• BIST 110.932
 • Altın 174,431
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 24 °C

TEOG Öncesi Velilere ve Öğrencilere Uyarılar

TEOG Öncesi Velilere ve Öğrencilere Uyarılar
2015-2016 TEOG sınavı için girdiğimiz son virajda velilerimize ve öğrencilerimize büyük görev düşüyor.

Öğrencilerimizi stresini azaltmak adına daha önce yayımladığımız yazıyı velilerimize hatırlatma fayda görüyoruz.

"Komşunun çocuğu 100 almış, Bak abin çok çalışıyor, Ben senin zamanındayken... " gibi kıyaslama cümleleri ile herbiri çok özel olan çocuklarımızın psikolojik hayatlarında depremler yaratıyor, onları özgüvenlerini paramparça ediyoruz. Kendilerini değersiz hissettirip yaşamlarındaki başarı şansını çok azaltıyoruz.

Kıyaslama yapılan çocuklarda ilk gözlenen davranış bozukluğu ailesine ve çevresine olumsuz tavır takınmasıdır. Kendini yetersiz hisseden çocuk kıyaslama yapan ailesine karşı nefret; kıyaslandığı kişiye karşı ise kıskançklık beslemeye başlar. Böylece çocuğumuzun tertemiz bünyesine kötü duygular ekmeye başlamış oluruz. Aslolan çocuğumuza örnek kişiler gösterip kıyaslamak değil, kendi davranışlarımızla  örnek olmaktır. Zira Saff suresi 2. ayette Allah "Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz?" diyor. 

Ailelerin çocuklarının akademik başarılarını kamçılamak için devamlı yetersiz olduğunu belirtmesi, çalışmadığını ifade etmesi asla başarı getirmemektedir. Aksine öğrencilerimizin başarı seviyelerini düşürmektedir. Çünkü öğrencilerimizin kendilerini yetersiz olarak niteledikleri derslerdeki başarı oranları çok daha düşüktür.

Kıyaslamaya maruz kalan çocuklar zamanla kıyaslama yapmaya başlarlar. Kendini komşusu ile, kardeşi ile veya başka akranlarıyla kıyaslayan anne-babasını diğer anne-babalarla karşılaştırmaya başlarlar. "Ahmet'in annesi şunu almış, Veli'nin babası şuraya götürmüş"lerin sonu gelmez.

Ben Senin Zamanındayken...

Çocuklarımızı kendi zamanımızın imkansızlıkları ile kıyaslamak ise belki de kıyaslama çeşitlerinin en hayret verici olanıdır. "Ben senin zamanındayken mum ışığında çalışırdım" , "Bu imkanlar bende olsa profesör olmuştum" , "Dershane mi vardı bizim zamanımızda" gibi cümleler ile çocuklarımızdan üstün ve başarılı olduğumuzu vurgulama çabaları ise herzaman sonuçsuz kalmıştır. Çocuklar bu ifadeleri duyduğunda çalışmaya kamçılanmak yerine yetersizlik hissine kapılarak anne babasını kıyaslamaya başlayacaktır. Zihnimde bu olayı en iyi örnekleyen olay Joe Claro'nun çocukken babasıyla yaşamış olduğu bir diyalogdur. 

-"Abraham Lincoln senin yaşındayken” dedi babası oğluna, “Okula gidebilmek için her gün 10 mil yürüyordu.” 
“Gerçekten mi?” dedi Joe ve ekledi: “Tamam fakat, O senin yaşındayken Başkandı!”

Velilerimize nasihatta bulunduk;

Peki öğrencilerimiz son dönemece girdiğimiz şu günlerde ne yapmalı, nasıl hazırlanmalı?

1. Öncelikle tüm öğrencilerimizin 6 dersten asla konu eksiklerinin kalmaması gerekmektedir. Konu kavramada eksiği olduğunu düşünen öğrencilerimiz öğretmenlerinden yardım alarak bu eksikliklerini gidermeliler. Unutmayın konu eksikliğini tespit etmenin en temel yolu deneme sınavı ve genel tarama testleri çözmektir, sonuçları elbette size eksiklikleriniz hakkında bilgi verecektir.

2. Konuları tamamen kavradıktan sonra yapılacak iş bol bol soru çözmek olacaktır. Öğrencilerimiz ellerindeki  seçkin kaynaklardaki tüm soruları çözerek  yanlış yapılan soruları muhakkak kontrol etmeliler.

3. Öğrenci çalışma kitaplarındaki tüm etkinlikler yapılmalı. Çünkü teogda çıkan soruların birçoğunda çalışma kitaplarındaki etkinliklerden esinlenildiği bir gerçek.

4. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu kazanım değerlendirme testleri tekrar tekrar çözülmeli. Çünkü Meb teog sorularının hazırlanan testlere benzer niteliğinde olacağını okullara gönderdiği yazıda ifade etmektedir.

5. Belki de en önemli aşama olarak öğrencilerimiz geçen yıl ki teog sorularını ve teog mazeret sorularını en az üçer kere çözmeliler. Teog soru stili ve mantığının kavranması için bu çok büyük bir önem arzetmektedir.

6. Teog hazırlıklarına devam eden öğrencilerimiz, okul dersleri, yazılılar ve proje ödevlerini de ihmal etmemeli, aksine tüm notlarını yüksek tutmalılar. Çünkü Teog yerleştirme puanının %30'unu karne notlarınız oluşturmaktadır.

7. Öğrencilerimiz akademik çalışma ve başarılarının  yanında beslenme,uyku düzeni ve sağlıklarına önem göstermeliler..

Biz de geçtiğimiz sene TEOG tercihleri ve nakilleri sürecinde olduğu gibi Kamuhabermerkezi olarak süreci yakından takip ederek tüm sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Şimdiden tüm öğrencilerimize sağlık ve başarı dileklerimizi iletiyoruz.

KAMUHABERMERKEZİ/ÖZEL HABER

KAYNAK: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.