• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 27 °C

Şube Müdürü Atamalarında Bakanlık Üç Maymunu Oynuyor

Şube Müdürü Atamalarında Bakanlık Üç Maymunu Oynuyor
Şube Müdürü Atamalarında Bakanlık Üç Maymunu Oynuyor

Milli  Eğitim Bakanlığı 1709 Şube Müdürlüğü kadrosu için 29 Aralık 2013 tarihinde ÖSYM’ ye  40.000 kişinin katıldığı yazılı sınav yaptırmış, yazılı sınavı geçen 5900 kişi sözlü sınava alınmış, mülakat sınavını geçen 3600 kişi arasından sadece sözlü sınav puanı esas alınarak 1709 kişi şube müdürü olarak atanmıştır.

Bu sınav ve atama ile ilgili gerek Bölge İdare Mahkemelerine gerek Danıştay Dairelerine 300’e yakın dava açılmış, yaklaşık üçte birinde yürütmenin durdurulması ve iptal kararı verilmiştir. Soruları çalınan KPSS sınavından sonra, son yıllardaki en şaibeli sınav ve atama halini almıştır.

ÖSYM Mayıs ayı sonunda yaptığı açıklamada;

"Başkanlığımıza yapmış olduğunuz ilgi başvurunuz incelenmiştir. 29 Aralık 2013 tarihinde uygulanan Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü Görevde Yükselme Yazılı Sınavında yer alan 6 sorunun iptali talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı ve Kurumumuz aleyhine açılan davada Ankara 1. İdare Mahkemesince alınan 11/02/2015 tarihli, 2014/107 Es., 2015/232 K. sayılı karar ile sınavdaki 5 sorunun (9, 27, 37, 46 ve 55. sorular) iptaline, 20. soru iptali istemi yönünden ise davanın reddine karar verilmiştir. 

Karar gereğinin Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan Taşra teşkilatı Görevde yükselme Yazılı sınavı 30/10/2013 tarihli Protokolün 9 uncu maddesi (b) hükmü kapsamında mı yoksa Milli Eğitim Bakanlığınca alınacak başkaca bir karar doğrultusunda mı uygulanacağı konusunda uygulama esaslarının bildirilmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığına yazılan yazının cevabı beklenilmektedir." demektedir. 

Vaktiyle hocanın yanına gelen bir kadın hocaya meraklı bir ifade ile sormuş “Hocam Yunanistan’da bir kadın evliya çıkmış, tam kızını kesecekken şeytan bi keçi getirmiş” diyerek eklemiş “yanlışım varsa düzeltiver hoca”. Hoca hayretle demiş: Kızım ben bunun neresini düzelteyim? Yunanistan değil Arabistan, kadın evliya değil İbrahim Peygamber, şeytan değil melek, keçi değil koç…”  Kısacası bu sınavda düzeltilecek o kadar çok şey var ki…Hem soruların bir kısmı iptal edilmiş, hem sınavın tamamı iptal edilmiş, hem de şube müdürü atama şekil ve yöntemi iptal edilmiştir. Nasıl düzeltilir, ne yapılmalıdır sizler için değerlendirdik.

Hukuki Değerlendirme:

1.)    İdare Mahkemeleri ve Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı Personelin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 13. Maddesi ( Yazılı Sınavdan alınması gereken 70 puanı mülakata ön kriter olarak kabul eden madde) ile 16. Maddesini (Yazılı sınavdan barajı geçen adayların atanması için gerekli nihai puanın sadece sözlü sınav puanına göre verilmesinden bahseden madde) iptal etmiştir. Gerekçesinde; yazılı sınavda başarılı olan adayların sadece sözlü sınav ile değerlendirilmesi, yazılı sınavdaki başarıyı hiçe saymaktır ve Anayasanın 2. Maddesinde belirtilen Hukuk Devleti İlkesi ile bağdaşmamaktadır ifadelerine yer verilmiştir.

2.)    Kararı iptal etmekle kalmayan Bölge İdare Mahkemesi  -yetkisi olmadığı halde- yeni hüküm tesis ederek, Yazılı ve Sözlü Sınavları birlikte değerlendirerek, yeni bir başarı listesi oluşturulması gerektiğini ve bu hükmün davalı idare için yani MEB için bağlayıcı olduğunu ifade etmiştir. Kısacası Şube Müdürlüğü ataması kesin olarak iptal edilmiştir.

3.)    Mahkeme iptal kararı açıklarken şunu eklemiştir: Bu karara göre 70 barajını geçen ve ataması yapılmayan şube müdürü adayları başarılı sayılmayacaklardır sadece yazılı puanları da belli bir oranda hesaba katılarak yeni bir başarı listesi yapılacaktır.

Peki MEB Nasıl Bir Yol İzlemeli?

1.)    Öncelikle 1709 şube müdürünün atamasının tamamını iptal etmek mümkün değildir. Zaten yargı da bunu istememiştir. İptal kararından önceki mevcut yönetmeliğe göre yapılan şube müdürü atamaları hukuka uygundur, iptali söz konusu değildir. İptal edildiği taktirde atanan şube müdürleri  hak kaybına uğrayacaklardır ve yeni davalar gelmeye devam edecektir.

2.)    Meb’den beklenen yargı kararını uygulayarak yazılı puanları ile sözlü puanlarının birlikte hesaplandığı yeni bir başarı listesi yapmak ve ilk 1709 kişi içinde olduğu halde atanmamış olan adayları yapacağı ilk şube müdürlüğü ataması ile atamak olacaktır.

3.)    Bundan sonra yapılacak atamaların mahkeme ve sendikaların oyuncağı haline gelmemesi için; MEB Hukuk Müşavirliği’nce, yayımlanan her yönetmeliğin hukuka, fırsat eşitliğine, demokrasi ve insan haklarına uygunluğu dikkatle ele alınmalıdır.   

KAMUhaberMERKEZİ/ÖZEL HABER

kaynak: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz...

 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.