• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C

Rotasyondan Geri Adım Söz Konusu Değil!

Rotasyondan Geri Adım Söz Konusu Değil!
MEB Müsteşarı: Rotasyondan Geri Adım Söz Konusu Değil!

MEB Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN ROTASYON konusunda görev yaptığı okulda 12 yılını dolduran öğretmene ROTASYONUN UYGULANACAĞINI bu sayının yaklaşık 8 bin olduğunu ve ROTASYON konusunda geri adım atılmayacağını söyledi.

Öğretmenlere uygulanacak rotasyon çalışması, dünden bugüne karar verilmiş ve uygulamaya konulmuş bir çalışma değil. Çok önceden belirli çalışmalar yapılarak şekillenmiş ve bugün mevcut şeklini almıştır.

Öğretmen rotasyonu uygulanacak. Takvim işliyor. Bu konuda bir geri adım atma söz konusu değil.

Ortada bir bilgi kirliliği var. "Rotasyon iptal edilecek" türünden söylentiler bunlar. 

Ne Sayın Bakanımız, Ne benim, Ne de İnsan Kaynakları Genel Müdürümüzün bu tür bir açıklaması yokken bu söylentiler nerden çıkıyor anlamış değilim. 

PROJE OKULLARI ÖĞRETMENLERİNİN DURUMU

Proje okulları konusu, ilk çıktığında hedeflediğimiz durumdan epeyce uzaklaştı. Biz Proje okulu diye, örneğin Evren'de bir okul, benim bir projem var, bunu okulumda uygulamak istiyorum diye bakanlığımıza başvuracak. Bakanlığımız da gerekli çalışmayı yaptıktan sonra bu okulumuzu proje okulu bünyesine alacak.

Ama iş öyle olmadı. Büyükşehirlerimizin merkezinde zaten gözde olan okullar çeşitli baskılarla vs. proje okulu oldu. Bizim hedeflediğimiz böyle bir şey değil. 

Burada özellikle ifade ediyorum ki; proje okullarında görev yapan öğretmenlerin durumunda bir değişiklik olmayacak. O öğretmenlerimiz okullarında çalışmalay devam edecekler. 

DERSHANELER VE TEMEL LİSELERE KAYITLAR

Temel liselere okullarımızın en iyi öğrencilerinin, son sınıf öğrencilerinin kaydedileceği yönünde bir varsayımı kabul etmiyoruz. 

Aslında işin başından dershaneler konusu bir cemaat-hükümet mücadelesi değildir. Dershaneler öyle bir haldeydi ki, her 4 öğrenciden biri dershaneye gidiyordu. Ben kendi çocuğumu da Ortaöğretime geçiş sürecinde dershaneye göndermiş bir veli olarak bunu söylüyorum. 

Ülke genelinde 4 milyon civarında bir öğrenci sayısı vardı dershanelerin. 

Burada özellikle öğretmenlerimize yapılan bir haksızlık da vardı. Öğrenciler okul ve dershane öğretmenleri arasında kalıyordu. Dershanedeki öğretmen "okuldaki öğretmenin bilmiyor. bu konu böyle" şeklinde bir açıklama yapabiliyordu. 

Diğer taraftan ülkemizde özel okullaşma oranı %2-4 arasında iken, bir çok gelişmemiş ülkede bile bu rakam %10'ların üzerindedir. Biz de madem böyle bir kaynak var, heba edilmesin, dershaneler kapatılınca boşa çıkmasın istedik. Bu dershanalerle belli şartlarda anlaştık. 

4 yıl içesinde alt yapınızı tamamlayın dedik. Belli kontenjanlar ayırdık. Temel lise adı altında eski sisteme devam etmemeleri için önlemlerimizi aldık. Mesela onlar sadece 12. sınıflara kayıt yapamayacaklar. Burada bir sınıf için toplamın %30'undan fazla kayıt yapamaz şartını getirdik. Örneğin 6 bin kontenjanı olan bir okul 12. sınıflara en fazla 2 bin öğrenci kayıt alabilir. 

OKULLARIN KİRAYA VERİLMESİ

Kamu binalarının kiraya verilme durumu, çok özel ve zaruri durumlar içindir. Örneğin Bayburt'un Aydıntepe ilçesi var. Orada 600 kişilik pansiyonu olan 3000 kişilik bir okul binamız var. Aydıntepe ilçesinin toplam nüfusu 2 bin civarında. Yani bu kadar öğrenci yok. Bu kiralama durumları bu okullarımız için zorunlu durumlarda geçerlidir. 

MATEMATİK'TE OECD'DE SONUNCU MUYUZ?

Ben bunu kabul etmiyorum. Mevcut durumda OECD ülkeleri arasında gerilerde olduğumuz doğru. Ancak burada bir şey gözden kaçırılıyor. O da, bu sınavların müfredatı ile ilgili. OECD ülkelerinin müfredatına bakıldığında ayrıntılı konuların olmadığını görüyoruz. Bizim müfredatımız ise daha ağır ve detaylı. 

RESİM, MÜZİK, BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİNE ÖNEM VERİYORUZ

Biz akademik başarı yanında, spor ve güzel sanatlar alanında da başarılı öğrenciler yetişsin istiyoruz. 

Sınav sisteminde yapacağımız düzenlemelerle %70 akedemik başarı, %30 spor, sanat, sosyal ve kültürel etkinlikler dikkate alınsın istiyoruz. 

ÇOK FAZLA VE HAKSIZ ELEŞTİRİLDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ

Biz de bu ülkenin insanlarıyız. Uzaydan gelmedik. 

Bazen çok fazla ve haksız ithamlarla karşılaşıyoruz. Bu da bizi üzüyor. 

Biz bir adım atarken, bir karar alırken onlarca toplantılar yaparak, herkesin görüş ve önerisini alarak bu adımları atıyoruz. "Ne yapalım da öğretmenleri sıkıntıya sokalım" tarzından bir düşünceye sahip değiliz ve olamayız. Neden böyle düşünelim?

 • Yorumlar 225
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.