• BIST 110.932
 • Altın 174,431
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 24 °C

Ücretli Öğretmene DYK'da %100 Zamlı Ücret Yok!

Ücretli Öğretmene DYK'da %100 Zamlı Ücret Yok!
Destekleme yetiştirme kurslarında ek ders ücreti karşılığı görevlendirilenlere ek ders ücretleri %100 artırımlı ödenemeyecek.

1.12.2006 tarihli 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar”ın yürürlüğe konulan kararın 9. Maddesinde, Öğretmen sayısının yetersiz kalması durumunda kimlere ek ders görevi verilebilir belirtilmiştir.

Ders ücreti karşılığında görevlendirme

"MADDE 9- (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim okulu 6, 7 ve 8 inci sınıflarında, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate,

kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,

kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir."

Diğer taraftan Devlet Memurları Kanunu "Ders ve konferans ücretleri" başlıklı 176. Maddesinde;

"Madde 176 – (Değişik: 3/4/1998 - 4359/1 md.) (Değişik birinci fıkra: 21/3/2006 – 5473/3 md.) Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. (Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.)Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir." Denilmektedir.

Yukarıdaki iki kanun maddesinde görüldüğü üzere Devlet Memurları Kanunun 89.cu maddesi uyarınca kimlere ne kadar ek ders verilebileceği ve ne oranda artırımlı olarak ödeneceği açıkça belirtilmiştir.

Örgün ve yaygın Eğitimi Destekleme Kurslarında görev alan yönetici ve öğretmenlere Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında %100 artırımlı ödeneceği de hükme bağlanmıştır.

Ancak ne Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddeleri ne de Yetiştirme Kursları Yönergesinde ek ders ücreti karşılığı ders okutmak üzere görevlendirilenlere %100 artırımlı ödeneceği hükme bağlanmamıştır.

Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığı görevlendirilen öğretmenlere kadrolu öğretmenler gibi %100 artırımlı verilemez ve Devlet Memurları Kanunu’nun 9. Maddesi kapsamında ek ders ücreti ödemesi yapılabilir.

ucretli-dyk1.jpgucretli-dyk2.jpg

KAMUHABERMERKEZİ/ÖZEL HABER

KAYNAK: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.