• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 12 °C

Uzman ve Baş Öğretmenlik İçin Kanun Teklifi Verildi

Uzman ve Baş Öğretmenlik İçin Kanun Teklifi Verildi
Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY Uzman ve Baş Öğretmenlik İçin Kanun Teklifi Verdi.

GENEL GEREKÇE

30/6/2004 Tarihli ve 5204 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 14.6.1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nun 43 üncü maddesinin sonuna eklenen fıkra ile öğretmenlik mesleği; öğretmen, uzman öğretmen ve baş öğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılarak uzman öğretmen ve başöğretmenliğe atama ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır.

43 üncü maddeye göre; kariyer basamaklarında yükselmede kıdem, eğitim, etkinlikler ve sicil puanları ile sınav sonuçları esas alınır. Değerlendirme 100 tam puan üzerinden yapılır. Değerlendirme puanının yüzde 10'unu kıdem, yüzde 20'sini eğitim, yüzde 10'unu etkinlikler, yüzde 10'unu sicil (iş başarımı) ve yüzde 50'sini de sınav puanı oluşturur. Kariyer basamaklarında yükselecekler değerlendirme puanlarına göre başarı sıralamasına alınır. Değerlendirmeye alınmak için sınav tam puanının en az yüzde 60'ını almış olmak şartı aranır. Sınav yılda bir defa olmak üzere ÖSYM'ce yapılır. Alanında ya da eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlamış öğretmenlerden uzman öğretmenlik, doktora öğrenimini tamamlamış olan öğretmenlerden ise başöğretmenlik için sınav şartı aranmaz.

7 Ocak 2006 tarih ve 26046 sayılı Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre; kariyer basamaklarında yükselme sınavına başvurularda eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı kadrolarında bulunan öğretmenlerden adaylık dönemi hariç başvuru süresinin son günü itibarıyla; uzman öğretmenlik için öğretmenlikte 7 yıl, başöğretmenlik için uzman öğretmenlikte 6 yıl kıdemi bulunmak şartı aranmaktadır.

Anayasa Mahkemesi 21.5.2008 tarihli, 2004/83 Esas Sayılı ve 2008/107 Karar Sayısı ile 30.6.2004 tarihli ve 5204 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ve Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'un 1 inci ve 2 nci maddeleriyle ilgili kararını vermiştir. Buna göre; kariyer basamaklarında yükselmedeki ölçütlerden olan hizmet içi eğitim değerlendirmesi iptal edilmiştir. Kariyer sınavına katılacaklarla ilgili çalışma süresinin yönetmelikle belirlenmesi Anayasanın 2 nci ve 7 nci maddelerine aykırı bulunarak iptal edilmiştir.

“Alanında ya da eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlamış öğretmenlerden uzman öğretmenlik, doktora öğrenimini tamamlamış olan öğretmenlerden ise başöğretmenlik için sınav şartı aranmaz. Bu durumda olan öğretmenler kıdem, hizmet içi eğitim, etkinlikler (bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif çalışmalar) ve sicil (iş başarımı) ölçütlerine göre değerlendirilir.” fıkrası kuralda yer alan “ hizmet içi eğitim” ibaresi nedeniyle Anayasa'nın 10 uncu maddesine aykırı bulunarak iptal edilmiştir.

“Toplam serbest öğretmen kadro sayısı içinde, başöğretmen oranı yüzde 10, uzman öğretmen oranı yüzde 20'dir. Bakanlar Kurulu bu oranlan bir katına kadar yükseltmeye yetkilidir.” Fıkrası, kariyer basamaklarında yükselme koşullarının tümünü sağlasa bile, yüzde 20 ve yüzde 10'luk sınırlama nedeniyle bütün öğretmenler yükselme olanağına sahip olamamaları nedeniyle Anayasa’nın 2 nci ve 10 uncu maddeleri gereği iptal edilmiştir. Anayasa Mahkemesinin bu kararı 18 Mart 2009 tarihli ve 27173 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili sınav her yıl ÖSYM tarafından yapılması gerekirken bu zamana kadar sadece 2005 yılında yapılmıştır. Anayasa Mahkemesinin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili sınav düzenlemelerini, kota düzenlemesini iptal etmesi nedeniyle bugüne kadar kariyer sınavı yapılamamıştır. Bu nedenle 2005 yılında sınava girerek uzman öğretmen ve başöğretmen olarak atananlar ile 2005 yılından sonra kariyer öğretmenlik sınavı yapılmadığı için öğretmen olarak mesleğine devam edenler maddi ve manevi olarak mağdur olmuştur. Bu nedenle bir defaya mahsus olmak üzere yüz kızartıcı bir suç nedeniyle ceza almamış olan ve kanunun yayımlandığı tarih itibariyle mesleğinde on yılını doldurmuş olan öğretmenler uzman öğretmen, mesleğinde on beş yılını doldurmuş öğretmenler de başöğretmen olarak atanarak yaşanan mağduriyetin önlenmesi amaçlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1 - 30/6/2004 tarihli ve 5204 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile 14.6.1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 43 üncü maddesinin sonuna eklenen fıkra ile öğretmenlik mesleği; öğretmen, uzman öğretmen ve baş öğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılarak uzman öğretmen ve başöğretmenliğe atama ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili sınav her yıl ÖSYM tarafından yapılması gerekirken sadece 2005 yılında yapılmıştır. 2005 yılında sınava girerek uzman öğretmen ve başöğretmen olarak atananlar ile 2005 yılından sonra kariyer öğretmenlik sınavı yapılmadığı için öğretmen olarak mesleğine devam edenler maddi ve manevi olarak mağdur olmuştur. Bu mağduriyeti gidermek için bir defaya mahsus olmak üzere yüz kızartıcı bir suç nedeniyle ceza almamış olan ve kanunun yayımlandığı tarih itibariyle mesleğinde on yılını doldurmuş olan öğretmenlerin uzman öğretmen, mesleğinde on beş yılını doldurmuş öğretmenlere de başöğretmen olarak atanması öngörülmüştür.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3 - Yürütme maddesidir.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDAKANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 43 üncü maddesinin sonuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“ Yüz kızartıcı bir suç nedeniyle ceza almamış olmak şartıyla, bu maddenin yayımı tarihi itibariyle mesleğinde on yılını doldurmuş olan öğretmenler uzman öğretmen, mesleğinde on beş yılını doldurmuş öğretmenler de başöğretmen olarak atanır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.