• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 9 °C

Yeni Müfredat Hangi Branşları Norm Fazlası Yapacak?

Yeni Müfredat Hangi Branşları Norm Fazlası Yapacak?
5. SINIF YABANCI DİL MÜFREDATI HANGİ BRANŞLARI NORM FAZLASI YAPACAK?

Temel Eğitim Genel Müdürü sayın Funda KOCABIYIK’ın; 

"Bizim planladığımız sisteme yönelik yeni bir müfredat hazırlanacak. Henüz daha 5. sınıfların müfredatının felsefesini hazırlıyoruz. Şu anda planladığımız bunlar. Hedefimiz yabancı dil eğitiminin haftalık 16 saatle 20 saat arasında olması. 6-8 saat matematik, bilim ve fen uygulamaları, 6-8 saat Türk dili uygulamaları, 4-6 saat arasında da spor, sanat uygulamaları gibi bir planlamamız var. Fakat bu saatler biraz aşağı, biraz yukarı olabilir." şeklindeki açıklamasından yola çıkarsak;  

İngilizce dersinin 16-20 saat uygulanması durumunda “sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi, bilişim teknolojileri” gibi alanlarda norm fazlası durumuna düşecek öğretmenleri de hesaplamamız gerekir. Bu nedenle öğretmenlerimizin mağdur olmaması için bakanlığın ince eleyip sık dokuması, her şeyi hesap etmesi gerekmektedir. Projenin pilot uygulamayla başlayacak olması sahadaki noksanları tespit açısından isabetli bir karar olmuştur.  
 
Ülke genelindeki 5.sınıflarımızda yaklaşık 50 bin şubenin var olduğunu düşünürsek; 

3 saatlik Sosyal bilgiler dersinin kaldırılması 150 bin saate denk gelecektir. Bir öğretmenin zorunlu ders saatini 21 olarak kabul ettiğimizde yaklaşık olarak 7142 sosyal bilgiler öğretmenini norm fazlası durumuna düşürecektir. 2’şer saatlik din kültürü ve ahlak bilgisi ile bilişim teknolojileri derslerinin kaldırılması durumunda ise, bu derslerin her birinden 4760’şar öğretmen norm fazlası durumuna düşecektir. Dolayısıyla bu da atama bekleyen sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi, bilişim teknolojileri öğretmenlerine kontenjan açmamak anlamına gelir ki bunun sonuçları ağır olur. 

İNGİLİZCE DERSLERİ 16-20 SAATE ÇIKARILIRSA NE KADAR İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ AÇIĞI OLUŞACAKTIR? 

Hâlen okullarımızın 5. sınıflarında yabancı dil dersinin saati 3 saattir. Bu saat düşülerek hesaplandığında; 

1.    İngilizce dersi saatlerini 16 saat olarak kabul ettiğimizde ve var olan 3 saati düştüğümüzde her bir sınıf için 13 saatlik artı İngilizce dersi demektir ki bu rakamı Türkiye genelindeki 50.000 şube ile çarptığımızda 650.000 ders saati eder. Bu rakamı da 21 saate böldüğümüzde ise 30.952 İngilizce öğretmeni ihtiyacı anlamına gelir. 
2.    İngilizce dersi saatlerini 20 saat olarak kabul ettiğimizde ve var olan 3 saati düştüğümüzde her bir sınıf için 17 saatlik artı İngilizce dersi demektir ki bu rakamı Türkiye genelindeki 50.000 şube ile çarptığımızda 850.000 ders saati eder. Bu rakamı da 21 saate böldüğümüzde ise 40.476 İngilizce öğretmeni ihtiyacı anlamına gelir ki bu sayı MEB’in bütün alanlarda atamayı planladığı öğretmen sayısı kadardır.  

MEB’in 6. sınıflardaki “teknoloji tasarım” dersini kaldırmasının neticesinde binlerce teknoloji tasarım öğretmeninin norm kadro fazlası durumuna düşerek mağdur olmuştu. (O zamanda planlamanın iyi bir şekilde yapıldığı söylenmişti.)  

Yukarıda saydığımız nedenlerle bakanlığın bu konuda acele etmemesi, kaş yapayım derken göz çıkarmaması gerekir. Öğrencilerimizin gelişmiş ülke eğitim sistemlerinde olduğu gibi en az bir yabancı dili iyi derecede öğrenmesinin önünde kimse engel değildir. Bununla ilgili dünyadaki örnekler incelenmelidir. Sorunun sadece yabancı dil ders saatlerini artırarak çözülemeyeceği; buna ilave olarak öğretmen yeterliliği, öğrenci motivasyonu, eğitim araç gereçleri, müfredat programları gibi hususların da ele alınması gerektiği bilinmelidir. Ayrıca alt yapı ve fiziki koşullar tamamlanmalıdır. Büyükşehirlerdeki kalabalık mevcutlu sınıfların makul seviyelere çekilmesi şarttır. Kalabalık bir sınıfta yabancı dil eğitimi verilemeyeceği gibi hiçbir verim de alınamayacaktır. 

Mutlu UZUNYOL 

KAMUHABERMERKEZİ/ÖZEL HABER

kaynak: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz.

 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.