• BIST 1.519,250
 • Altın 549,32
 • Dolar 9,5010
 • Euro 11,0515
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 4 °C

Torba Yasa Neler Getirecek?

Torba Yasa Neler Getirecek?

Memurlar Torba Yasa’dan çıkacak haberlere kitlenmiş durumda. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu'yu kabul etti. Gündoğdu, kamu çalışanları ve çalışma hayatıyla ilgili sorunları Başbakan Erdoğan'a aktardı. Başbakan Erdoğan, kendisine iletilen talepleri inceleyeceğini ifade etti.

TASARIDA NELER VAR? 

Gündoğdu, talepleri arasındaki konuların bir bölümüne ilişkin hükümleri içeren torba kanun tasarısının Bakanlar Kurulu'nca TBMM'ye gönderildiğini belirtti. Görüşmede, torba kanuna eklenmesi istenilen 8 talep de Başbakan'a Erdoğan'a iletildi.

Memur-Sen, torba tasarıdaki düzenlemeleri şöyle sıraladı:

Disiplin cezalarının affına ilişkin düzenleme. Uyarma ve kınama cezası verilen aday memurların atılmasının önlenmesi. Sümer Holding'deki sözleşmeli personelden işsizlik sigortası kesilmemesi.Kadroya geçirilen iş ve meslek danışmanlarının ek ödemelerinin artırılması. Nöbetçi memurluğun kaldırılması. Tapu çalışanlarının hukuki ve mali sorumluluğunu düzenleyen kanunun ilgili maddesinde düzenleme yapılması. İş yoğunluğu fazla olan mahkeme çalışanlarına fazla çalışma ücreti. Müdür, genel müdür olarak görev yapmakta iken özelleştirme kapsamında araştırmacı kadrolarına atananların istekleri halinde kariyerlerine uygun kadrolara atanması. Emekli ikramiyesi hesabında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması.

İŞTE 8 TALEP

MEMUR-SEN'in torba kanuna eklenmesi için Başbakan Erdoğan'a sunduğu talepler şöyle: 2005 yılından sonra göreve başlayan personele bir derece verilmesi. 4C'li sözleşmeli. personele kadro verilmesi KİT'ler ve kamuda çalışan üniversite mezunu işçilerin KİT'lerde 2 sayılı cetvele, diğer kamu kurumlarında çalışanların memuriyet kadrolarına geçirilmesi. ÖĞRETİM elemanlarının ücretlerinin iyileştirilmesi, kadın istihdamının artırılması. ÖĞRETMEN ihtiyacının açık kalmayacak şekilde tamamlanması. YARDIMCI hizmetler sınıfında görev yapan personelin de ek göstergeden yararlandırılması. KAMU kurum ve kuruluşlarının yurt dışı teşkilatlarında 4B statüsünde görev yapan sözleşmeli personelin kadroya alınması ve aile yardımından faydalandırılması. KİT'lerdeki sözleşmeli personelinin yıllık izinlerinin bir sonraki yıla devredilmesi.

KPDK ‘DA UZLAŞILMASINA BAĞLI OLARAK TORBA KANUNDA YER VERİLEN KONULAR

·Disiplin cezalarının affına ilişkin düzenleme, (Kamu görevlilerine disiplin cezalarının affına ilişkin son düzenleme 2006 yılında yapılmış 14/02/2005 tarihine kadar işlenen fiillere bağlı olarak disiplin cezaları affedilmiştir.)

·Uyarma ve kınama cezası verilen aday memurların memuriyetle ilişiğinin kesilmesi uygulamasına son verilmesi, (Çok ağır olmayan fiillere bağlı olarak verilen uyarma-kınama cezaları nedeniyle aday memurların memuriyetle ilişiğinin kesilmesi işlemi 28 Şubat döneminde en çok yapılan uygulamalardan biridir.)

·Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür olarak görev yapmakta iken özelleştirme kapsamında Araştırmacı kadrolarına atananları istekleri halinde kariyerlerine uygun (mühendis, mimar, avukat gibi) kadrolara atanması, ( Kariyer meslek sahibi oldukları halde, söz konusu unvanda bulunan kişilerin doğrudan araştırmacı kadrolarına atanması hem mesleki doyum hem de mali kayıplara neden olmaktadır.)

·Sümer Holding’de çalışan sözleşmeli personelden işsizlik sigortası kesilmemesi, (Sümer Holding’de görev yapan kamu görevlilerinden işçi olmadıkları halde işsizlik sigortası kesintisi yapılmaktadır. Mevzuat kaynaklı hatanın düzeltilmesini sağlayacaktır.)

·Kadroya geçirilen İş ve meslek danışmanlarının maaş mağduriyetlerinin giderilerek ek ödemelerinin artırılması, (Sözleşmeden kadroya geçirilmelerine bağlı olarak maaşları 850-900 TL düşen söz konusu personelin, ek ödeme oranlarının arttırılması suretiyle maaş mağduriyeti giderilmiş olacaktır)

·Nöbetçi memurluğu uygulamasının kaldırılması, (1960 darbesi sonrasında yürürlüğe konulan kanunun öngördüğü uygulama, bugün sahip olunan imkan ve yeterlikler karşısında gereksiz hale gelmiştir.)

·Tapu çalışanlarının hukuki ve mali sorumluluğunu düzenleyen Medeni Kanunun ilgili maddesinde düzenlenme yapılması, (Tapu Kadastro çalışanlarının iş ve işlemleri kaynaklı mali sorumluluklarının mirsaçılarına intikaline neden olan Medeni Kanunun 1007 maddesinde, mali sorumluluğun mirasçılara intikalini engelleyen bir düzenleme yapılmak suretiyle şahsi sorumluluk ilkesi hayata geçirilecektir.)

·İş yoğunluğu fazla olan mahkeme çalışanlarına fazla çalışma ücreti verilmesi,(Personel yetersizliği ve iş yoğunluğunun fazla olduğu ve fazla çalışmanın isteğe bağlı olmasının imkansız olduğu bu hizmetlerde fazla çalışma ücreti ödenmek suretiyle görev motivasyonu sağlanacaktır.)

·Emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması(Kamu görevlilerinin emekli ikramiyesi en fazla otuz yıllık süre için ödenmektedir. Ancak, otuz yılı aşan sürede de sosyal güvenlik primi kesintisi devam etmektedir. Bu çarpıklığı gidermek için emekli ikramiyesinde otuz yıllık sürenin kaldırılması –şimdilik kademeli olarak 35 yıl- uygun olacaktır) talep ve tekliflerimizi içeren Kanun Tasarısı’nın yasama yılının tamamlanmasından önce yürürlüğe konulmasını bekliyoruz.

TOPLU SÖZLEŞME/KPDK GÖRÜŞMELERİNDE OLUMLU BAKILMASINA BAĞLI OLARAK TORBA KANUNA EKLENMESİNİ İSTEDİĞİMİZ TALEPLER

·2005 yılından sonra göreve başlayan personele bir derece verilmesi, (Bir derece verilmesine ilişkin son düzenleme 2005 yılında yapılmış olup o tarihten bu yana görev başlayanlar/başlayacaklar bu haktan yararlandırılmamıştır. Bu durum, 2005’den sonra göreve başlayanlar açısından hem maaş mağduriyeti hem de kariyer engeli oluşturmaktadır.)

·4/C’li sözleşmeli personele kadro verilmesi, (4/C statüsündeki geçici personelde, kadroya geçirilmelerine yönelik yüksek bir beklenti ve bu beklenti kapsamında dile getirilen görüşlere bağlı olarak da kadroya geçirileceklerine yönelik bir algı oluşmuştur.)

·KİT’ler ve kamuda çalışan üniversite mezunu işçilerin KİT’lerde 2 sayılı cetvele, diğer kamu kurumlarında çalışanların memuriyet kadrolarına geçirilmesi, (Üniversite mezunu olup yaptıkları işin niteliği ve görev yapma şekilleri boyutuyla kamu görevlileriyle benzer durumda olan yükseköğretim mezunu işçilerle sınırlı bir taleptir.)

·Öğretim elemanlarının ücretlerinin iyileştirilmesi (akademik zam yapılması), kadın istihdamının artırılması, (2002 yılından bugüne kadar maaş zamlarının reel artış olarak ya hiç yansımadığı ya da en yansıdığı kamu görevlileri akademik personeldir. Bu durum, hem akademisyen olma isteğini azaltmış hem de nitelikle mezunların akademisyenlik yerine özel sektörde ve kamuda kariyer kadrolarda görev alma tercihinde bulunmasına neden olmuştur.)

·Öğretmen ihtiyacının açık kalmayacak şekilde tamamlanması,

· Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin de ek göstergeden yararlandırılması ve mevcut ek gösterge oranlarının arttırılması (Yardımcı hizmetler sınıfı kapsamındaki hizmetlilerin ve diğer personelin ek göstergesi bulunmamaktadır. Bu hem fiilen çalıştıkları dönemdeki maaşların hem de emekli maaş ve ikramiyelerin düşük olmasına neden olmaktadır. Diğer taraftan, öğretmenler, sağlık personeli ve bazı kariyer unvanlara uygun mezuniyet gerektiren görevlerin ek gösterge oranları emsallerine nazaran oldukça düşük durumdadır. Örneğin astsubayların ek göstergesi 3600 iken öğretmenlerin ek göstergesi 3000’dir.)

·Kamu kurum ve kuruluşlarının yurtdışı teşkilatlarında 4/B statüsünde görev yapan sözleşmeli personelin kadroya alınması ve aile yardımından faydalandırılması, (Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinden merkez ve taşra teşkilatı yararlandırılmış ancak yurtdışı teşkilatındakiler yararlandırılmamıştır. Aynı durum, aile (eş ve çocuk)yardımı için de geçerlidir. Sayıları çok fazla olmayan bu durumdaki personelin her iki haktan da yararlanması kamu maliyesi açısından yük oluşturmayacaktır.

·KİT’lerdeki sözleşmeli personelinin yıllık izinlerinin bir sonraki yıla devredilmesi,

(KİT bünyesinde görev yapan kamu görevlileri ile 657 sayılı Kanuna tabi memur ve sözleşmeli personelin izin hakları arasındaki tek farklılık bu olup KİT’teki sözleşmeli personelin kullan(a)madığı yıllık izninin bir sonraki yıla devriyle eşitlik tam anlamıyla sağlanmış olacaktır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bakanlıkların Görevde Yükselme Yönetmelikleri Yayınlanıyor28 Şubat 2015 Cumartesi 11:04
 • Hâkim ve Savcı Atama Kararı28 Şubat 2015 Cumartesi 00:26
 • İstanbul'a Mega Proje27 Şubat 2015 Cuma 11:01
 • 27 Şubat 2015 Tarihli Atama Kararları27 Şubat 2015 Cuma 07:53
 • Eğitim Bir Sen'den TEŞEKKÜR26 Şubat 2015 Perşembe 19:46
 • YURTKUR Başvuru Sonuçları Açıkandı26 Şubat 2015 Perşembe 19:27
 • Yeni Yönetim Görevi Devraldı26 Şubat 2015 Perşembe 16:28
 • Kabil'de Türk askerine bombalı saldırı26 Şubat 2015 Perşembe 11:28
 • Birinci sınıfa ayrılan hâkim ve savcılar26 Şubat 2015 Perşembe 11:04
 • ŞUBE MÜDÜRLERİ İÇİN KANUN TEKLİFİ25 Şubat 2015 Çarşamba 12:39
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.