• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 14 °C

Öğretmenlerin Atama Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik

Öğretmenlerin Atama Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik
MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağında Değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme  Yönetmeliği Taslağı hakkında görüşlerimizi bakanlığa gerek rapor halinde gerek  bakanlık yetkilileri ile birebir görüşerek sunmuştuk. Yıkıcı değil yapıcı olmak  için çıktığımız sendikal yolda birçok görüşümüzün kabul görmesi bizleri mutlu  ediyor.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak önerilerimizden bakanlıkça kabul  gören konulardan biri de zorunlu hizmet bölgelerde çalışan öğretmenlerimiz  adına sunduğumuz madde oldu. Sendika olarak sadece bizim önerdiğimiz  zorunlu hizmet bölgesinde çalışan öğretmenlere fazladan çalıştığı her sene için  ekstradan hizmet puanı verilmesi bakanlıkça kabul gördü ve yönetmeliğe  ekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü bizim ile iletişime geçerek  zorunlu hizmet bölgesinde çalışan öğretmenlerin fazladan çalıştığı her yıl için  artırımlı hizmet puanı verilmesini öngören görüşümüzün çıkacak olan  yönetmeliğe eklendiğini söyledi.

MEB, zorunlu hizmet bölgelerindeki  öğretmenlerimize zorunlu hizmet yükümlülüğü bittikten sonraki ilk yıl için  yüzde 25, ikinci yıl için yüzde 50, üçüncü yıl için yüzde 100 oranında ek hizmet  puanı vereceğini söyledi. Böylece zorunlu hizmet bölgelerinde çalışan bir  öğretmenin diğer bölgelerde görev yapan öğretmenlere göre daha fazla hizmet  puanı olacak ki doğuda çakılı kalan öğretmenlerimizin yer değiştirme işlemlerini  rahatlatacak. Ayrıca öğretmen bulunmasında zorluk çekilen bölgelerdeki  öğretmenlerin kalmasına olumlu katkısı olacaktır. Önerilerimize karşı  hassasiyetlerinden dolayı bakanlığa teşekkür ediyoruz. Diğer önerilerimizin de  kabul görerek asıl yönetmelikte bulunmasını bekliyoruz.            

  24 Ekim 2014 Cuma günü sendikamızın ilgili birimlerince  değerlendirilerek görüş ve öneriler başlığındaki, adil bir atama-yer değiştirme  mevzuatına kavuşturulması açısından yararlı olacağına inandığımız raporumuzu  sunmuştuk. Ardından 12.11.2014 Çarşamba günü Milli Eğitim Bakanlığınca  davet edilip yetkililer ile taslak yönetmelik üzerine toplantı yapmıştık.

Anadolu  Eğitim Sendikasını Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN ile genel  sekreterimiz Sayın Adem ÇELİK’İN katıldığı toplantıda, MEB Müsteşarı Sayın  Yusuf TEKİN bey, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hamza AYDOĞDU  ve diğer bakanlık yetkililerine; zorunlu hizmet bölgelerinde uzun yıllardır  fedakarca çalışan (çoğu bekar olan veya eşiyle birlikte doğuda unutulan)  öğretmenlerin isteğe bağlı tayinlerinin gerçekleşmesi için çalışma güçlüğüne  göre puanlanacak kurumların 1000 Liraya varan tazminatlarla, yıla göre  katlanacak hizmet puanlarıyla özendirilmesi gerektiğini izah etmişlerdi.  

Bakanlık bürokratlarına “ Zorunlu hizmet yükümlülüğü bittikten sonraki her yıl  için görev yaptığı okul için öngörülen hizmet puanının iki katı hesaplanır, bu  hesaplama her yıl için 20 hizmet puanından aşağı olamaz” hükmü ile “zorunlu  hizmet yükümlülüğü öngörülen okullarda yapılan 4. Hizmet yılından sonraki her  yıla o eğitim kurumu için belirlenen hizmet puanının iki katı verilir”  hükümlerinin yönetmeliğe eklenmesi yönünde önerimizi sunmuştuk.  Beklentimiz taslak yönetmelikte  görüşlerimiz doğrultusunda revizyona  gidilmesiydi. Görüyoruz ki önerilerimiz doğrultusunda da yönetmelikte revizyon  yapılıyor. Sendikamız taslak yönetmelikte yer alan ve muhalefet ettiğimiz  hükümlerin de değiştirilmesi, eksiklerin giderilmesi için mücadelesini  sürdürecektir.  

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkezi

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.