• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 3 °C

Öğretmenlerin Özür Durumu Başvuruları Merak Edilenler

Öğretmenlerin Özür Durumu Başvuruları Merak Edilenler
Öğretmenlerin Özür Durumu başvuruları başladı. Başvuru sırasında Merak Edilenler

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK!

1. Aşama: 11-17 Ağustos Tarihleri Arasında 1. Aşama Başvuruları Olacak. Bu Aşamada Başvuru Hakkı Olanlar Eşinin Çalışma Durumuna Göre Evrak Gerekiyorsa Evraklarını Şehir Dışındaysa İletişim Araçlarıyla Okula Ulaştıracak. İletişim Araçları E Posta, Fax, Telefon Gibi Araçlar Olabilir. Bu Evrakları Okul Yönetimleri Taratıp Sisteme Yükleyeceklerdir. Evraklarda Gereken İmzalarİlişik Kesme Sırasında veya Göreve Döndüğünüzde İmzalanacaktır. (Madde 7 ve Müdürlüklerin Yapacağı İşlemler Kısmı 2. Paragraf)

Başvurunuzu Yapıp Özrümüzün Olduğu Adresi Seçip (İki Eş Öğretmense Bilgiler Otomatik Çıkıyor) Kaydettikten Sonra Okul Onaylayacak. Evrak Durumu Varsa Belgeleri İnceleyip Sisteme Yükleyip Onaylayacaktır. Gerisini Okul Yönetimi Takip Edecek. Evrakları İlçeye Gönderecek. İlçe ve İl Onayının Ardından Başvurunuz Gerçekleşmiş Olacaktır. Bu Süreci Mebbis Başvuru Sayfanızdan Takip Edebilirsiniz.( Müdürlüklerin Yapacakları İşlemler 3. Paragraf)

1. Aşamanın Amacı: Başvuru Yapan Kişilerin Ataması Çıkma İhtimaliyle Yerlerinin Açılma İhtimalinin Sisteme Yansıtılması Sonucu Daha Çok Seçeneğin Oluşmasıdır. Yani Başvuru Yaptığınızda Okulunuz Dolu ise Sizin Atamanız Olursa O Okulu Bu Şartı Bilerek Yazan Kişi Hizmet Puanı ile Oraya Yerleşebilir. Aynı Şekilde Sizde Bu Avantajdan Yararlanabilirsiniz. Bu Şekilde Olan Okullardaki Kişilerin Ataması Çıkmazsa İlgili Okula Atama Olmaz (Başvurular Kısmı)

2. Aşama: 1. Aşamada Başvurusu Onaylanan Öğretmenler 22-26 Ağustos Tarihleri Arasında Okul Tercihleri Yapacaklardır. 40 Seçenek Seçme Hakkı Olacak. İl Dışı Özürde 40 Seçenekten Daha Az Tercih Yapanlar 41 i İşaretleyemez. 40 Seçeneği Dolduranlar isterlerse 41. Seçeneği İşaretleyebilirler. Bu Seçenekle Özür Atamasında Tercihler Bittikten Sonra Boş Kalan Okullara Kura ile Atanmak İçin Tercih Yapmış Olursunuz (Tercihler İl Dışı Kısmı)

TERCİHLER

İl Dışı Özür: İl Dışı Özür Atamasında Kısıtlama Olmadan Alanında Açılan İldeki Tüm OkullarıYazabilirsiniz.İl Dışı Özür Tercihlerinde İkametgah Durumu Yok. Rahat Olun. İkametgahı Düşünmeyin. Tercih Sırasıda Sizin İsteğinize Kalmış. Öncelik Durumu Yok...

İl İçi Özür: İl İçi Özre Bağlı Yer Değiştirmelerde Büyükşehirlerde;

Özrünüzün Bulunduğu İlçe ile Eşinizin İkametgahının Bulunduğu İlçe Yazılabilecektir. Büyükşehir Olmayan İllerde Sadece Eşinizin Çalıştığı İlçe İstenebilir. Eşler Aynı İlçede Çalışıyorsa İkamete Göre Tayin İstenemez.

Örneğin Büyük Şehirde 1. Eş A İlçesinde, İkinci Eş B İlçesinde Çalışıyor Olsun.Eşler Eşlerinin Çalıştığı İlçeyi İsteyebilirler. Ek Olarak Eşlerinin İkametleri C İlçesinde ise C İlçesi de İstenebilir. Sıralama Karışık Yapılabilir...

Duyuruda Büyükşehirlerde Köy, Belde veya Her Biri Ayrı Merkez Gibi Kısıtlamaya Gidilmemiş. Bunun Sebebi Büyükşehir Yasası ile Köy ve Belde Kavramının Büyükşehirlerde Kalkması. Önceki Kılavuzlarda Bu Ayrım Vardı. 2014 Yaz Kılavuzundan İtibaren Ayrım Yapılmamış. Bundan Dolayı Aynı İlçede Olanlar Tayin İsteyemeyecek.

İliniz Büyükşehir Değilse;

Sadece Özrünüzün Olduğu İlçeyi İsteyebilirsiniz.

İlçe İçi Özür: İlçe İçi Eş Durumda Eşi Köy ve Belde de Görev Yapanlar Öncelikle Eşinin Köy ve Beldesini Sonra Diğer Köy ve Belde Okullarını Yazacaklardır. Eşinin Köy veya Beldesinde Yazacak Okul Olmadığında ise Öncelik Aranmadan Diğer Köy ve Beldeler Yazılabilir. Köyden Özür İsteyecek Kişi İlçedeki Her Okulu Yazabilir...

BAŞVURUDA GEREKLİ EVRAKLAR

Eş Durumu Evrakları: Eş Özür İçin Duyurunun Eş Özrüne Bağlı Yer Değiştirmeler KısmındaYazılan Maddelerinden Eşinizin Mesleğine Göre Durumlara Bakabilirsiniz. Aşağıya Genel Hatlarıyla Yazılmıştır.

*Eşiniz Öğretmense Mebbiste Bilgileri Çıkacaktır. Normal Şartlarda Eşinin Görev Yeri Belgesine de Gerek Yoktur. En Fazla Bu İstenir.

* Eşiniz Öğretmen ve Yer Değiştirmesi Gerçekleşmiş, Ancak Yeni Okulunda Göreve Başlamadı. Bu Durumda Atama Kararnamesi Belge Olarak Kullanılacaktır. Sisteme Yüklenecek Evrak Budur.

* Eşiniz Memur veya Duyuruda Eş Özrü Kısmının 2. Maddesinin A Fıkrasında Açıklanan Grupta Olanlarda Görev Yeri Belgesi Yeterli Olacaktır. Ataması Olup Yeni Yerinde Başlamamış Eşlerin Atama Kararnamesi Yeterli Olacaktır.

Eşleri Sigortalı Olanlardan

1. Eşlerinin çalışmakta olduğu işyerinden alınacak görev yeri belgesi,

2. Bağlı bulundukları vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,

3. Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının halen devam ettiğini gösterir belge,

4. İdare merkezi belirli bir il'de olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi dışında çalışanlarının öğretmen eşlerinden; ayrıca, atanmak istedikleri yerde eşlerinin işyerinin faal olduğuna dair, anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler içinse çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge, istenecektir.

360 gün sigortalılık süresinin hesabında, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında geçen hizmet sürelerinin tamamı birlikte değerlendirilecektir.

Görevlerin Farklı İşyeri ve İlde Olmasında Sıkıntı Yok. Ara Verme Durumunda da Sıkıntı Yok. Önemli Olan Son 2 Yıl Toplamının 360 Günden Az Olmaması. Askerlik Borçlanmasıda Yapılabiliyor...

Öğretmenlerden; a) Kendileri veya eşleri yurt dışında görevli olanlar,

b) Eşleri geçici görevli olanlar,

c) Eşleri isteğe bağlı sigortalı olanlar, yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır.

Sağlık Özrü ile İlgili Yer Değiştirmeler( Duyurunun İlgili Kısmı)

Öğretmenlerden;

a) Kendisi, eşi veya çocuklarının,

b) Anne, baba veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşlerinden birisinin,

hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler, tedavi olmak istediği ilçe/ildeki eğitim kurumlarına atanmak üzere yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.

Ayrıca, anne, baba veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşlerinden birisi için eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanelerinden alınan sağlık kurulu raporlarında "Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez." ibaresi bulunanlar da anne, baba veya kardeşinin Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı adresinin bulunduğu yereyer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.

Başvuruda istenecek belgeler şunlardır:

a) Başvuru tarihi itibarıyla araştırma hastanesi veya üniversite hastanelerinden son altı ay içinde alınan yukarıda açıklanan muhtevaya uygun sağlık kurulu raporu,

b) Kardeşine vasi tayin edilenlerden mahkeme kararı.

Eş, anne, baba, çocuk ve kardeş için veya vasi tayini sebebiyle alınmış sağlık kurulu raporları ile yapılan başvurularda onay makamları, aile kütüğüne işlenmiş kişisel bilgilerin özetlerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneğini elektronik ortamda temin ederek kontrol edecektir.

DİĞER NEDENLERE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

1. Öğretmenlerden;

a) Eşi veya çocuğu ölenler, eş veya çocuklarının ölüm tarihinden itibaren bir yıl içinde istedikleri yere,

b) Eşi emekli olanlar, eşinin emekliye ayrılış tarihinden itibaren bir yıl içinde eşlerinin emekli olduğunu gösterir belge (emekli olacak TSK mensuplarında buna ilişkin beyan alınacaktır.) ile eşlerinin ikamet ettiği yere,

c) Terör eylemlerinin etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların, öğretmen olarak görev yapan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşlerinin yer değiştirme suretiyle atanma talepleri, bu durumun ilgili makamlarca belgelendirilmiş olması kaydıyla, başkaca herhangi bir şart aranmaksızın istedikleri yere,

ç) Hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede engelli olduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen çocukları ile kardeşleri olanlar, memuriyet mahalli dışında resmi veya özel özel eğitim kurumlarında eğitim ve öğretim yapacaklarının özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belgelendirilmesi şartıyla, söz konusu kurumların bulunduğu yere,

yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.

2. Bu kapsamda başvuruda bulunacak öğretmenlerden;

a) Eşi veya çocuğunun vefatını gösterir belge,

b) Eşi, çocuğu ile anne, baba veya kardeşlerinden birinin şehit ya da malul gazi olduğuna dair belge,

c) Çocuğu veya kardeşi özel eğitim alması gerekenlerden, sağlık kurulu raporu ve özel eğitim değerlendirme kurulunca verilen belge istenecektir.

Kaynak: memurlarnet forum
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.