• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 14 °C

Yeni Torba Yasanın Ayrıntıları

Yeni Torba Yasanın Ayrıntıları
Hükümet, milyonlarca kişiyi ilgilendiren torba teklifini meclise sundu. Peki yeni yasa neler getirip neler götürüyor? Maddeler vatandaşın cebine ve hayatına nasıl yansıyacak?
Kanalahaber.com yazarlarından Ekonomi Uzmanı Nevzat Erdağ, Torba Yasa ile vatandaşa gelecek yenilikleri yeni yazısında başlık başlık anlattı.

İşte Erdağ'ın o yazısı,

Yeni Torba Yasa'da Neler Var?
Hükümet, milyonlarca kişiyi ilgilendiren torba teklifini meclise sundu. AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca ve arkadaşlarının imzasıyla, “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 33 maddeden oluşan Kanun Teklifi” TBMM Başkanlığı'na sunuldu ve Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmektedir. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in, teklifi ile “Konut satışında cayma halinde tazminat” ve “Devre tatil satışına” düzenleme getiren ilk üç maddesi ile “Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun” 30 uncu maddesini düzenleyen 28. maddesini metinden çıkarıldı. Komisyonda görüşülen ve Genel Kurul’a sunulacak Torba Yasa Teklifi Tasarısını kısaca sizler için özetledik.

35 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı'na 47 bin öğretmen kadrosu ihdas ediliyor. Öğretmen unvanlı kadrolardan 35 bin adedi ile Bakanlığa ait diğer hizmet sınıfları kadrolarından 2 bin 320 adedine, “Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu” kapsamında yapılan atamaların dışında 31 Aralık 2015 tarihine kadar atama yapılacaktır.

Yabancılara KDV, ÖTV Muafiyeti geliyor

Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlar ile bu kuruluşlara bağlı program, fon, temsilcilik ve özel ihtisas kuruluşlarının yönetici kadrolarında görev yapan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan mensuplarına, Türkiye'de görevde bulundukları süre içerisinde yapılacak mal teslimi ve hizmet ifaları da Katma Değer ve Özel Tüketim vergisinden istisna getirildi.

Elektronik Yoklama geliyor

Vergi Usul Kanunu'na eklenen fıkra ile elektronik ortamda tebligat, muhatabın elektronik adresine ulaştığı tarihi izleyen 5. günün sonunda yapılmış sayılacaktır. 
Aynı kanunda yapılan değişiklikle, yoklama faaliyetleri elektronik ortamda da yürütülebilecek ve yoklama fişleri elektronik ortamda da oluşturulabilecektir.
Kredi Garantisi veren Kurumlara Nakit aktarılabilecek

Finansman imkânlarını geliştirmek ve kredi sisteminin etkin işlemesine katkı amacıyla firmalara kredi garantisi veren ve kredi garanti kurumlarına sağlanan destek miktarı artırıldı.

Tasarı ile firmalara kredi garantisi veren Kredi Garanti Kurumlarına 2 milyar liraya kadar nakit kaynak aktarılabilecektir.

Sigortacılık Kanununda ek Düzenleme

Sigortacılık Kanunu'nda sigortacılık faaliyetinde bulunmak için öngörülen sigorta şirketi, şube ve kooperatif modellerinin yanında, üyelik piyasaları dâhilinde sigortacılık faaliyeti yürütülmesi mümkün olacaktır.

Piyasa Vurgununa Hapis geliyor

Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış, bilgi veren, yorum yapanlar 5 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar para cezası ile cezalandırılacaktır.

Halka Açılmaya Teşvik geliyor

Bakanlar Kurulu’na halka açık anonim şirketler için kar dağıtımına bağlı vergi kesintisi oranlarını farklı oranlarda belirleme yetkisi verildi.

Sermaye Arttıran Şirkete Gider Yazma Şansı geliyor

Finans, bankacılık, sigortacılık dışında faaliyet gösteren şirketlerin ödenmiş sermayenin nakit olarak karşılanan kısmı üzerinden, son açıklanan "Bankalarca açılan TL cinsinden ticari kredilere uygulanan ağırlıklı yıllık ortalama faiz oranı" dikkate alınarak, yapılan hesaplama sonucu bulunan tutarın yüzde 50'sinin ilgili hesap dönemine ait kurumlar vergisi matrahından indirilmesi sağlanıyor.

Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısı geliyor

27 yaşını doldurmamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Mavi Kart sahiplerinin, bankalarda gönüllü katılıma dayalı Türk Lirası cinsinden açılacak çeyiz hesaplarına devlet katkısı ödenecek.

Çeyiz hesaplarına yapılacak devlet katkısı, kişilerin sadece ilk evliliklerinde ve tek seferde ödenmek üzere, hesaba yatırılan tutarların, asgari süre kalınması şartıyla, düzenli ödeme planına ve hak ediş sürelerine göre farklılaşan oran ve tutarda ve azami 5 bin Lirayı geçmeyecek miktarda ödenecektir. Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacaktır. Azami tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacaktır.

İlk Evini alana Devlet Desteği

Bireylerin ilk konut edinimlerini destek için konut tasarruf hesabı programı başlatılıyor. Devlet katkısı, gerçek kişiler adına açılan konut tasarruf hesabında asgari süre kalınması şartıyla, azami tutar 15 bin lira olacaktır. Bakanlar Kurulu bunu 3 katına çıkarabilecektir.

Sigortalı Çalışana Doğum Yardımı geliyor

Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum yardımı yapılacaktır. Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılır. Doğum yardımı, Bakanlık’ça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenebilir. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sisteminde yer alan nüfus kayıtları esas alınır. Bu kapsamda yapılan ödemeler, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanır. Bu fıkrada belirtilen tutarları artırmaya Bakanlık ile Maliye Bakanlığı müştereken yetkilidir.
Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personele doğum yardımı yapılmaz.
Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve haczedilemez.

Davalarında Temyiz Hakkını Kaybedenlere Temyiz İmkânı geliyor

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • KYK bursları açıklandı25 Aralık 2015 Cuma 14:51
 • 2016 yılında çalışanlar kaç gün resmi tatil yapacak?16 Aralık 2015 Çarşamba 14:03
 • Yılbaşı tatili kaç gün olacak?03 Aralık 2015 Perşembe 16:07
 • Bu pazar seçim olsa ne olur? Son anket07 Ekim 2015 Çarşamba 10:14
 • Proje notu kimlere verilecek?25 Mayıs 2015 Pazartesi 15:33
 • Bülent Arınç: Askerlik 1000 Euro'ya düşüyor17 Nisan 2015 Cuma 08:29
 • ANKARA'DA SU KESİNTİSİ29 Mart 2015 Pazar 13:29
 • Yeni Torba Yasanın Ayrıntıları17 Mart 2015 Salı 10:08
 • İstanbul'da perşembe tatil olacak mı?18 Şubat 2015 Çarşamba 13:19
 • Danıştay'dan 4C'lilerle İlgili Flaş Karar!29 Eylül 2014 Pazartesi 23:28
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.