• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 29 °C

Yetiştirme Kursları Yöneticilere 5 Saat Ek Ders

Yetiştirme Kursları Yöneticilere 5 Saat Ek Ders
YETİŞTİRME KURSLARINDA YÖNETİCİLERE BEŞ SAAT EK DERS ÜCRETİ

Yetiştirme ve Destekleme Kursları Tam Gün Tam Yıl Kapsamında mıdır? Orta öğretim kurumları yönetmeliğinin 156.maddesinin tam gün tam yıl eğitim kapsamında yürütülecek faaliyetlerle ilgili a bendi (Ders yılı süresince, hafta içi günlerde çalışma saatleri dışındaki sürelerle hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatillerinde gerçekleştirilen eğitim ve öğretim hizmetleri) ve h bendi (Programlarının özelliğine göre günlük çalışma saatleri dışında akşamları, hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatilinde sürekli hizmet verilen alanlarda okulda yapılan eğitim ve öğretim gibi etkinlikler yapılır. ) göre okullarda cumartesi, pazar ve saat 18:00 dan sonra açılacak olan destekleme ve yetiştirme kursları tam gün tam yıl kapsamında açılabilecektir.

Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 156.maddesinin tam gün tam yıl  eğitim kapsamında yürütülecek  faaliyetlerle ilgili

 a  bendi  (Ders yılı süresince, hafta içi günlerde çalışma saatleri dışındaki sürelerle hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatillerinde gerçekleştirilen eğitim ve öğretim hizmetleri),

h bendi  (Programlarının özelliğine göre günlük çalışma saatleri dışında akşamları, hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatilinde sürekli hizmet verilen alanlarda okulda yapılan eğitim ve öğretim gibi etkinlikler yapılır. )   okullarda cumartesi, pazar ve saat 18:00 dan sonra açılacak olan destekleme ve yetiştirme kursları tam gün tam yıl kapsamında  açılabilecektir.

Ancak norm kadro yönetmeliğinin tanımlar başlıklı 4.maddesinin j bendinde ise tam gün tam yılın sadece mesleki ve teknik eğitim örgü ve yaygın eğitim kurumlarında şeklinde tanımlanıştır.(Tam gün tam yıl eğitim: Meslekî ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarının fizikî kapasitelerinden azamî derecede yararlanılması amacıyla hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere 07.00-22.00 saatleri arasında yapılan eğitim ve öğretimi)

Ortaöğretim Genel müdürlüğünce hazırlanan orta öğretim kurumları yönetmeliğine tüm okullar tarafından hafta sonu yapılan eğitim ve öğretim faaliyeti tam gün tam yıl kapsamında değerlendirilirken. İnsan kaynakları genel müdürlüğü tarafından hazırlanan norm kadro yönetmeliğinde sadece mesleki ve teknik eğitim öğretim kurumlarında yapılan eğitim öğretim faaliyetleri şeklinde tanımlanmıştır.

Tam gün tam yıl eğitim öğretimle ilgili tanımı, kampsa mı, yürütülecek faaliyetler orta öğretim kurumları yönetmeliğinin 154,155,156 maddelerinde detaylı bir şekilde tanımlanmışken norm kadro yönetmeliğinde sadece tanımlar başlıklı 4.maddenin j bendinde tanımı yapılmıştır.

Bizce de adil olan eğitim öğretim faaliyeti hafta sonu yapıldığına göre her okulda aynı değerlendirilmesi gerektiğidir. Ayrıca Ortaöğretim kurumları yönetmeliği norm kadro yönetmeliğinden önce yayınlanmıştır.

Eğer destekleme ve yetiştirme kursları tam gün tam yıl kapsamına alınırsa bu okullara  ilave bir müdür yardımcısı kadrosu verilir.

Müdür ve Müdür başyardımcısı ilave olarak 5 saat ek ders ücret daha ödenecektir.

Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Tam gün Tam Yıl düzenleyen 154,155,156 maddeleri

DOKUZUNCU KISIM

Tam gün tam yıl eğitim

MADDE 154- (1) Bireylerin hayat boyu eğitim uygulamaları kapsamında şartları uygun olan okulların bina, tesis, araç-gereç, personel ve kapasitelerinden azamî derecede yararlandırılması esastır. Bu amaçla okullar hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dâhil olmak üzere gerektiğinde 07.00-22.00 saatleri arasında yıl boyunca açık bulundurulur.

Tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamına alınma

MADDE 155- (1) Okul müdürlüğünce, çevrenin eğitim ihtiyacı, fiziki kapasite, öğrenci-kursiyer potansiyeli, çevre şartları, öğretmen durumu, araç-gereç ve donatım girdileriyle bu kapsamda yapılacak faaliyetin içeriği gibi hususlar dikkate alınarak, okulun tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamına alınması isteği ders kesiminden eylül ayının son iş gününe kadar millî eğitim müdürlüğüne bildirilir.

(2) Okul müdürlüğünce hazırlanan etkinlik planının uygun bulunması hâlinde il millî eğitim müdürlüğünün teklifi üzerine valilik oluruyla tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamına alınma kararı verilir.

(3) Okulun tam gün tam yıl eğitim uygulanması kapsamına alınması kararı planlanan faaliyetin fiilen yapıldığı sürece yürürlükte kalır.

(4) Uygulama kapsamında yapılacak etkinlikler her yıl okulun yıllık çalışma planında gösterilir.

Tam gün tam yıl eğitim kapsamında yürütülecek faaliyetler

MADDE 156- (1) Tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamında;

a) Ders yılı süresince, hafta içi günlerde çalışma saatleri dışındaki sürelerle hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatillerinde gerçekleştirilen eğitim ve öğretim hizmetleri,

b) Okullarda yapılan ikili öğretim,

c) Açık öğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin yüz yüze eğitim uygulamaları,

ç) Telafi eğitimi uygulamaları,

d) Okulda yapılan staj çalışmaları,

e) Özel eğitime ihtiyacı olan bireyleri, üretici konuma getirmeye yönelik düzenlenen mesleki eğitim, 272

f) Okullarda açılan hayat boyu eğitime yönelik kurslarla her türdeki mesleki kurslar,

g) Okullarda yapılan çıraklık ve kalfalık eğitimi ile iş pedagojisi kursları,

ğ) Kamu ve özel kurum ve kuruluşlarıyla yapılan proje ve protokoller çerçevesinde yapılan yaygın eğitim faaliyetleri,

h) Programlarının özelliğine göre günlük çalışma saatleri dışında akşamları, hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatilinde sürekli hizmet verilen alanlarda okulda yapılan eğitim ve öğretim gibi etkinlikler yapılır.

(2) Yarıyıl ve yaz tatilinde işletmede yapılan staj çalışmaları tam gün tam yıl eğitim kapsamında değerlendirilmez.

Norm kadro yönetmeliğinin Tam gün Tam Yılı Tanımlayan 4.maddesinin J Bendi

Tanımlar

MADDE 4- (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında;

j) Tam gün tam yıl eğitim: Meslekî ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarının fizikî kapasitelerinden azamî

derecede yararlanılması amacıyla hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere 07.00-22.00 saatleri arasında yapılan eğitim ve öğretimi.

fatihdinç@kamuexpress.com

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.