman geçmesine rağmen hâlâ değiştirilmemiştir. 2006 yılında köklü bir değişikliğe uğrayan ek ders esasları, dokuz yıla yakın bir süredir uygulanmakta ve değiştiği günden beri bazı adaletsizlikler sürmektedir. Sendika olarak hazırlayıp bakanlığa sunduğumuz taslak dikkate alınmalı, gereken mevzuat değişiklikleri bir an önce yapılmalıdır. Öğretmenlerin branşlarına göre ek ders ücretlerindeki adaletsizlik, okul türlerine göre yöneticilere verilen ve izahı mümkün olmayan ek ders ücreti farklılıkları sorunu çözüme kavuşturulmalıdır. Hâlâ 10 TL’nin altında olan ek ders birim ücreti, iki katına çıkarılmalı, öğretmenlerin girebilecekleri ek ders saati üst limiti yeniden gözden geçirilerek, ihtiyaçlar doğrultusunda artırılmalıdır.”

Okullarda yapılan sınavlarda görev yapan öğretmenlere ödenen ücret dağılımdaki adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini dile getiren Ali Yalçın, sınav ücretlerinin sınav görevlileri için 5 saatlik ders üzerinden değerlendirilerek, ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda olduğu gibi, 120 TL ile ücretlendirilmesi, aynı işe farklı muamele konusunun bir an önce çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Konuyu toplu sözleşme masasına taşıdıklarını hatırlatan Yalçın, “Bu konu KPDK’ya aktarıldı. Devlet Personel Başkanlığı’nda konunun muhatabı olan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle de görüştük. Bu adaletsizlik artık sona erdirilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ek ders esaslarındaki ilgili kısmı kaldırması yeterlidir. Bu konudaki kararlılığımız devam ediyor, bu sorunu da çözeceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.