• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 7 °C

Şube Müdürlüğü Sınavı İptal mi Oluyor?

Şube Müdürlüğü Sınavı İptal mi Oluyor?
ÖSYM’nin Şube Müdürlüğü İle İlgili Açıklaması Ne Anlama Geliyor?

Bilindiği üzere MEB Şube müdürlüğü sınavını şaibeye mahal bırakmamak adına ÖSYM ile protokol yaparak ÖSYM’ye yaptırmıştı. Sınav sorularına itirazlarda bulunuldu. Sınavda 60 soru soruldu. Sınavdaki 6 sorunun iptali talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM aleyhine açılan davada Ankara 1. İdare Mahkemesince alınan 11/02/2015 tarihli, 2014/107 Es., 2015/232 K. sayılı karar ile sınavdaki 5 sorunun (9, 27, 37, 46 ve 55. sorular) iptaline karar verildi. Bunun üzerine ÖSYM’ye yapılan başvuru üzerine “Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği”nin 21. Maddesinin 2. fıkrası “Yapılan sınavlarda hatalı sorulara tekabül eden puanlar eşit şekilde diğer sorulara dağıtılır. Ancak, soruların yüzde beşinden fazlasının hatalı olduğunun birinci fıkrada belirtilen süre içinde yapılan itirazlar üzerine veya herhangi bir şekilde tespit edilmesi halinde, sınav iptal edilir ve en kısa sürede yeni sınav yapılır.” gereği sınavın iptali ile ilgili ÖSYM, dilekçe sahibinin dilekçesine;

“Karar gereğinin Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan Taşra teşkilatı Görevde yükselme Yazılı sınavı 30/10/2013 tarihli Protokolün 9 uncu maddesi (b) hükmü kapsamında mı yoksa Milli Eğitim Bakanlığınca alınacak başkaca bir karar doğrultusunda mı uygulanacağı konusunda uygulama esaslarının bildirilmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığına yazılan yazının cevabı beklenilmektedir.”  şeklinde bir cevap vermiştir.

 “Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği”nin 21. Maddesinin 2. Fıkrası çok açık bir şekilde sınavın iptal edilmesini ve tekrarını gerektirmektedir. Ancak ÖSYM’nin MEB’e yaptığı başvuru ve dilekçe sahibine verdiği cevap iki anlama geliyor:

ÖSYM, MEB’le yaptığı protokol gereği iptal işleminin ÖSYM’ce yapılmasını şık bulmuyor. İptal işleminin mahkeme kararı gereği MEB tarafından açıklanmasını bekliyor.

MEB süreci uzatıp seçimden sonra bir düzenlemeye gitmeyi planlıyor.

Ne olursa olsun, sonuçta ortada bir mahkeme kararı vardır. Bu mahkeme kararının bir an evvel yerine getirilmesi ve çoğunluğu memnun edecek bir çözümün bulunması gerekmektedir. Bu durumda atanan şube müdürleri de diken üstünde. Belirsizlik onları da tedirgin etmekte ve motivasyonlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

ÖSYM'den Şube Müdürlüğü Sınavı Açıklaması

Mutlu UZUNYOL

KAMUHABERMERKEZİ/KÖŞE YAZARI

kaynak: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.