• BIST 107.397
 • Altın 173,881
 • Dolar 4,0910
 • Euro 4,9872
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 26 °C

Tükiye erken seçime gidiyor

Tükiye erken seçime gidiyor
CHP ile hükümet ortaklığı zemini oluşmadığını belirten Davutoğlu: Milli iradeye başvurma zarureti tek ihtimal haline gelmiştir. Erken seçim artık önümüzdeki güçlü bir ihtimaldir

AK PARTİ-CHP GÖRÜŞMESİNDE SONUÇ YOK, ERKEN SEÇİM GÖRÜNDÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından koalisyon görüşmelerinden bir sonuç alınamadığını ifade ederek, "Şuanda bir hükümet ortaklığı gerçekleştirecek zeminin olmadığı yönünde bir kanaat hasıl olmuştur. Erken seçim önümüzde görünen en güçlü ihtimaldir" dedi. Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ile Ankara Palas'ta yaptığı 1.5 saatlik görüşmenin ardından AK Parti Genel Merkezi'ne geçerek basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu toplantıda şunları söyledi:

EĞİTİM VE DIŞ POLİTİKA: Başta dış politika ve eğitim olmak üzere bazı alanlarda da çok derin görüş ayrılıkları olduğu, reform, restorasyon ve onarım hükümetleri kavramları arasındaki farktan da kaynaklanan, bir yeni ortaklık kurmak bakımından bazı temel anlayış farklılıklarının olduğu ve bunun da doğal olduğu aşikar.

KOALİSYON YOK: Dürüstçe bir istişarede bulunduk, sonucunda geldiğimiz husus şudur; bu diyalogların karşılıklı anlayış içinde sürdürülmesi, ancak şu anda bir hükümet ortaklığı gerçekleştirecek zeminin olmadığı yönünde bir kanaat hasıl olmuştur.

SORUMLULUK BİZDE: Demokratik hukuk devleti kuralları içinde atılması gereken adımlar neyse o adımlar atılarak gerektiğinde Türkiye'yi suhuletle, güvenlik ve huzur ortamı içinde erken seçime götürme sorumluluğu da üzerimizdedir. Koalisyon mümkün değilse erken seçimin ama aramızda konuşarak, prensipleri doğru konularak, meşruiyet çizgisi içerisinde TBMM'nin kendi sorununu çözmesinin daha doğru bir yöntem olacağı kanaatindeyim.

ERKEN SEÇİM GÜÇLÜ İHTİMAL: Son bir ay içinde yürüttüğümüz temaslarda CHP ile oluşturamadığımız hükümet ortaklığı çerçevesi de göz önüne alındığında erken seçim önümüzde güçlü bir ihtimaldir.

KARŞILIKLI ANLAYIŞ: Milletimizin, siyasi iç ve dış çevrelerin bunu olumsuz bir gelişme olarak telakki etmemesini istiyorum. Neden? Çünkü her şey meşruiyet çizgisi içinde ve halkın önünde cereyan etmiştir. İki parti, iki genel başkan olarak karşılıklı anlayış içinde yeni bir siyasi kültür örneği sergileyecek bir tutum ortaya koyduk. Anlaşmak ne kadar doğalsa anlaşmamak da doğaldır. Önemli olan hangi sonuca ulaştığınız kadar bu sonuca ulaşırken sergilediğiniz tavırdır.

KAMUOYU ANKETİ YAPILDI: Geldiğimiz noktada kitlelerimizin de farklı talepleri göz önüne alınarak, MYK'da da değerlendirdiğimiz kamuoyu anketi yaptık. Kitlelerimizin beklentilerindeki farklılık göz önünde bulundurarak, koalisyon ortaklığı yapmanın zemininin oluşmadığı kanaatine vardık.

ÇABALARIMIZ SÜRECEK: Ülkemizin hükümetsiz kalmaması çerçevesinde çabaları sürdüreceğiz. Ayrıca buradan çıkan bir sonuç eğer hükümet çalışmalarının sürmesiyse, ikinci bir sonuç da görünen o ki bütün bu değerlendirmeler ve Sayın Bahçeli'nin erken seçim yönündeki genel açıklamaları gözönüne alındığında, ülkemizin kalıcı bir istikrar ve bütün bu yollar ve yöntemler denendikten sonra tekrar milli iradeye başvurma zarureti ihtimal olarak çok yükselmiştir, hatta tek ihtimal haline gelmiştir diyebiliriz.

ERKEN SEÇİMDE AK PARTİ KAZANIR: Erken seçimden, açık söyleyeyim en fazla faydalanacak parti AK Parti'dir. Neden? Çünkü, 18 milletvekilini daha kazanırsa, tek parti iktidarı var ama görünen siyasal gelecekte diğer partilerin tek parti olma şansı yok. Olabileceği, koalisyon ortaklığıdır.

GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ: Görüşmeler çerçevesinde ulaştığımız sonuçları ele alırken kimse ne karamsarlığa, ne de bazı çevreler herhangi bir fırsatçılığa yönelmesin. Milletimizin verdiği ödevi, görevi yapmaya, sürdürmeye kararlıyız. Devlet işleyişinde bir an dahi tereddüde mahal yoktur ve olmayacaktır.

FELAKET DEĞİL: Erken seçime gidilmesi felaket senaryosu değildir. 'Erken seçim Türkiye'ye bir yıl kaybettirir, beş yıl kaybettirir', bu tür şeylerle de kimse gerilmesin. Seçim, aşı olmak gibidir. Aşı olduğunuzda bazen, istemediğiniz zamanda küçük bir sızı hissedebilirsiniz. Ama aşı bünyeyi sıhhate kavuşturur. Aşıdan korkmamak lazım. Eğer aşı olacaksanız da zamana yaymamak lazım. Beklenti ve erken seçimin uzun zamana yayılması ekonomiyi de olumsuz etkiler, bunun için gereğini yaparız ve en kısa zamanda erken seçimin yoluna bakarız.

BY-PASS'A İZİN YOK: Bir saniye dahi bu ülkeyi hükümetsiz bırakmayız. Bir saniye dahi kriz ortamı oluşmasına izin vermem. Bu benim siyasi kariyerime de partimin çıkarına da mani olsa bizler partimiz, partimiz ise ülkemiz için varız. Olağanüstü duruma, by-passlara, siyasete aykırı tavırlara izin vermeyiz.

SEÇİME MECLİS GÖTÜRÜR: Birinci tercihim, siyasi partilerin anlayışıyla Meclis'in aldığı kararla seçime gitmektir. Olmazsa 23 Ağustos'ta Cumhurbaşkanımız devreye girer, Türkiye'de yönetim boşluğu kalmaz.

TELKİN OLMADI: Cumhurbaşkanımızın bana herhangi bir yerde 'koalisyon olmasa iyi olur' gibi telkini olmamıştır. Beni tanıyanlar bilir, hakikat dışı söz benim ağzımdan çıkmaz. Böyle bir telkin olmamıştır.

'TÜRKİ YE TARİHİ FIRSATI KAÇIRDI'

CHPGenel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından, kendilerine koalisyon değil, bir seçim hükümeti önerisi geldiğini söyledi. Ancak AK Parti kaynakları, "AK Parti'nin; CHP'ye 3 aylık seçim hükümeti değil, süreli reform hükümeti teklif ettiğini" bildirdi. Görüşmelerle ilgili basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, ayrıca şu değerlendirmelerde bulundu: "Biz bir koalisyon müzakeresi sonucunda, iyi niyetle hükümetin kurulmasından yanaydık. Ama bu gerçekleşmedi. Eğer siz, 'ben koalisyonu oluşturamıyorum, seçime gideceğim' derseniz, o zaman siz milli iradeden nasıl söz edeceksiniz? Bunun denenmesi gerekiyordu ve Türkiye'nin tarihi bir fırsatı kaçırdığını düşünüyorum." AK Parti ile CHP arasındaki görüşmelerin çok önemli olduğunu da vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Türkiye, sorunlarını aşabilecek bir ülkedir" dedi. Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevi iade etmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu "Aksi halde buna biz yetki gasbı deriz" diye konuştu.

EN ERKEN EKİM SONUNDA

Erken seçim gitmesi kararı iki şekilde alınabiliyor. Tanınan 45 günlük sürede hükümet kurulamazsa Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ile de görüşüp seçimlerin yenilenmesi kararı verebilecek. Bu yöntemle seçim kararı alınması halinde tüm partilerin bakan verdiği hükümet ile 3 ay sonra yani kasım ayı sonunda seçim yapılacak. İkinci seçenek ise bir hükümet kurulmasının mümkün olmadığının ortaya çıkması durumunda TBMM'nin 45 günlük süre dolmadan seçim kararı alması olacak. AK Parti'nin yaptığı çalışmaya göre böyle bir yöntemle seçimin gündeme gelmesi halinde YSK en erken 55-60 gün içinde seçim yapabiliyor. Bu da ekim ayının son pazar günü yani 25 Ekim'de sandığın vatandaşın önüne konulması anlamına geliyor. Seçim tablosu ortaya çıkarsa AK Parti, TBMM kararı ile seçime gitmeyi tercih ediyor. Böyle bir karar alınması halinde mevcut hükümetle de seçime gidilebilecek.

BAHÇELİ: GÖRÜŞÜRÜZ

BaşbakanAhmet Davutoğlu'nun, gerekirse MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile de görüşüleceğini açıklamasının ardından, randevu talebi MHP Genel Merkezi'ne iletildi. Talepte, Davutoğlu'nun Bahçeli ile bugün görüşmek istediği bilgisi yer aldı. Ancak MHP'nin randevuya bugün yanıt vereceği öğrenildi. Kurmaylarıyla son gelişmeleri değerlendiren Bahçeli ise toplantının ardından yazılı açıklama yaptı. AK Parti ve CHP arasında koalisyon kurulamamasının hayal kırıklığına neden olduğunu belirten Bahçeli, seçimin tekrarlanmasına karşı çıktı. Bahçeli, Davutoğlu'nun randevu talebi için "Elbette MHP, görüşmeye daha önceki şartları saklı ve baki kalmak kaydıyla açıktır. Parti olarak azınlık hükümeti veya seçim hükümeti formüllerine kapalı duruşumuz bozulmamıştır. Bu konuda geri adım atmamız eşyanın tabiatına aykırıdır" dedi. ANKARA

SABAH

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.