• BIST 110.059
 • Altın 174,787
 • Dolar 4,0903
 • Euro 4,9985
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 24 °C

Şube Müdürü Atamalarındaki Hukuksuzluklar Gündeme Geldi

Şube Müdürü Atamalarındaki Hukuksuzluklar Gündeme Geldi

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2014 Nisan ayında yapılan 1709 şube müdürü atamalarındaki hukuksuzlukları yeniden gündeme taşıdı. Şube müdürü atamalarının aritmetik ortalama yerine sözlü sınav esasında yapılmasının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ifade eden Demir, bu konuyu defalarca gündeme getirdi. Hukuksuzlukların hala giderilmemesi üzerine Demir Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle yeni bir yazılı soru önergesi daha verdi. Demir, şube müdürü atamalarında verilen yargı kararlarının ciddiye alınmamasıyla hukukun katledildiğini söyledi.

Sözlü sınav esasında yapılan atamaların kayırmalara yol açtığını dile getiren Demir, bu konuda birçok mağduriyetin ortaya çıktığını belirtti. Milli Eğitim Bakanının “yargı kararlarının gereği yapılacaktır” açıklamasına karşılık, Bakanlık Müsteşarının tam tersi açıklamalar yaptığına dikkat çeken Demir, “Milli Eğitim Bakanlığını bakan mı yoksa müsteşar mı yönetmektedir?” diye sordu.

Demir’in yazılı soru önergesinin metni:

2014 Nisan ayında 1709 şube müdürü ataması yapılmıştır. Atamaların aritmetik ortalama yerine sözlü sınav puanı esasında yapılması haksızlıkları gündeme getirmiş, bu konuda birçok mağduriyet ortaya çıkmıştır.

Bu bağlamda;

1- Danıştay 2. Dairesi tarafından bu zamana kadar verilen yürütmeyi durdurma kararları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanmamıştır. Yürütmeyi durdurma kararları neden uygulanmamıştır? 2- Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarına istinaden çıkarılan 2008/76 sayılı genelgeye neden uyulmamaktadır? 3- Danıştay kararlarının uygulanmamasının gerekçesi nedir? 4- Ankara 9. İdare Mahkemesi 1709 şube müdürü atamasını esastan iptal etmiştir. Bu karar ne zaman uygulanacaktır? Karar sonucunda atamalar iptal edildiğinde, sınavı kazanan adayların atamaları aritmetik ortalama puanları çerçevesinde ne zaman yenilenecektir? 5- Milli Eğitim Bakanlığına karşı bireysel olarak dava açan ve davayı kazanan şube müdürü adayları yeniden sözlü sınavlara alınmıştır. Ancak sözlü sınav puanları açıklanmamıştır. Sözlü sınav puanları ne zaman açıklanacaktır? 6- Milli Eğitim Bakanı Sayın Avcı yaptığı açıklamalarda mahkeme kararlarının uygulanacağını ifade etmiştir. Ancak bu konuda herhangi bir adım atılmamıştır. Bu beyanlar esasında şube müdürü atamaları aritmetik ortalama ile yenilenecek midir? 7- Milli Eğitim Bakanı ve Bakan Müsteşarının yargı kararlarının uygulanması konusundaki farklı açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. Maddeleri gereğince saygıyla talep ederim. Prof. Dr. Nurettin Demir Muğla Milletvekili  

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.