• BIST 1.380,450
 • Altın 498,41
 • Dolar 8,8200
 • Euro 10,3250
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 17 °C

Okullar Yeni Müdürlerini Bekliyor

Okullar Yeni Müdürlerini Bekliyor

2014-2015 eğitim-öğretim 15 Eylül 2014 Pazartesi günü başladı. MEB, 10 Haziran 2014 ve 29026 sayılı Resmî Gazete’de ‘Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesi’ yönetmeliğini yayınlamıştı. Daha önce yayınlanan kanun ve yeni yönetmeliğe göre mevcut okul müdürleri görevlerine aynı kurumda devam, başka kurumda devam veya asli görev olan öğretmenlikte görevlendirilmeleri şeklinde gerçekleştirilmişti. Tüm bu görevlendirmelerin sonucunda MEB’e bağlı okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde yeni bir okul yönetim kadrosu oluşmaktadır. Okul müdürlüğü açık bulunan kurumlara da yönetmelikte şartı tutan öğretmenler arasından, yeni okul müdürü görevlendirmeleri takvime bağlı olarak yapılacaktır.

Açıkta olan okul müdürlüklerine ilk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirilecekler için takvim işlemeye başlamıştır. Açık okul müdürlükleri ve duyuru il milli eğitim müdürlüklerince 15-17 Eylül tarihleri arasında yapılacaktır. Müdür olarak atanmaya şartı tutanlar başvurularını 18-22 Eylül tarihleri arasında yapacaktır. Başvurular 23-25 Eylül tarihleri arasında değerlendirilecektir. Değerlendirme sonuçlarına itirazlar 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında yapılabilecektir. İtirazların değerlendirilmesi ile sonuçlar 8-10 Ekim tarihleri arasında yapılacaktır. Sözlü sınav duyurusu 13-15 Ekim tarihleri arasında olacaktır. Sözlü sınav 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Sözlü sınav sonuçlarına itirazlar ise 30 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında alınacaktır. İtirazlar sonucu değerlendirme sonuçları 6-12Kasım tarihleri arasında açıklanacaktır. Müdürlüğe ilk defa ve yeniden görevlendirmeler tercihlere göre valiliklerce 13-18 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Okul müdürlüğüne ilk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirilmek üzere kimler müracaat edebilir?

Yukarıda bahsedilen yönetici atama yöneticiliğine göre okul müdürlüğüne; daha önce müdür olarak görev yapmış olanlar, müdür başyardımcısı olarak en az iki yıl görev yapmış olanlar, kurucu müdür, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya müdür başyardımcılığı dahil toplam en az üç yıl görev yapmış olanlar, şube müdürü veya daha üst düzeyde görev yapanlar, bakanlık kadrolarında asaleten en az sekiz yıl öğretmenlik yapanlar müracaat edebilir.

Müdürlük görev süreleri uzatılmayanlar ve daha önce müdürlük görevinde bulunmuş olanlardan müdür olarak görevlendirilmek isteyenler de müdür olarak atanmak üzere müracaat edebilirler.

2011 yılı Ekim ayında yapılan eğitim kurumu müdürlüğü seçme sınavında başarılı olanlardan sınav sonucuna göre müdürlüğe görevlendirilmesi yapılmamış olanlar da, müdürlüğe görevlendirmek üzere başvuruda bulunabilecektir. Bu kapsamda başvuruda bulunanlar, yönetmelikte belirtilen özel şartları taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın ve değerlendirmeye tabi tutulmaksızın değerlendirme ile gelen adaylarla birlikte doğrudan sözlü sınava alınacaktır.

Şartları tutan müdürlük isteyenlerden ilde ilân edilen boş müdür kontenjanının üç katı, Ek-2 puan üstünlüğüne göre sözlü sınava çağırılacaktır. Sözlü sınavda 70 ve üzerinde puan alan adayların görevlendirmeye esas puanları; yönetmeliğe ekli Ek-2'de yer alan form üzerinden aldıkları puanın yüzde ellisi ile sözlü sınavdan aldıkları puanının yüzde ellisinin toplamı üzerinden belirlenecektir.(Sözlü sınavda baraj en az yetmiştir.) 5.11. 2011 yılı Ekim ayında yapılan eğitim kurumu müdürlüğü seçme sınavı sonucuna göre başvuruda bulunanlardan sözlü sınavda başarılı olanların görevlendirmeye esas puanları, yönetmeliğe ekli Ek-2 form üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda alacakları puan da dikkate alınarak aynı şekilde belirlenecektir.

Sözlü sınavda 70 ve üzerinde puan alanlar, durumlarına uygun eğitim kurumlarında görev almak üzere başvuruda bulunabilecektir. Bu kapsamda başvuruda bulunanlara on eğitim kurumu tercih etme hakkı verilecek; tercihleri dışındaki eğitim kurumlarına görevlendirmeyi kabul edenler, başvurularında bu durumu ayrıca belirtecektir. Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilme Kılavuzu 5.13. Müdürlüğe görevlendirilmek için gerekli şartları taşıyanlar, tercihleri de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür olarak görevlendirilecek; puanların eşitliği halinde sırasıyla Ek-2'de yer alan forma göre değerlendirme puanı, Ek-3'te yer alan forma göre sözlü sınav puanı, yöneticilikteki hizmet süresi, öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olan adayın görevlendirmesi yapılacak; eşitliğin devamı hâlinde görevlendirilecek aday kura ile belirlenecektir.

Okul yöneticisi olmaya aday öğretmenlerin, yukarıdaki açıklamaları da dikkate alarak takvime uygun şekilde iş ve işlemlerini takip etmesi gerekmektedir. Kalın sağlıcakla.

Ekrem AYTAR

www.facebook.com/ekrem.aytar.9

www.twitter.com/ekremaytar

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.