• BIST 94.204
 • Altın 194,600
 • Dolar 4,7560
 • Euro 5,4983
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 23 °C

UYGULANMAYAN YARGI KARARI İÇİN DAVA AÇILDI

UYGULANMAYAN YARGI KARARI İÇİN DAVA AÇILDI
GÖREVDEN ALINAN OKUL MÜDÜRLERİ HAKKINDA UYGULANMAYAN YARGI KARARI İÇİN DAVA AÇILDI

Türk Eğitim-Sen, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerine ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararlarını gereğinin yapılması için tekrar dava açtı.

Sendika tarafından daha önce açılan dava neticesinde; Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2014/1151 Y.D. İtiraz nolu ve 18.02.2014 tarihli kararı ile; Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin:

-“Yönetici görevlendirmede esas alınacak hususlar” başlıklı 10. Maddesinin 9. Fıkrasının, “Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme” başlıklı 23. Maddesinin 1. Fıkrasında hiçbir ölçüt ve duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin,

-EK-1 Değerlendirme Formunun “Açıklama” başlıklı kısmının 3. Maddesinde “en az altı ay çalışmış olma” şartının İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürleri için aranmamasına ilişkin eksik düzenlemenin,

yürütmesi durdurulmuştu.

Türk Eğitim-Sen,  Danıştay İDDK kararının Bakanlığa tebliğinin üzerinden, yargı kararının uygulanması için öngörülen 30 günlük yasal süre geçtiği halde görevden alma işlemlerinin iptali ile mağdur edilen tüm eğitim kurumu müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının haklarının iade edilerek göreve başlatılmaları, yönetmelikte yargı kararı doğrultusunda değişiklik yapılması ve yönetmelikte yer alan eğitim kurumları müdürlerinin değerlendirme sürecine dair hükümlerin yeniden düzenlenmesi, bu düzenleme yapılırken yargı kararının gerekçeleri de dikkate alınarak, değerlendiricilere keyfi ve sınırsız takdir hakkı bırakılmayacak şekilde, somut ve objektif ölçme ve değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi, görev süresi sona eren tüm eğitim kurumu müdürlerinin değerlendirme işlemlerinin ertelenmesi ve yargı kararının ivedilikle uygulanması hususunda talepte bulunmuştu. Ancak, Bakanlık tarafından 60 günlük yasal süre içinde herhangi bir cevap verilmeyerek talep zımnen reddedilmiş oldu.

Sendikadan yapılan açıklamada, bunun üzerine başvurunun zımmen reddine ilişkin idari işlemin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali istemiyle dava açıldığı belirtildi.

 

memurunyeri.com

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.