• BIST 111.874
 • Altın 174,458
 • Dolar 4,0260
 • Euro 4,9840
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 24 °C

Temmuz 2016 Maaş Farkları Hesaplanması KBS Duyurusu

Temmuz 2016 Maaş Farkları Hesaplanması KBS Duyurusu
KATSAYI ARTIŞINDAN KAYNAKLANAN 14 GÜNLÜK FARK ÖDEMELERİ İLE İLGİLİ 2016/13 SAYILI KBS DUYURUSU_15.07.2016

  1- MEMUR 14 GÜNLÜK FARK MAAŞ İŞLEMLERİ

           Katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük fark maaş hesaplama işlemi 15.07.2016 tarihinde saat 17.00?dan itibaren harcama birimlerinin kullanımına açılacak olup, KBS? de 14 günlük fark maaş hesaplamaları aşağıdaki açıklamalar çerçevesinde yapılacaktır.

            1.1- 14 Günlük Fark Maaş Hesaplama İşlemleri

           Bilindiği üzere, katsayı artışından kaynaklanan 14 Günlük Fark Maaş Hesaplaması, 01 Temmuz 2016 - 14 Temmuz 2016 maaş dönemine ait maaş hesaplaması eski katsayı üzerinden hesaplanan personel için yapılmaktadır.

       Bu nedenle, 01.07.2016 tarihinden sonra işe başlayan ve Temmuz-2016 dönemi tam maaşı ile birlikte (varsa) 01-14 Temmuz 2016 dönemi kıst maaşı yeni katsayı üzerinden hesaplanarak ödenen personele, fazladan tekrar 14 günlük fark maaşı hesaplaması yapılmaması gerekmektedir.

         Ancak, 15.06.2016 - 14.07.2016 maaş döneminde eski katsayı üzerinden maaşını alan personel, çeşitli nedenlerle (nakil vb) 14 Günlük Fark Maaş Hesaplama Formuna aktarılmamış ise bu gibi durumda olan personelin 14 Günlük Fark Maaş Hesaplama Formuna aktarılması için KBS 14 Günlük Maaş İşlemleri menüsüne ?MAAŞ FARK TABLOSUNA AKTARMA? formu eklenmiştir. 

          Katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük fark maaş ödemesi yapılması gerektiği halde KBS-Fark Maaş Bilgi Girişi Formunda kaydı bulunmayan personel için; KB-FARK MAAŞ TABLOSUNA AKTARMA Formunda Personel No alanına ilgilinin personel numarası yazılarak SORGULA butonuna basılacak ve daha sonra da AKTAR butonuna basılarak ilgili personelin 14 Günlük Fark Maaş Bilgi Girişi formuna aktarımının yapılması sağlanacaktır.

          1.2- Haziran Ayı Maaşları Ödendikten Sonra Harcama Biriminin Maaş Ödemesini Yapan Bankasının Değiştirilmiş Olması (Temmuz Ayı Maaşlarının Yeni Banka Şubesince Ödenmiş Olması)

           Harcama biriminin banka şubesi değişikliği nedeniyle Temmuz ayı maaşları yeni banka şubesince ödenmiş olması durumunda, personelin 14 günlük fark bilgi girişinde önceden kayıtlı olan banka şubesi değişikliği/güncelleme işlemi muhasebe birimlerince say2000i < Maaş Farkları menüsünde bulunan ?14 Günlük Fark Tablosuna Banka IBAN Bilgileri Aktar? formundan yapılacaktır.

             1.3- 14 Günlük Fark Maaş Modülünde Münferit Hesaplama Yapılabilmesine Rağmen Münferit Ödeme Emri Belgesi Oluşturulamaması

           14 Günlük Fark Maaş Modülünde münferit hesaplama yapılabilmesine rağmen münferit ödeme emri belgesi oluşturulamaması nedeniyle öncelikle Maaş Bilgi Girişi Ekranında kayıtlı olan personelin 14 Günlük Fark Maaş Bilgi Girişi Ekranında bulunup bulunmadığı kontrol edilecektir (İşlem Kodları mutlaka kontrol edilmelidir). Bu kontrolün yapılabilmesi için Maaş Raporları < 14 Günlük Fark Maaş Raporları menüsüne ?Fark Maaş Bilgi Girişi Kontrol Listesi? eklenmiştir.

           Ancak, herhangi bir nedenle münferit olarak ödenmesi gerektiğinde, hesaplama işlemi 14 Günlük Fark Maaş Hesaplama Ekranından yapılacak olup, ödeme emri belgesi KBS- HYS üzerinden oluşturularak muhasebe birimlerine gönderilecektir.

        1.4- Diğer Tazminat Bilgi Girişi Formundan ?27-Fark Tazminatı? ve ?29- Devir ve Özelleştirme Fark Tazminatı? Koduyla Giriş Yapılan Personelin 14 Günlük Fark Maaşları

            Özelleştirme nedeniyle başka kamu kurum ve kuruluşlarından gelen ve sistemde Diğer Tazminat Bilgi Girişi Formunda Tazminat kodu ?27- Özelleştirme Fark Tazminatı? veya ?29- Devir ve Özelleştirme Fark Tazminatı? girilen personele fark maaş hesaplaması yapılmamaktadır.

           Ancak, bu kodlar hatalı olarak girilmiş veya kurumda çalışan emsali personelinin maaşıyla karşılaştırılmak suretiyle (fark tazminatı hesabında 4046 sayılı Kanunun 22 nci maddesinin beşinci ve altıncı fıkralarında sayılan ödemeler dikkate alınmalıdır) fark ödenmesi gerekiyorsa, 14 Günlük Fark Maaş Bilgi Girişi Formunda Diğer Tazminat Bilgi Girişi Tablosundan 27- Özelleştirme Fark Tazminatı ya da 29- Devir ve Özelleştirme Fark Tazminatı kodunun silinip, fark maaşların yeniden hesaplatılması gerekmektedir.

               1.5- 14 Günlük Fark Maaş Banka Listelerinin Gönderilmesi

           14 günlük fark maaş banka listelerinin ilgili banka şubelerine elektronik ortamda gönderilmesi çalışmaları henüz tamamlanmamış olup, bu nedenle, 14 günlük fark maaş banka listelerinin önceden olduğu gibi disket, cd, e-posta vb. yöntemlerle ilgili banka şubelerine ulaştırılması gerekmektedir. Bu çerçevede, say2000i < 14 günlük Fark Maaş Raporları menüsünde bulunan ?14 Günlük Fark Bordro Banka Disketi? formundan fark maaş disketi için TXT dosyası oluşturulabilmektedir.

             2- KADRO KARŞILIĞI SÖZLEŞMELİ PERSONELİN 14 GÜNLÜK FARK MAAŞ İŞLEMLERİ

           Kadro karşılığı sözleşmeli personel için 14 günlük fark maaş hesaplamaları 18.07.2016 tarihinde açılacaktır.

           Bilgilerini ve ilgili harcama birimlerinin konu hakkında bilgilendirilmesi hususunda gereğini önemle rica ederim.   

 

 Ertan ERÜZ       
            Genel Müdür

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.