• BIST 107.474
 • Altın 173,376
 • Dolar 4,0697
 • Euro 4,9565
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 23 °C

Okullarda İş Sağlığı Güvenliğinde Dikkat Edilecek Hususlar

Okullarda İş Sağlığı Güvenliğinde Dikkat Edilecek Hususlar
İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ KONUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

OKULLARDAKİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ YÖNETMELİK VE YAZILAR

a) 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu.

b) 29.12.2012 tarih ve 28512 sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği

c) Bakanlığımız 2014/16 İş Sağlığı ve Güvenliği Genelgesi.

d) Bakanlığımız 05.10.2015 tarih ve 9846060 sayılı İlçe İSG Bürosunun oluşturulması konulu yazısı

e) 29.12.2012 Tarih ve Sayılı 28512 İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik.

f) Bakanlığımız 08.01.2016 tarih ve 251776 sayılı İş Güvenliği Uzmanlarının Görevleri konulu yazılası.

g)13.07.2013 tarih ve 28706 sayılı Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik.

1.    Okul ve Kurum İşveren/İşveren Vekillerinin ilgi (a) kanun, ilgi (b) yönetmelik ve ilgi (c) genelgede belirtilen görev ve sorumluluklarım herhangi bir gecikmeye mahal vermeden yerine getirmesi.

2.    İlçe İSG Bürolarının doğrudan İşverene bağlı olarak çalışmaları ve DYS sisteminin kurulması.

3.    İlgi (d) yazı gereği ve yapılan İSG ile ilgili çalışmalarda kurum ve çalışanlarla ilgili elde edilen bilgilerin mahremiyeti açısından İlçe MMli Eğitim Müdürlüklerinde Uzmanlar için büro oluşturulması, yazışma ve diğer işlemler için şef veya memur görevlendirilmesi, İşveren ve büro görevlilerinin kurum ve çalışan bilgi mahremiyetini sağlaması.

4.    Uzmanlara İSG hizmetleri dışında kesinlikle başka görev verilmemesi ve hafta sonu sınav görevleri hariç ücret ödenmemesi.

5.    Görevli uzmanlar tarafından İş Kazası ve Meslek hastalıklarını önlemeye yönelik yapılan tespit ve öneriler işveren tarafından dikkate alınarak gerekli düzeltme faaliyetlerinin herhangi bir gecikmeye mahal vermeden yapılması.

6.    Okul ve kurumlarda ilgi mevzuat gereği kurulması gereken kurul ve ekiplerin oluşturularak etkin bir şekilde çalışmasının sağlanması.

7.    İş Güvenliği Uzmanlarının ilgi (c) yazı, ilgi (d) yönetmelik ve ilgi (f) yazıda belirtilen görev yetki ve sorumluluklar çerçevesinde hareket etmeleri.

8.    İş Güvenliği Uzmanlarının ilgi mevzuat çerçevesinde görevli oldukları İlçe personeli ile bina ve eklentileri için gerekli tüm İSG çalışmalarının yapılmasında İSG kurulu kararları doğrultusunda işverenle birlikte hareket etmeleri, ilçeye bağlı diğer okul ve kurum İşverenlerine İSG hizmetlerinin etkili bir şekilde uygulanmasında rehberlik yapmaları.

9.    İlçe Okul ve Kurum işverenleri hizmet içi eğitim kapsamında çalışanlarının Temel İSG eğitimlerini İSG Büroları ile koordineli olarak planlayıp toplu olarak en az iki hafta önceden müdürlüğümüze göndermeleri, MEBBİS’te kayıtlı olmayan çalışanların eğitimlerinin ayrıca işveren onayıyla yapılarak belgelendirilmesi.

10 İşveren Temel İSG eğitimlerini tüm çalışanlarının almasını sağlamakla sorumludur. Bu kapsamda planlanan eğitimlere çalışanların katılımının mutlaka sağlanması.

11.    İlgi ( e) yönetmelik ve ilgi ( d) yazı gereği İlçe İSG Elıirosunda görevli uzmanların çalışanların temel İSG eğitimlerini vermeleri görevlerinin gereği olduğundan uzman olarak görevlendirme tarihinden sonra ayrıca ücret tahakkuk edilmemesi, ihtiyaç duyulması halinde İlçelerimizde bulunan diğer İş Güvenliği Uzmanlarından istekli olanların hizmet içi eğitim kapsamında yapılacak Çalışanların Temel İSG eğitimlerinde ücret karşılığında eğitimci olarak görevlendirilmeleri.

12.    Temel İSG eğitimi veren Uzmanların isminin belgede çıkması için hizmet içi eğitim kapsamında yapılacak eğitimlerde ilgili Uzmanın hem eğitimci hem de eğitim yöneticisi olarak olur alınması.

13.    İlgi ( a) kanun gereği Uzman ve diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu ,4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumlan ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde yürürlüğe gireceğinden Okul ve kurum İşverenlerinin İlçe İSG Bürolarının rehberliğinde İSG hizmetlerini gecikmeye mahal vermeden yerine getirmeleri.

14.    Müdürlüğümüze bağlı Okul ve kurumlarda tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların ilgi (g) yönetmelik hükümlerine göre mesleki eğitimlerinin sağlanması, gerekli kişisel koruyucu donanımlarının temin edilmesi çalışma esnasında kullanmalarının sağlanması.

15.    İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre; Kazan, basınçlı kaplar, paratoner, topraklama ye elektrik tesisatı, elektrikli aletler ve Jeneratörler, makineler, inşaat islerinde kullanılan iskeleler, işin yapımı ye yiirütümü için gerekli olan her türlü araç, gereç, tesis ye tesisatların kontrollerinin yetkili kişi ve kurumlarca yaptırılması.

16.    Okul ve kuramlarımızda İSG kültürü oluşturmaya yönelik toplantı, seminer, sosyal, sportif etkinlikler düzenlenmesi, bundan sonra yapılacak projelerde İSG konusuna özel önem verilmesi.

17. Okul ve Kuramlarımızın kendi imkânlarıyla iyileştirme yapamadığı riskler için Müdürlüğümüzün ilgili birimlerinden destek istemeleri.

18. İlgi (c) genelge gereği Müdürlüğümüze bağlı tüm Okul ve kurum İşverenlerinin Risk Değerlendirmesi, Acil eylem Planları, Çalışanların Temel İSG Eğitimleri vb. çalışmalar için farklı kaynaklar üzerinden hiç bir suretle hizmet alımı yapmamaları.

KAMUHABERMERKEZİ/ÖZEL HABER

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.