• BIST 95.651
 • Altın 191,755
 • Dolar 4,6929
 • Euro 5,4578
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 27 °C

Öğretmenler Yeni Hükümetten Ne Bekliyor?

Öğretmenler Yeni Hükümetten Ne Bekliyor?
ÖĞRETMENLER YENİ HÜKÜMETTEN NE BEKLİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı personelinin derdine çare olabilecek mali tedbirleri almaya çalışan ancak personel fazlalığı nedeni ile bir türlü öğretmenlerimizin refah seviyesini düzeltecek  önlemleri istenilen düzeyde gerçekleştiremeyen tek parti hükümetiyle on üç yıldır yaşıyoruz. Eğitimde yapılan son derece güzel çalışmaların olduğunu kabul etmemek nankörlük olur. 4+4+4 uygulaması ile öğrencilerin yaşıtları ile eğitim alabilmeleri, İmam Hatip ortaokullarının önünün açılması, Mesleki eğitimin daha erken yaşlarda başlayabilmesi, Fatih projesi ile eğitimi teknolojik alt yapıya kavuşturma çalışmaları, Değerler eğitimi ile meyvelerini uzun yıllar sonra toplayabileceğimiz çalışmalar, Okullaşma oranlarının yükselmesi, Sınıf mevcutlarının düşürülmesi.Dahabir çok sayamadığım gelişmeler; Hepsi eğitim sistemimiz adına son derece takdire şayan çalışmalar.

Bu güzel gelişmelere Eyvallah, Ancak bundan sonraki süreçte yeni hükümetin birazda öğretmenlerin mali durumlarını ciddi anlamda düzeltecek çalışmalara  yönelmesi son derece önemlidir. Eğitim çalışmaları bu denli gelişme gösterip almış başını giderken,öğretmenlerimizin bireysel gelişimi arka plana itilmiş, küçük küçük zamlarla verilenler, vergi dilimleri ile geri alınmış, hazırlık ödeneğinde küçük yükseltmeler yapılmış, en düşündürücüsü de özel derslerin saati 50-60 TL leri bulurken, devlet okulunda görevli bir öğretmenin ders saati ücreti 8,5 – 9,5 TL bandında kalmıştır.

Devletimizin imkanları ölçüsünde öğretmenlerimizin mali sorunları ile ilgili çalışmalar yaptığı bir gerçektir. Yetersiz olsada 150 TLEk Ödeme, Yetiştirme kurslarında ek derslerin 18 TL ye çıkarılması, son derece güzel gelişmeler olarak göze çarpsa bile eğitim camiamızın mali problemlerini çözmekten son derece uzak olduğuda bir gerçektir.

İşte bizim yazımızın konusuda tam burada başlamaktadır. Normal ders ücretlerinin de yetiştirme kurslarında olduğu gibi 18 TL ye çıkarılması son derece önemli ve bir çok getirisi olan bir meseledir. Hem öğretmen açısından hem de yönetim açısından en karlı iyileştirme, ücretlere yapılacak iyileştirme olacaktır. Hemen nedenini açıklayalım; bu iyileştirme ile eşit işe eşit ücret sloganı gerçekleştirilecek, keza yetiştirme kurslarında işlenen ders ile normal ders arasında efor bakımından herhangi bir fark bulunmamaktadır. Böylelikle öğretmenlerin derse girerken daha istekli ve motivasyonlu olduğu görülecektir. Bu sayede bankamatik memurluğu yapan! bazı öğretmenler ‘ben 21 saate girerim gerisine karışmam’ diyen öğretmenler ders isteyecekler ve öğretmen açığı düşürülecektir. Ücretlerin birbirine yaklaşması ile öğretmen özel ders verirken gösterdiği hassasiyeti devlet okullarındada göstermeye başlayacak ve eğitimin kalitesi buna bağlı olarak artacaktır. Girdiği derse göre kazancı artan öğretmen artık haftaiçi, haftasonuayrımı yapmayacak her an dersegirmeye istekli olacaktır. Sadece öğretmenmi, ek derslerin artırılması okul yöneticilerinede yansıyacak onlar içinde esaslı bir iyileştirme olmuş olacaktır.

Bu iyileştirme Halk Eğitim Merkezlerinde görevlendirilen usta öğreticilere de  aynı şekilde yansıtılmalıdır. Bu kişiler arasında 1000 TL - 1200 TL ile ev geçindirmeye çalışan insanlar bulunmaktadır. Onların dertlerine de çare olabilecek tek gelişme ders ücretlerine yapılacak iyileştirmedir

Eğitim camiamızın gerçekten bu ek ders iyileştirmesine ihtiyacı vardır. Artık kaynak yok lafına öğretmenlerin karnı toktur. Hükümetimiz tarafından yapılan havaalanı, köprü, baraj, tünel, bölünmüş yol, enerji santralleri, arge çalışmaları, savunma sanayiçalışmaları, üniversite kurulması ve konutyapımında yapılan muhteşem hizmetler son derece takdir edilecek gelişmelerdir. Ancak bu hizmetlerin birazda kişilerinmali açıdan refah seviyelerini düzeltecek kanallara yöneltilmesi önümüzdeki dönem için son derece gereklidir. Tüm sendikaların ve eğitim derneklerinin bu ücret artırımı konusunu sahipleneceklerini umuyoruz.

Mutlu UZUNYOL 

KAMUhaberMERKEZİ/Köşe Yazarı

kaynak: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.