• BIST 118.208
 • Altın 167,855
 • Dolar 3,9210
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 7 °C

Rehberlik ve Kariyer Planlama Dersinde Öğretmenlere Ücret Ödenecek mi?

Rehberlik ve Kariyer Planlama Dersinde Öğretmenlere Ücret Ödenecek mi?
Rehberlik ve Kariyer Planlaması dersi için Sınıf Şube Rehber Öğretmenlerine herhangi bir ücret ödemesi yapılacak mıdır?

Milli Eğitim Bakanlığı 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında 8.sınıflarda bir dizi değişikliğe gitti. Haftada 37 ders saati uygulamasını hiç uygulanmadan , 5., 6. ve 7. sınıflar ile eşdeğer hale getirerek haftada 35 saate indirdi. Ardından Vatandaşlık ve Demokrasi Dersini kaldırdı. 

Diğer taraftan 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında 5, 6 ve 7 sınıflarda,  Rehberlik ve Sosyal Etkinlikler dersini kademeli olarak kaldıran bakanlık 8. sınıf  müfredatına, Rehberlik ve Kariyer Planlama dersini ekledi. 

Rehberlik ve Kariyer Planlama dersi ilk bakışta Rehberlik ve Sosyal Etkinlikler dersini anımsatsa da, ders programı incelendiğinde, her hafta şube rehber öğretmenleri tarafından okutulacak olması nedeniyle okutulacak toplam ders saati ile, ayrıca  kazanımları ve ölçme ve değerlendirme ölçütleri ile Rehberlik ve Sosyal Etkinlikler dersinden farklılıklar göstermektedir.

Rehberlik ve Kariyer Planlaması Ders Programı için TIKLAYINIZ.

8. sınıflar ve diğer tüm sınıflar için oldukça gerekli olan Rehberlik uygulaması, eğitim camiasında bir takım soruları da akıllara getirmiştir. Bu sorulardan bir kaçını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

* Rehberlik ve Kariyer Planlama dersi için Şube Rehber Öğretmenlerine 'Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri' ödemesi dışında ücret ödemesi yapılacak mıdır?

* Rehberlik dersi 8. sınıflar için önemli, ilkokullar ve ortaokul 5., 6. ve 7. sınıflar için, ders saatleri dışında uygulanacak kadar önemsiz midir?

* 5., 6. ve 7. sınıf şube rehber öğretmenlerine, ders saatleri dışında (kendisi okula gelse de gelmese de) yapacakları rehberlik  çalışmaları için her hafta 2 saat Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri  ücreti ödemesi yapılacakken, her hafta Rehberlik ve Kariyer Planlama dersine girecek şube rehber öğretmenlerine, herhangi bir ücret ödemesi yapılmayacak olması eğitim camiasında nasıl karşılanacaktır?

* 5.,6. ve 7.sınflarda ders saatleri dışında yapılacak Rehberlik çalışmaları karşılığında, branş öğretmenlerine Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri ödemesi yapılacakken, bir an olsun öğrencilerinin yanı başından ayrılmayan Sınıf Öğretmenlerinde, Okul Öncesi Öğretmenlerinde, Özel Eğitim Öğretmenlerinde ve Okul Rehber Öğretmenlerinde hatta ortaöğretim kurumlarında her hafta Rehberlik dersine girecek Şube Rehber Öğretmenlerinde eşitsizlik duygusuna neden olmayacak mıdır?

* 5., 6. ve 7. sınıf rehber öğretmenlerine her hafta yapılan 2 saat ücret ödemesini, Sınıf Öğretmenleri, Okul Öncesi Öğretmenleri, Özel Eğitim Öğretmenleri ve Okul Rehber Öğretmenleri hak etmemekte midir?

* Tüm bu olumsuz duyguları gidermek adına 5., 6. ve 7. sınıf şube öğretmenlerine ödenen ' Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri ' ücretinin kaldırılması , birebir derse girerek Rehberlik Çalışması yapan 8., 9., 10., 11. ve 12. sınıf şube rehber öğretmenlerine, ek ücret ödemesi yapılması düşünülmekte midir? Ya da 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren, öğrencilerinin yanından bir an olsun ayrılmayan Okul Öncesi, Sınıf Öğretmeni, Özel Eğitim Öğretmenleri ve Okul Rehber Öğretmenlerine hak ettikleri 'Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri' ücreti ödemesi yapılacak mıdır?

* Öğretmen sayısının yeterli olmadığı okullarda görevlendirilen ücretli öğretmenlerde, sınıf şube öğretmenliği yapmakta ancak Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında dahi görev verilen bu öğretmenlere, Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri ücreti ödemesi yapılmamaktadır. Ücretli öğretmenlerin yaptığı bu Rehberlik Çalışmaları karşılıksız kalacak mıdır?..

Memursesi.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.