• BIST 111.874
 • Altın 174,458
 • Dolar 4,0260
 • Euro 4,9840
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 24 °C

Okullarda İş Güvenliği Yasası

Okullarda İş Güvenliği Yasası
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Okullarda İş Güvenliği Yasası

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Tuzla Temsilcisi

Son günlerde okul müdürlerinin yakından takip ettiği ve biraz da tedirgin olduğu İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve bu kanunun uygulanması ile ilgili olarak MEB tarafından yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Genelgesine göz atalım istedik. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen ve diğer çalışanların sağlık ve güvenliği için 81 ildeki Bakanlık binalarıyla okul ve kurumlara ait binalar ve eklentilerinin uygun fiziki koşulları taşıyıp taşımadığının incelenmesi ve okullarda iş güvenliği uzmanı bulundurulması amacıyla illere genelge gönderdi. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla illere gönderilen genelgede, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun, kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın bütün işyerlerinde, çırak ve stajyerlerde dahil olmak üzere; öğretmen, memur, hizmetli, işçi, sözleşmeli personel gibi tüm çalışanlara uygulanacağı belirtildi. Bakanlığın, merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarında risk değerlendirmesi, kurum yöneticisi veya kurumda görevli iş güvenliği uzmanı, il İSGB uzmanlarından destek alınarak, risk değerlendirmesi ekibi tarafından yaptırılacak. Bu kapsamda, farklı kaynaklardan ödenmek üzere, hizmet alma yoluyla risk değerlendirmesi yapılmayacak. Kanun ve Genelgenin ülkemizde İş Sağlığı ve güvenliği alanında çok önemli olumlu bir adım olacağı kanaatindeyiz. Ancak uygulamada okul yöneticilerimizin bir takım zorluklar yaşayacağı aşikardır.

Konuyla ilgili cevaplanması gereken bir takım sorular bulunmaktadır:

1- Genelgede sadece çalışanlardan söz edilmiş öğrenci ve velilere değinilmemiştir. Oysa 6331sayılı yasa incelendiğinde öğrencilerin de kapsam içinde olması gerektiği görülmektedir. Hatta ilgili yasa incelendiğinde; herhangi bir iş yerine ziyaretçi olarak bile gelen kimsenin başına bir şey geldiğinde iş kazası olarak kabul edileceği görülecektir. Böyle bir durumda öncelikli olarak okul müdürü sorumlu tutulacaktır.

2- 50 den fazla çalışan bulunan okullarda yasa gereğince İş Güvenliği Uzmanı ve İş yeri hekimi çalıştırılması gerekmektedir. Ancak uygulamada İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde birer İş Güvenlik Uzmanı çalıştırılacağı görülmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde çalıştırılan tek uzmanın özellikle İstanbul gibi metropollerde bütün okullara yeterli gelip gelemeyeceği konusunda endişeler bulunmaktadır.

3- Okul İçi Tasarım Çok Önemli! Öğrencilerin güvenliği için özellikle okul içinde ve bahçesinde, olası kazaların önüne geçebilecek önlemler alınmasının gerekli olduğunu görmekteyiz. Bu kapsamda pek çok okulumuzda kapı kolları, masa ve sandalye uçlarının keskin olmayacak ve yuvarlak şekilde tasarlanması gerekecek aynı zamanda merdiven korkulukları, merdiven basamakları, lavabo aynaları ve okul araç-gereçlerinin olası bir kaza halinde öğrencilere zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi gerekecektir. Ayrıca bir çok okulumuzun elektrik tesisatından lavabo aynalarına kadar elektrik prizlerinden pencerelerine kadar bir çok alanda yenilik ve düzenleme yapması gerekecektir. Burada akla gelen soru bu düzenlemeler için gerekli kaynak nereden temin edilecek? Okul idarelerine bu konuda, talepleri halinde, kaynak temin edilecek mi? Yoksa okul müdürleri bu konuda yalnız mı bırakılacaktır. Okulda oluşturulan risk analizlerinde belirlenen eksikliklerin giderilmesi konusunda bakanlığımız tarafından okullara yardım edilecek mi? Yoksa bu eksiklikleri okul idareleri tarafından yerel kaynaklarla çözümlenmesi mi istenecek?

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 Nolu Şube Tuzla Temsilcisi 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.