• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 17 °C

Şube Müdürlüğü AYM'ye Taşındı

Şube Müdürlüğü AYM'ye Taşındı
Şube Müdürlüğü Sözlü Sınavları ile ilgili iç hukuk yollarının tükenmesi üzerine yaşanan Anayasal hak ihlalleri nedeniyle Aktif Eğitimciler Sendikası olarak Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru yaptık.

Davanın Safahatı

Aktif Eğitimciler Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığınca 10-28 Şubat 2014 tarihleri arasında yapılan Şube Müdürlüğü Sözlü Sınavının; hukuka aykırı olduğu, Anayasanın eşitlik ilkesinin ihlal edildiği, sözlü sınavla yazılı sınavın nesnel sonuçlarının ortadan kaldırıldığı, sınavda sesli ve görüntülü kayıt alınmadığı ve komisyon üyelerince takdir edilen notların gerekçeleriyle ortaya konulamadığı, sınavda başarılı sayılan kişilerin tamamına yakınının tek bir sendikadan seçildiği, bu durumun sınavın subjektif olduğunu ortaya koyduğu iddialarıyla iptali için 05.05.2014 tarihinde idare mahkemesine dava açmıştık.

 

Ankara 9. İdare Mahkemesinin, 24.10.2014 tarih ve 2014/1556 E sayılı kararında yürütmenin durdurulması istemini reddetmesi üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesine, kararın hukuka aykırı olduğundan dolayı kaldırılması ve yürütmenin durdurulması istemiyle itiraz etmiştik.

 

Ankara Bölge İdare Mahkemesi çelişkili birkaç hamleden sonra, 2577 sayılı Yasanın 20/B maddesinin 1 nci fıkrasının (d) bendi uyarınca, itiraz isteminin incelenmeksizin reddine karar vermişti.

 

Nihayetinde davanın görüşülmeye devam edildiği Ankara 9. İdare Mahkemesi 22.01.2015 tarih ve 2015/47 sayılı Kararında dava konusu işlemin iptaline oybirliğiyle karar verdi.

 

Arkasından Milli Eğitim Bakanlığı Danıştay’da temyize gitti.

 

Danıştay 2. Dairesi temyiz incelemesi sonucunda davanın reddine karar verdi. Böylece Danıştay 2. Dairesi, daha önce konu ile ilgili yürütmesini durdurduğu bir maddenin aksine karar vererek kendisiyle de çelişmiş oldu.

 

İç Hukuk Yolları Tükendi

Şube müdürlüğü mülakatlarının hukuka aykırı bir biçimde yapılması ve bugüne kadar mağduriyetlerin giderilmemiş olması münasebetiyle hukuk mücadelemizi sürdürmek için Aktif Eğitimciler Sendikası olarak Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yaptık.

 

23 Temmuz 2015 tarihinde tüzel kişiler için bireysel başvuru formu ile yapılan başvuruda, Anayasanın eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı, temel hak ve hürriyetlerin korunması, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle; Anayasa Mahkemesinden, yeniden, etkin ve objektif bir değerlendirme yapılarak, ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için, yeniden yargılama yapmak üzere dosyanın ilgili mahkemeye gönderilmesine ve vekâlet ücreti ile yargılama giderlerinin tarafımıza ödenmesine karar verilmesini talep ettik.

 

Anayasa Mahkemesine Güveniyoruz

Anayasa Mahkemesinin, vereceği kararla, hukukun üstünlüğünün ve vazgeçilemez oluşunun ortaya çıkacağına, hakkın, hakkaniyetin, adaletin, eşitliğin tecelli edeceğine ve 1709 şube müdürünün atamasının tekrar iptal edileceğine, dolambaçlı birçok yol deneyen, anlamsız ısrarını sürdürmesine rağmen hukuk içinde bir çözüm bulamayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın haksızlığının bir kez daha ortaya çıkacağına inanıyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.