• BIST 2.014,21
 • Altın 784.22815
 • Dolar 13.3828
 • Euro 15.1506
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara -7 °C

Sen okul müdürü olsan ne!

Sen okul müdürü olsan ne!

Koltuk, makam, mevki için sendikalarından istifa edenler oluyor. Sormak istiyorum: Sen kimin değirmenine su taşıyorsun? Sen okul müdürü olsan ne, okul müdür yardımcısı olsan ne? Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen..

 

 

Koltuk, makam, mevki için sendikalarından istifa edenler oluyor. Sormak istiyorum: Sen kimin değirmenine su taşıyorsun? Sen okul müdürü olsan ne, okul müdür yardımcısı olsan ne?

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 9 Nisan 2014 tarihinde Merkez Kadın Komisyonlarının düzenlediği istişare toplantısına katıldı. Toplantıda konuşma yapan konçuk:

Demokrasiyi savunduğunu iddia eden iktidar, darbe anlayışıyla bir kanun çıkarıyor ve 73 bin okul yöneticisi ile 3 bin üst düzey yöneticiyi görevden alıyor. Biraz izanı olan, vicdanı ve ahlakı olan bir okul yöneticisi ‘benim hak ettiğim bu mu’ demeli ve bu anlayışa çanak tutanlara gereken dersi vermelidir.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in sendikacılığı en iyi şekilde yaptığını kaydeden Koncuk, “Atladığımız hiçbir konu yok. Kimseden korkumuz yok. Gelecek kaygısı yaşamıyoruz” dedi.

Son 11 yılda sadece kendisi için yaşayan insan sayısının arttığını belirten Koncuk, MEB Yasası ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. 73 bin okul idarecisinin bu yasa ile görevinin sona erdiğini bildiren Koncuk, “Darbeciler bile böyle bir uygulamayı 28 Şubat post modern darbesinde ve 12 Eylül darbesinde yapmadı. Demokrasiyi savunduğunu iddia eden iktidar, darbe anlayışıyla bir kanun çıkarıyor ve 73 bin okul yöneticisi ile 3 bin üst düzey yöneticiyi görevden alıyor. Biraz izanı, vicdanı ve ahlakı olan bir okul yöneticisi, ‘Hak ettiğim bu mu?’ diye sormalı ve bu anlayışa çanak tutanlara gereken dersi vermelidir.”

Bu insanların hangi sendikaya üye olduğu önemli değil. Mesele adamlıktan çıkmaya namzet olmalarıdır. Bu insanların sadece nefsini ön plana atan bir konuma düşmesi ülkemiz adına bir kayıptır. Adamlığa talip olmamız lazım.

Koncuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Koltuk, makam, mevki için sendikalarından istifa edenler oluyor. Sormak istiyorum: Sen kimin değirmenine su taşıyorsun? Sen okul müdürü olsan ne, okul müdür yardımcısı olsan ne? Bu insanların hangi sendikaya üye olduğu önemli değil. Mesele adamlıktan çıkmaya namzet olmalarıdır. Bu insanların sadece nefsini ön plana atan bir konuma düşmesi ülkemiz adına bir kayıptır. Adamlığa talip olmamız lazım. Eğer öğretmen, akademisyen, din görevlisi sorumluluk almıyorsa, yanlışları düzletmek adına bu kesimlerin yerine geçebilecek başka hiçbir mekanizma yoktur.

Celladının baltasını yalıyorlar. Öylesine ahlaksız bir yapılanma var ki alçaklığın her türlüsü sergileniyor. Bu alçaklık karşısında en başta ayağa kalkması gereken insanlar ne yazık ki boyun eğiyor. Bu da, her türlü zillete layık olduğumuz anlamına gelmektedir.

MEB Yasasına karşı biz mücadele edeceğiz, basın açıklamasından iş bırakma eylemine kadar her türlü tepkiyi ortaya koyacağız; birileri ise bu alanı istismar ederek, eğitimcileri üye yapmaya çalışacak. Doğru bir tavır koyamayan insan 2 bin öğrencinin kaderini, 50-100 öğretmenin sevk ve idarecisini nasıl başaracak? Size ‘Sendikandan istifa edip, bize üye olmazsan seni tekrar okul idareci yapmayız’ diyenlerin yüzüne tükürün. Böyle alçakça teklifle gelenlere gereken cevabı verin.”

Kendisini pazarlayan adamın Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’de yeri yoktur.

Türk Eğitim-Sen’in 235 bin, Türkiye Kamu-Sen’in de 460 bin üye sayısına ulaştığını bildiren Koncuk, konfederasyonumuzun üye kaybı yaşamadığını söyledi. “Biz üye kaybetmiyoruz ama birileri için bu devran böyle sürüp gitmez. O zaman bizim yüzümüze nasıl bakacaklar? Herkes bilmelidir ki; kendisini pazarlayan adamın Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’de yeri yoktur” dedi.

Kamu çalışanlarının başka bir sendika daha iyi mücadele ettiği için sendikasını değiştirmesinin doğal olduğunu ancak makam, mevki için, sözlü sınavda yüksek puan almak için sendika değiştirmesinin yanlış olduğunu kaydeden Koncuk, ruhunu satan insanların bu ülke için büyük bir kayıp olduğunu söyledi.

Siz aslan gibi duracaksınız, gerekirse bedel ödeyeceksiniz ama diğer adam her türlü ahlaksızlığı yapacak ve değer görecek. Yok böyle bir şey. Buna izin vermeyin.

Eğitimcilerin toplumu uyarması gerektiğini ifade eden Genel Başkan Koncuk, “Eğer hırsızı, namussuzu, ahlaksızı baş tacı edersek, hiçbirimizin geleceği kalmaz. Cesur olun. Söylenmesi gereken ne varsa hak edenlere o dille cevap verin. Hırsızlık yapan, milletin malını yiyen değer görüyorsa, o ülkede değerler kaybedilmiştir demektir. Bu durumda ahlaklı olmanın ne anlamı kalıyor? Siz aslan gibi duracaksınız, gerekirse bedel ödeyeceksiniz ama diğer adam her türlü ahlaksızlığı yapacak ve değer görecek. Yok böyle bir şey. Buna izin vermeyin. Bunları anlatın” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.