• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 27 °C

Öğretmenlere Rotasyon Uygulamasının Analizi

Öğretmenlere Rotasyon Uygulamasının Analizi
17 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 48'inci maddesi gereği öğretmenlere rotasyon uygulaması bu yıl itibariyle yapılacak.

Rotasyon konusunda yapılan haberleri incelediğimizde "Öğretmenlere Rotasyon" konusunda yönetmelikte ki maddelerin yanlış yorumlanmasından ötürü bir bilgi kirliğinin oluştuğu ve bundan ötürü Öğretmenlere Rotasyon uygulamasının faydadan çok zarar olduğu algısı oluşturmak istediğini görmekteyiz . Rotasyon uygulamasını getiren yönetmeliği ayrıntılı olarak incelediğimizde Rotasyonun öğretmenlere bir zorluk olmadığını tam aksine öğretmelere ve eğitim öğretim kalitesinin yükselmesi yönünde büyük fayda sağlayacağı aşikardır.

Öğretmenlere Rotasyon Uygulamasının Detaylı Analizi

Milli 48’inci maddesinde; “Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır… Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir…” hükmüne yer verilmiştir.

1- Hükümde görüleceği üzere rotasyon uygulaması, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe grupları sınırlılığında ve öğretmenlere 40 eğitim kurumu tercih etme şansı verilmek suretiyle yapılacaktır.

2- Bu sınırlılıkta yapılmak durumunda olan yer değişikliğinin tamamına yakını aynı ilçe içindeki eğitim kurumlarına yapılacaktır. Yani kapsamdaki öğretmenlerin, özelikle de büyükşehirlerde görev yapanların büyük bir bölümü görev yapmakta olduğu okulun hemen yanı başındaki okula yer değiştirecektir.

3- Aynı ilçede alanları itibarıyla görev yapacağı okul bulunmayan (meslek liseleri dışında görev yapamayacak durumda olan alan öğretmenleri) az sayıdaki öğretmen, bir başka ilçeye atanmak durumunda kalabilecektir. Buradaki yer değiştirmenin de yine coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe grupları sınırlılığında ve öğretmenlerin tercihlerine göre yapılacağı göz önünde bulundurulduğunda, bu yöndeki uygulama daherhangi bir mağduriyete yol açmayacaktır.

4- Zorunlu çalışma yükümlüğünün, aile birliği ve sağlık mazeretleri ile adaylık, aylıksız izin ve benzeri nedenlerle ertelenmesi uygulamasının bu uygulama için de öngörülmesi durumunda, öğretmenlerin görev yapmakta oldukları okulların hemen yanındaki bir başka okula yer değiştirmesi dahi mümkün olamayacaktır.

5- Zorunlu çalışma yükümlülüğünün, hizmet bölgelerinin 4, 5 ve 6’ncı hizmet alanlarında bulunan okullara yapıldığı ve bu hizmet alanlarının niteliğine göre en az 2 yıl, en fazla 7 yıl süreyle uygulandığı göz önünde bulundurulduğunda, aynı okulda en az 8 yıl görev yapmış (bu yıl için aynı okulda en az 12 yıl görev yapmış) öğretmenler için öngörülen rotasyon uygulamasına tabi tutulacakların tamamına yakınının zorunlu hizmetten muaf konumda bulundukları ve istememeleri durumunda 4, 5 ve 6’ncı hizmet alanlarında bulunan okullara bu kapsamda yer değiştirmeyecekleri de açıktır.

6- Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerin, hizmet süresine bakılmaksızın bütün öğretmenler için öngörülmekle beraber genellikle göreve yeni atanan öğretmenler bakımından ve mutlaka il veya ilçe değiştirmek şeklinde uygulanmak durumunda olduğu göz önünde bulundurulduğunda, zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme uygulamasının, tamamen farklı boyutları olan rotasyon uygulamasına emsal gösterilmesinin mantıklı olmadığı değerlendirilmektedir.

7- Kaldı ki aynı düzenlemede; “Bu madde hükümleri, terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz.” denilmek suretiyle, mağduriyet yaşayabilecek durumda oldukları değerlendirilenlerin uygulamanın dışında tutulmaları sağlanmıştır.

Sonuç itibarıyla, resen yapılacak uygulamanın, uygulamadan etkilenecek öğretmenler bakımından bazı mağduriyetlere yol açması kaçınılmazdır. Ancak uygulamanın, eğitim-öğretim hizmetlerinin daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesinin sağlanması bakımından öngörüldüğü dikkate alındığında, getireceği faydaların daha fazla olacağı değerlendirilmektedir.

Bu amacın karşılanmasına yönelik olarak yapılan söz konusu düzenleme, uygulamanın bütün yönleri göz önünde bulundurularak ve uygulamadan etkilenecek öğretmenlerin mağduriyetini en az seviyede tutacak şekilde yapılmıştır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.