• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 23 °C

Taşınır kayıt ve kontrol yetkililerinde değişiklik

Taşınır kayıt ve kontrol yetkililerinde değişiklik
Taşınır Mal Yönetmeliğinde 2 Nisan 2016 tarihli ve 29692 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yapılan değişiklikler aşağıda belirtilmiştir.

Taşınır Mal Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, alınan yönetmeliğin 6'mci maddesinde "(2) Taşınır Kontrol Yetkilileri, harcama yetkililerince, taşınır kayıt yetkilisinin yapmış olduğu kayıt ve işlemleri kontrol etmek üzere yardımcılarından veya bunların bir alt kademesindeki yöneticileri arasından görevledirilir." hükmü getirilmiştir.

Bu nedenle, Taşınır Mal Yönetmeliğinde yapılan son değişiklikle Taşınır Kayıt ve Kontrol Yetklisi ibaresi ikiye ayrılmış, Taşınır Kayıt Yetkilisi ve Taşınır Kontrol Yetkilisi şeklinde iki ayrı personel ve ayrı Unvanlar olarak yeniden düzenlenmiştir.

Taşınır Kayıt Yetkilisi; eskiden olduğu gibi görev tanımlarında ki aynı iş ve işlemleri yapmaya devam edeceklerdir. Görevlerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Taşınır Kontrol Yetkilisi; Harcama Yetkilisine en yaKın kişilerden seçilecek, sadece yılsonunda 14 nolu cetveli (harcama birimi taşınır mal yönetim hesabı cetveli) imzalamakla sorumludur.

Temel Eğitim Kurumlarında (Anaokulu-İlkokul ve Ortaokul):Taşınır Kayıt Yetkilisi Okul Müdürleri, Harcama Yetkilisi de İl/İlçe MEM Müdürü olduğundan, Taşınır Kontrol Yetkilisi İl/İlçe MEM'deki aynı zamanda Konsolide Görevlisi olan Şube Müdürleri belirlenmiştir.

Ortaöğretim Kurumlarında (Lise vb.): Taşınır Kayıt Yetkilisi Okul Müdür Yardımcısı, Harcama Yetkiside Okul Müdürü olduğundan Taşınır Kontrol Yetkilisi varsa Okul Müdür Başyardımcısı olarak belirlenmiştir. Yoksa okul müdürü hem Taşınır Kontrol Yetkilisi hem de Harcama Yetkilisi olarak 14 nolu cetveli imzalayacaktır.

Taşınır Mal Yönetmeliğinin 28. Maddesinde Yapılan Değişiklikle; Hurdaya ayırma işlemlerinde tek yetkili HARCAMA YETKİLİSİ dir. Bu nedenle limitler kalkmıştır. Tutara bakılmaksızın kayıttan düşme teklif ve onay tutanakları harcama yetkililerince onaylanacaktır.

 • Taşınır Mal Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile Tesis Modülü açılmıştır. Söz konusu Tesis modülüne;
 • 253.01.01-İletişim/Haberleşme Tesisleri: Telefon Santralleri
 • 253.01.03-Görüntüleme,Bilgi Toplama ve Takip Sistemleri: Kameralı Güvenlik Sistemleri-Turnikeli Kameralı Geçiş Sistemlerinin girilmesi gerekmektedir.

Daha önce diğer kodlara kaydedilen malzemelerin tesis kaydına alınması; Hatalı koda girilen Örnek; 255 koduna girilen kameranın, Taşınır Mal Çıkış İşlemlerinden Kayıttan düşme sekmesinden "Tesis Kaydına İlişkin Düzeltme" seçilerek kayıttan düşülerek; Taşınır Mal İşlemleri Giriş İşlemlerinden "Düzeltme" girişinden doğru kod olan 253.01.03 tesis koduna girilmesi sağlanır.

Söz konusu Kayıttan Düşme Çıkış Tifleri ile Düzeltme Giriş Tifı Malmüdürlüklerine manuel olarak kaydedilmesi sağlanır.

Tesis işlemleri ile ilgili kılavuz KBS Taşınır Kayıt Yönetim Sistemi Duyurular kısmında 11. sıradaki duyuruda yayımlanmıştır. Söz konusu kılavuz doğrultusunda gerekli düzeltme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Zimmete verme işlemleri ise, Kişilere/Ortak kullanıma dayanıklı taşınır verilmesi olarak değiştirilmiştir.

Tüm Ortaöğretim Kurumlarında (Lise vb.): Taşınır Kontrol Yetkililerin ilgi yazı ve yazımızda belirtildiği şekilde belirlenmesi, tüm resmi okul/kurumların tesis işlemlerindeki gerekli düzeltmelerin yapılmalıdır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.