• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 6 °C

Portfolyo Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Portfolyo Nedir, Nasıl Hazırlanır?
Portfolyo Nedir,Portfolyo Ne İşe Yarar, Portfolyo Dosyası Hazırlama...

Portfolyo Nedir?
Sözlük anlamına bakıldığında evraklandırma, doküman gibi farklı anlamlara gelirken, mesleki açıdan portfolyo nedir sorusunun cevabı ;

Kişinin veya kurumun sahip olduğu referanslarını, deneyimlerini ve yaptığı işleri belgeleyen dosyalara verilen isim. Portfolyo, asıl olarak CV’lere benzemektedir. Fakat bu kavram daha geniş bir belge niteliği taşımakta, bu sebeple de CV’leri de kapsamaktadır. Kısaca kişi veya kişilerin çalışmalarının tümü olarak da tanımlanabilir.
bir mühendislik bölümü okuyan öğrencinin öğrenim hayatı boyunca yapmış olduğu çizim, proje, ödev vb. gibi elemanları bir araya getirerek sergilemesi bir portfolyodur.

 

Portfolyo Ne İşe Yarar
Portfolyolar kişilerin sahip olduğu kimlik belgelerine benzemektedir. Bu sebeple kişilere hayat boyu birçok alanda yardımcı olmaktadır. 

 

PORTFOLYONUN YARARLARI

 • Portfolyolar sayesinde kişilerin gelişimi izlenebilmektedir.
 • Kişiler kendi gelişimlerini de yine bu çalışmalar sayesinde izleyebilmektedir.
 • Kişiler portfolyolar sayesinde öğrenim hayatındaki işlevlerini belgeleyebilme kolaylığını elde etmişlerdir.
 • Kişilerin öğrenim hayatı boyunca ne elde ettikleri gözlenebilmektedir.
 • Öğrenci velilerine öğrenciler hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılabilmektedir.
 • Kişinin yaptığı tüm işleri derlemesi ve bunları bir sunu hale getirmesi, iş görüşmelerinin olumlu ve basit bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Kişi hazırlamış olduğu portfolyosu sayesinde işverenle kısa zaman içerisinde anlaşabilmektedir.
 • Portfolyolar kişilerin referanslarıdır. Portfolyolar sayesinde kişiler firmalara kendilerini daha kısa süre içerisinde, daha iyi bir şekilde tanıtabilmekledir.
 • Öğrencilerin yıllara göre etkenliği karşılaştırılabilmektedir.

Portfolyo örnekleri :

Belge portfolyoları: Bu portfolyo örnekleri genellikle çalışma portfolyosu olarak bilinir. Bu örneklerde kişilerin belirli bir zaman aralığındaki gelişimi ve ilerlemesi yer alır.
 

Etkinlik porfolyoları: Bu portfolyo örnekleri ise kişilerin öğrenim hayatları boyunca kazanımlarını ve çıktılarını göstermektedir. Böylelikle kişilere değer biçilir.
 

Süreç portfolyoları: Kişilerin öğrenim hayatı içerisinde yer alan tüm belgelerin toplandığı portfolyo örneklerindendir.

Portfolyo örnekleri arasında gelişim portfolyoları, öğretmen portfolyoları, çalışma becerileri portfolyosu, etkinlik portfolyosu, uzmanlık portfolyoları ve kolej kabul portfolyoları da yer akmaktadır.

Portfolyo Dosyası Hazırlama
Portfolyo dosyası nasıl hazırlanır? Portfolyo hazırlama işlemi çok basit fakat dikkat gerektiren bir işlemdir. Portfolyolar en basit haliyle bir kitap şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca elektronik ortamlarda da bu çalışma yapılabilir. Günümüzde de genellikle elektronik ortamlarda oluşturulan portfoyolar tercih edilmektedir. Bunun sebebi elektronik ortamlarda oluşturulan portfolyoların istenilen zamanda güncellenmesi, arşivlenmesi ve kolaylıkla iletilmesidir. İstenilen portfolyolarda hazırlanma aşamasında kapak ve CV’de eklenebilir. Ayrıca klik ve kendi hayatınızdan kesitlere de yer verebilirsiniz.

Klasörde, şeffaf dosyalar içerisine katılan bilgisayar çıktıları, dijital ortamlarda oluşturulan pdf’ler, word’ler, power point sunuları ve internet sitelerinde yapılan sunular birer portfolyo çalışmasıdır.

Elektronik Portfolyo Dosyası Hazırlama
Kitap, dergi, katalog vb. gibi şekillerde hazırlanan portfolyolar basit ve hızlıdır. Ancak elektronik ortamlarda hazırlanan portfolyolar daha çok dikkat ve uğraş ister. Elektronik portfolyo hazırlanırken uygulanması gerekilen adımlar ise şunlardır: Öncelikle elektronik bir portfolyo hazırlanmak isteniyorsa, yapılması gerekilen ilk adım bir web sitesine ya da bir blog adresine sahip olmak. Sahip olmuş olduğunuz web siteniz ya da blog adresinizde adınız ve soyadınız mutlaka yer almalı. Ayrıca girmiş olduğunuz web sayfanızda sizi tanımlayabilecek bir metin yer almalıdır. Fakat bu metin sıradan, basit bir metin olmalıdır. Kişisel bilgilerinizi güvenliğiniz açısından paylaşmamalısınız. Sonraki aşama güncel web sitenizde son 6 ayda çekilen bir fotoğrafa sahip olmak. Daha sonra web sitenizde güncellenmiş özgeçmişiniz ve sizi tanıtan kısa bir tanıtım metni olmalıdır.

Sonraki aşama ise daha önce yapmış olduğunuz tüm işleri kategorilendirerek, kategoriler şeklinde bulundurmak olmalıdır. Size tavsiyemiz kesinlikle yazılar kategorisinde yazmış olduğunuz yazıların linklerini, animasyon ve video kategorisinde hazırlamış olduğunuz animasyon ve videoları olduğu gibi paylaşmak olmalıdır. Projelerinizi paylaşırken de projelerinize ait bir resmi ve projenize ait bilgileri (projenin ne zaman, nerede, kimlerle, ne kadar sürede, ne kadar maliyete yapıldığı vb. gibi bilgiler) de düzenli ve doğru bir şekilde paylaşmalısınız.

Ayrıca web sitenizde katıldığınız etkinliklerden, hoşlandığınız bilimsel olaylardan, takip ettiğiniz haberlerden, sıklıkla gerçekleştirmiş olduğunuz hobilerden bahsetmelisiniz.

Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekilen Hususlar
Portfolyo, kişilerin karşı tarafa doğru ve eksiksiz bir şekilde tanıtılması adına çok dikkat edilerek hazırlanmalıdır. Bu sebeple aşağıda yer alan noktalara dikkat edimelidir:

 • Öncelikle hazırlanan bir portfolyo sunum açısından çok kolay ve estetik açıdan iyi hazırlanmış olmalı.
 • Hazırlanan portfolyolar kariyer hedeflerine yönelik olmalı.
 • Portfolyolara eklenen çalışmalar ve daha sonra yapılıp eklenecek olan çalışmalar incelmek isteyen kişi ve kurumlar tarafından detaylıca incelenebilecek şekilde olmalıdır. İnceleme yapılacak çalışmalar akılda soru işaretlerine yer bırakmamalıdır.
 • Sahip olduğunuz portfolyolar kesinlikle öz ve az sayıda çalışmaya sahip olmalıdır. Yapmış olduğunuz tüm çalışmaları portfolyolunuzda sergilemek mantıklı bir seçenek değildir. En iyi yaptığınız işleri sergilemek size artı puan kazandıracaktır.
 • Hazırlamış olduğunuz portfolyolar sayesinde kendi gelişiminizi takip edebilmelisiniz. Bu sebeple portfolyonuzun kendinizi takip edebileceğiniz nitelikte olması gerekir.
 • Portfolyonuz değerlendirme esnasında, değerlendirmeyi yapan tarafa kolaylık sağlayacak nitelikte olmalı ve değerlendirmeye tabi tutulan kişi hakkında ipuçları vermelidir.
 • Portfolyolarda yer alan çalışmalar hakkında gerekli bilgiler en ince ayrıntısına kadar eksiksiz bir şekilde verilmelidir. Özellikle çalışmalarınız daha önce bir yerde kullanılmışsa, başka amaçlara hizmet vermişse bu belirtilmeli. Hangi amaca, niçin hizmet verdiği not olarak düşülmelidir.
   

Eğitim Alanında Portfolyo Kullanım Amacı
Portfolyoların en sık kullanıldığı alanlardan biri de eğitimdir. Peki, eğitim alanında portfolyolar hangi amaç için kullanılır?

 • Öğrencinin kendi gelişimini takip etmesi amacıyla kullanılır.
 • Öğrencinin yıllara göre ya da dönemlere göre nasıl bir değişim geçirdiğini, kat ettiği yolu gözlemlemek amacıyla kullanılır.
 • Öğrencinin, özellikle eğitmenleri tarafından gözlemlenmesi ve velilere öğrenciler hakkında doğru bilgiler verilmesi amacıyla kullanılır.
 • Öğrenciyi dış hayata hazırlamaya yardımcı olur.
 • Öğrencinin eleştiriye açık olma yönünü geliştir.
 • Öğrencinin ve eğitmenlerinin geçmişe yönelik yorum ve analiz yapmasını sağlar.
 • Öğrenciyi iş dünyasına hazırlar ve iş dünyasında saygınlık kazandırır.
 • Öğrencinin kariyerinin başlamasına olanak sağlar. Portfolyo oluşturan bir öğrenci aynı zamanda kendi arşivini kurar, iş hayatına ilk adımını atar ve kendine güvenir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.