• BIST 112.122
 • Altın 174,898
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 16 °C

ÖTV'de Değişiklik

ÖTV'de Değişiklik
Resmi Gazetede yayımlandı

ÖTV'de Değişiklik

Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair 1 seri no.lu Tebliğ 4 Mayıs 2016 tarih ve 29702 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Tebliğle yapılan düzenleme ve açıklamalar aşağıda belirtilmiştir.

1. Geçici ithalat kapsamındaki araçlar

ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin (I/A-2) bölümünün:

“Ayrıca, ÖTV kapsamına hizmetler girmediğinden, yurt dışından kiralanarak geçici ithalat kapsamında yurt içinde kullanılmak üzere ithali yapılan (II) sayılı liste kapsamındaki taşıtlar, kesin ithalleri gerçekleştirilmedikçe ÖTV’ye tabi değildir.”şeklindeki dördüncü paragrafı yürürlükten kaldırılmıştır. Böylece (II) sayılı listedeki taşıt araçlarının geçici ithalinde gümrükte teminat alınmasında yaşanan tereddüt giderilmiş, gümrük vergileri ile birlikte ÖTV için de teminat alınması sağlanmıştır.

2. Kayıt ve tescile tabi olmayan araçların ihracında gümrük beyannamesi ibrazı

ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin (II/A-1.2.) bölümünün son paragrafında değişiklik yapılmak suretiyle, ihracata konu taşıtların yurt dışına çıktığı, gümrük beyannamesinin ilgili gümrük idaresi, noter ya da yeminli mali müşavir (YMM) tarafından onaylı örneği ile yurt dışındaki müşteri adına düzenlenen faturanın firma yetkililerince aslının aynı olduğuna dair bir şerh verilerek kaşe ve imza tatbik edilmek suretiyle onaylı fotokopisinin, ihracatın gerçekleştiği döneme ait ÖTV beyannamesinin verildiği günün mesai saati bitimine kadar vergi dairesine ibraz edilmesi öngörülmüştür.

3. Diplomatik istisna uygulamasında belgelerin ibrazı

ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin (II/B-4.) bölümünün son paragrafında değişiklik yapılmak suretiyle, istisnadan yararlanan kişi veya kuruluşun mükellefe verdiği Dışişleri Bakanlığı yazısının ve işleme ilişkin olarak düzenlenen faturanın, aslının aynı olduğu işletme yetkililerince imzalanarak ve kaşe tatbik edilerek onaylanmış fotokopilerinin, bu istisna kapsamındaki işleme ilişkin beyanı ihtiva eden (2A) numaralı ÖTV Beyannamesinin verildiği günü takip eden günün mesai saati bitimine kadar, (2B) numaralı ÖTV Beyannamesinin ise verildiği günün mesai saati bitimine kadar, bir dilekçe ekinde vergi dairesine verilmesi öngörülmüştür.

4. Engellilerin araç alımına ilişkin istisna uygulamasında “H” sınıfı sürücü belgesi aranmaması

ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin, engellilerin araç alımında ÖTV istisnası uygulamasına ilişkin açıklamaların yer aldığı (II/C-1.1) bölümüne aşağıdaki tanım eklenmiştir.

Sürücü belgesi: 1/1/2016 tarihinden önce alınan ve ilgili mevzuatı uyarınca söz konusu tarihten itibaren beş yıl (31/12/2020 tarihine kadar) geçerliliği bulunan H sınıfı ve 1/1/2016 tarihinden itibaren alınan, (II/C/1.3) bölümünde belirtilen engellilik durumları itibarıyla istisna kapsamındaki taşıtta bulunması gereken özel tertibata/tertibatlara ilişkin ibareleri (kod numarasını/numaralarını) içeren A, A1, A2, B, B1, BE ve M sınıfı sürücü belgelerini,” Böylece engelli kişilere “H” sınıfı sürücü belgesi verilmesini kaldıran Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe paralel olarak, ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin (II/C-1.3) bölümündeki ““H” sınıfı” ibareleri de yürürlükten kaldırılmıştır.

5. Engellilerin istisnadan yararlanarak satın aldıkları araçları satış süresi

ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin (II/C-1.5) bölümünün üçüncü paragrafının birinci cümlesindeki “(ay bazında)” ibaresi yürürlükten kaldırılmak suretiyle, engellilerin ÖTV istisnasından yararlanarak satın aldığı araçları ÖTV uygulanmadan satabilmelerine yönelik 5 yıllık sürenin ay bazında değil, gün bazında hesaplanması sağlanmıştır.

6. Bayilerin iade ettiği araçları tekrar satın almalarında ÖTV matrahı

ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin (III/A-1.) bölümünde, satılmak üzere iktisap edilen taşıtların, bayiler tarafından imalatçıya veya distribütöre iade edilmesini takiben, ilk satıştan düşük bedelle tekrar bayilere satılmasının, esas itibarıyla bayilerin alış bedelinde indirim yapılması mahiyetinde olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla bu kapsamda bayilere satışı yapılan taşıtların ilk iktisap kapsamındaki satışlarında ÖTV matrahının belirlenmesinde dikkate alınacak alış bedelinin, ikinci faturada yer alan tutarın, ilk faturada gösterilen tutarın % 10'undan daha fazla bir tutarda indirim sağlayacak şekilde düzenlenmiş olması halinde, ilk fatura tutarından bu tutarın % 10'una tekabül eden kısım düşüldükten sonra kalan tutar olacağı açıklanmıştır.

Tebliğin bu bölümünde “imalatçıya veya distribütöre” ibaresi “distribütöre veya imalatçı hariç önceki safhaya” olarak değiştirilmiş ve bu paragrafın sonuna:

“Taşıtın, bayi tarafından kendisine satış yapan imalatçıya iade edilerek tekrar satın alınması ve ikinci alıma ait bedelin ilk alıma ait bedelden düşük olması halinde, bayinin alış bedeli imalatçının ilk satış bedelidir.”cümlesi eklenmiştir.

Böylece bayinin doğrudan imalatçılardan satın aldığı araçları imalatçıya iade edip tekrar satın alması halinde, imalatçılar tarafından uygulanan iskontoların, bayinin alış fiyatından düşülmemesi öngörülmektedir.

7. Panelvan türü araçların vergilendirilmesi

ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin (III/B-2.3.) bölümünün “Çift Sıra Koltuklu ve Çift Kabinli Pick-up Türü Taşıtlar” başlığı “Birden Fazla Sıra Koltuklu ve Çift Kabinli Pick-up Türü Taşıtlar” olarak, aynı bölümün ikinci paragrafının birinci cümlesindeki “iki sıra” ibaresi de “birden fazla sıra” olarak değiştirilmiştir.

Böylece panelvan türü araçların ikiden fazla sıra koltuklu olabileceği gözönüne alınarak tebliğdeki ifadeler buna göre düzeltilmiştir.

8. Müteselsil sorumluluğu ortadan kaldıran haller

ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin (III/C-2.2) bölümünde, müteselsil sorumluluğun ortadan kalkacağı haller arasında, alıcıların ÖTV dâhil toplam işlem bedelini Bankacılık Kanunu hükümlerine göre faaliyette bulunan bankalar vasıtasıyla ödemeleri ve bankaya yapılan ödeme sırasında düzenlenen belgede satıcının (veya adına hareket edenlerin) adı-soyadı (tüzel kişilerde unvanı) ile bankadaki hesap numarasını ve vergi kimlik numarasını doğru olarak yazdırmaları da yer almaktadır. Bu paragrafta yer alan “banka hesap numarası” ibaresi “hesap numarası” olarak değiştirilmiştir.

9. ÖTV istisnasından yararlanılarak satın alınan araçların mirasçılara intikali

ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin, ilk iktisabı ÖTV’den istisna olan taşıtların veraset yoluyla intikalinde ÖTV aranmayacağına ilişkin (III/B-2.3.) bölümünün üçüncü paragrafının ikinci cümlesindeki “murisler” ibareleri “mirasçılar” olarak değiştirilmek suretiyle gerekli düzeltme yapılmıştır.

ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair 1 Seri No.lu Tebliğ yayımı tarihi olan 4 Mayıs 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

İlgili Tebliğe aşağıdaki bağlantı yardımıyla ulaşabilirsiniz.

- Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 1)

Saygılarımızla,

Recep Bıyık

Mevzuat Eğitim ve Araştırma Başkanı, YMM / VERGİPORTALİ

04.05.2016

Kaynak: muhasebenet
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.