• BIST 110.268
 • Altın 174,389
 • Dolar 4,0938
 • Euro 4,9967
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C

Öğretmenlerin Yanlış Nöbet Uygulamaları

Öğretmenlerin Yanlış Nöbet Uygulamaları

Milli Eğitim camiasının son günlerde üzerinde en çok tartıştığı konu olan Öğretmenlere Nöbet konusu hakkında bir çok yanlış uygulama mevcuttur.

27/07/2014 tarihli 29072 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ'nin 44. maddesinde öğretmenlerin nöbet görevleri açıkça belirtilmektedir.

Öğretmenlerin nöbet görevi

MADDE 44 – (1) Bağımsız anaokulu ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar.

(2) Ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine, boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez.

(3) Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.

(4) İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.

(5) Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar.

(6) Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak, ihtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir.

(7) Hamile öğretmenlere, doğuma üç ay kala ve doğumdan itibaren  bir yıl süre ile nöbet görevi verilmez.

(8) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla kısaltılabilir.

(9) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

(10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

Yine diğer tartışılan bir konu olan öğretmenlere iki gün nöbet konusu:

İlgili yönetmelikte açıkça belirtilen bir madde yoktur ancak Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu eski yönetmelik döneminde bu konuda yazdığı bir görüş yazısı bulunmaktadır. İlgili görüş yazısına göre öğretmenlere haftada iki gün nöbet görevi verilemez. ilgili yazı:

nobet-resmi-yazi

İl ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin en çok yaşadığı sıkıntılardan bir tanesi de boş günlerine veya en az derslerinin olduğu günlere nöbetlerinin yazıldığı uygulamalardır. Bu uygulamada yanlıştır. Tamamen okul idarecisinin öğretmeni yıldırma ve yönetmelik bilmemem sonucu yaptığı uygulamalardır. Bu uygulama ancak Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları" başlığı altındaki  91. Madde 2. Fıkra a bendinde yazılı bulunan “Öğretmenlere, dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir.” Hüküm gereğince lise öğretmenlerine boş günlerinde nöbet görevi verilebilmektedir hükmü gereğince liselerde uygulanabilir.

Sonuçta mutlu çalışma ortamları başarının anahtarıdır.

KAMUHABERMERKEZİ/ÖZELHABER

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.