• BIST 1.519,250
 • Altın 549,47
 • Dolar 9,5000
 • Euro 11,0324
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 7 °C

Ve…Rektörlere de Dokunulacak

Ve…Rektörlere de Dokunulacak

Ve…Rektörlere de Dokunulacak

 Rektörler, Dekanlar, enstitü Müdürleri  artık öğretim üyelerine, öğretim elamanlarına, çalışanlarına iş baskısı (mobbing),ve keyfi davranışlarda bulunamayacaklar. Üniversitelerde iş baskısını sona erdirdik.

 

Bu kanun çok önemli, şuan  kamu bunun farkında değil, Üniversite çalışanlarının tamamı bu kanun güvencesinde daha özgür çalışacaklardır.    

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, haber sitemiz yazarlarından Mehmet Serkan'ın sorularına yönelik cevabi önemli açıklamalarda bulundu. İşte açıklamaları:

 

  ---    Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapan 6528 sayılı Kanun'la 2547 sayılı YÖK Kanunu'nun “disiplin cezalarını” düzenleyen 53. maddesinin (b) fıkrasının değiştirildiğine dikkat çekerek, “Bu değişiklikle, üniversitelerde görevli akademik ve idari personele verilebilecek disiplin cezaları, tek tek sayılmak suretiyle suç ve cezanın kanuniliği ilkesi yerine getirilmiş oldu. Bu durumda rektör, dekan, enstitü, yüksekokul müdürleri yönünden, yönetmelikle düzenlenecek fiillerin varlığı halinde bu cezalar uygulanacaktır. Örneğin, ayrımcılık uygulayan, ceza kanununda bir suç olarak tanımlanmış olan sendikal faaliyetleri engelleyen rektör ve dekanlar için ‘yönetim görevinden ayırma' cezasının tekrar işletilmesi mümkün hale gelmiştir.

 

----      Rektörlerimiz seçimle iş başına geliyor, Sonuçta öğretim üyelerinin oyunu alarak yönetime geliyor. Üniversitelerimizde rektörlerin çıkardığı sorunlar neler olabilir diyorsunuz?

Üniversitelerde seçim yapılması demokrasinin kurum olarak işlediği anlamına gelmez, Üniversitelerde rektörlük seçimine baktığınızda öğretim üyelerinin ellerini vicdanlarına koymadıklarını görürsünüz. Aday olan rektör iyi bir yöneticilik sergilememiş bile olsa en yüksek oyu alır. Bir rektörün döneminde etik kurul kullanılarak bilimsel bir araştırmanın yayınlanmasının engellenmesi, ders ve tez danışmanlıklarının dağıtımında açıkça taraflı davranılması, öğretim elemanlarının kimlerle yemeğe gideceğine karışılması, yöneticilerin öğretim üyelerinin birinci derece yakınlarının cenaze törenine yandaş olup olmadığına göre katılması, yöneticilerden birinin bir öğretim üyesini odasından kovması ve üst yönetim tarafından konunun görmemezlikten gelinmesi, mahkeme kararlarını uygulamaması, üniversitenin ödeneklerinin belli öğretim üyeleri için kullanılması, öğretim üyelerine randevu verilmemesi, dilekçe ve bilgi edinme hakkının çiğnenmesi, İdare'den izin alınmadığı gerekçesiyle bilimsel bir toplantıda fakültenin logosunun kullanılması nedeniyle öğretim üyesine soruşturma açılması, öğretim üyelerinin bilimsel toplantılara katılmasının engellenmesi,Çalışan idareci ve memurların keyfi görevlerinin değiştirilmesi çeşitli birimlere sürgün edilmesi, çalışan akademik ve diğer personel hakkında açılan soruşturmaların sonuçlandırılmayarak bir baskı unsuru olarak kullanılması gibi hak ve hukuk çignenerek yapılan disiplin ihlalleridir ve keyfi uygulamalardır ki bunların hepsi iş baskısına girmektedir işte tüm bu baskıların önüne geçilmesi açısından 6528 sayılı Kanun'la 2547 sayılı YÖK Kanunu'nun “disiplin cezalarını” düzenleyen 53. maddesinin (b) fıkrası sendikamızın istekleri ve üyelerimizin istekleri doğrultusunda değiştirildiğine dikkati çekmek istiyorum sendika olarak bu kanunda değişiklik yapılması için, sendika avukatlarımızda dahil olmak üzere büyük bir çaba ve gayret sarf ettik. Bu çalışmalarımızın tüm gayesi daha özgür ve demokratik bir ortamda sendika üyelerimizin ve tüm çalışanların huzurlu bir ortamda çalışması için gayret ettik ve bunu da başardık.

    

    Bu kanunla rektörlere de Dekanlara da Yüksek okul müdürlerine de dokunulacak kim yasalara aykırı davrandı hakkında disiplin işlemi yapılacaktır. Bu prof, bu rektör,bu dekan ayrımı yapılmaksızın dokunulacaktır. Üniversitelerimizde ayrıcalıklar ve ayrımcılık tamamen kalk mıştır.   Bu yasa  sendikamızın tarihi bir başarısı ve kazanımıdır” dedi

Mehmet Serkan / kamuajans.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.