• BIST 1.092
 • Altın 462,532
 • Dolar 7,0417
 • Euro 8,3593
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

YÖK Atlas tercih robotu! 2020 üniversite taban puanları kontenjan bilgileri!

YÖK Atlas tercih robotu! 2020 üniversite taban puanları kontenjan bilgileri!
Üniversite taban puanları ve kontenjanları ÖSYM tarafından hazırlanan kılavuzla duyuruldu. YÖK Atlas tercih robotu ile aldığınız puana göre hangi üniversiteye yerleşebileceğinizi öğrenebilirsiniz. İşte, YÖK Atlas tercih robotu giriş ekranı!

YÖK Atlas tercih robotu 2020! Üniversite taban puanları kontenjan bilgileri YÖK Atlas tercih robotu üzerinden sorgulanıyor. Üniversiteye girmek isteyen öğrenciler doğru tercihi yapabilmek istiyor. Puanına göre tercih yapmak isteyen öğrenciler de YÖK Atlas tercih robotunu kullanıyor. YÖK tarafından hazırlanan robot ile 2 ve 4 yıllık üniversitelerin puanlarını görüntüleyebilirsiniz.

YKS TERCİH DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)'nin sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Twitter hesabından açıklama yapan Aygün, " 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresimizden açıklanmıştır. Tercihler, 6-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Sonuçların tüm adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını dilerim." dedi.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

 

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir.

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR?

"Üniversite Seç" kutucuğuna üniversite ismi girerek, o üniversitedeki lisans programlarının listesini görebilirsiniz. Detayları görmek için programın üstüne tıklayabilirsiniz.

"Program Seç" kutucuğuna ilgi duyduğunuz programı (mesleği) girdiğinizde, bu isimli programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz. Detaylarını görmek istediğiniz program için üniversitesinin üzerini tıklayabilirsiniz.

YÖK ATLAS TERCİH PROGRAMI EKRANI

ÜNİVERSİTELERİN TABAN VE TAVAN PUANLARI

YÖK'ün yayımladığı Atlas tercih robotu, ÖSYS ile öğrenci alan lisans programlarının, kontenjan, yerleşen sayısı, taban puan ve taban başarı sırası bilgilerine ulaşmada kolaylık sağlıyor. Son 4 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı, aşağıdaki linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan "Puan Türü Seçin" alanını doldurduktan sonra kolayca görüntülenebilecek.

YÖK ATLAS TERCİH PROGRAMI

YÖK tarafından hazırlanan ve üniversite adaylarının daha bilinçli tercih yapmasını amaçlayan Atlas tercih programı sayesinde, 4 yıllık veya 2 yıllık üniversitelerin geçtiğimiz yıllardaki taban puanları ve kontenjan bilgileri öğrenilebiliyor.

YÖK'ün Atlas uygulaması aracılığıyla, tercih edeceğiniz üniversite bölümünün;

– Kontenjan, yerleşen, kayıt yaptıran, ek yerleşen, ek kayıt yaptıran sayıları

– Yerleşenlerin cinsiyet dağılımı

– Yerleşenlerin geldikleri coğrafi bölgeler

– Yerleşenlerin geldikleri iller

– Yerleşenlerin öğrenim durumu

– Yerleşenlerin liseden mezuniyet yılları

– Yerleşenlerin mezun oldukları lise alanları

– Yerleşenlerin mezun oldukları lise grupları / lise tipleri

– Yerleşenlerin mezun oldukları liseler

– Yerleşen okul birincileri

– Taban puan ve başarı sırası istatistikleri

– Yerleşen son kişinin profili

– Yerleşenlerin YKS net ortalamaları

– Yerleşenlerin YKS puanları

– Yerleşenlerin YKS başarı sıraları


– Ülke genelinde tercih edilme istatistikleri

– Yerleşenlerin ortalama kaçıncı tercihlerine yerleştikleri

– Yerleşenlerin tercih eğilimleri – Üniversite türleri

– Yerleşenlerin tercih eğilimleri – Üniversiteler

– Yerleşenlerin tercih eğilimleri – İller

– Yerleşenlerin tercih eğilimleri – Aynı/Farklı programlar

– Yerleşenlerin tercih eğilimleri – Programlar (Meslekler)

– Yerleşme koşulları" öğrenilebiliyor.

 

YENİ BÖLÜMLER DİKKAT ÇEKİYOR

Tercihlerini gerçekleştirmek için bölümleri detaylıca araştıran adaylar, yeni bölümler ve iş imkanları hakkında araştırmalarını da detaylıca sürdürüyor. Peki, tercihlerinizde göz önünde bulunduracağınız yeni ve dikkat çeken bölümler hangileri? İşte, o konu hakkında uzmanlardan bazı bilgiler


STAJA BEKLENİYORLAR

Prof. Dr. Ebru Sezer (Hacettepe Üniversitesi Yapay Zekâ Mühendisliği Bölüm Başkanı): "Hedefimiz adrese teslim yapay zekâ mühendisleri yetiştirmek. Bölüm, bilgi birikiminin kalıcılaşması ihtiyacı tespit edilerek açıldı. Kendi kendine karar verebilen, davranış geliştirebilen, veri üzerinde bilgi çıkarımı yapabilen tüm sistemlerde yapay zekâ mühendislerinin bir rolü, uygulaması ve istihdamı olacak. Yapay zekâ, uygulama alanlarına göre değişkenlik gösteriyor. Son iki sene bu alanların çeşitliliğini modelleyecek bir ders programı oluşturduk. Yetişmiş insan kaynağına en fazla ihtiyaç duyulan sektörlerden biri bu alan. Öğrencilerimiz şimdiden staj programları için bekleniyor. İşbirliği teklifleri alıyoruz. Mezunlarımız sağlık, savunma, bilgi sistemleri, kamu ve özel sektörlerde görev alabilecek. Diplomalarında "Bilgisayar mühendisliği bölümü yapay zekâ mühendisliği programını bitirmiştir. Yapay zekâ mühendisliği unvanını almıştır" diye yazacak"

SAVUNMADA ÖNEMLİ ROL

Prof. Dr. Sezgin Bakırdere (Yıldız Teknik Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı): Ülkemizdeki hava araçlarında yer alan elektronik sistemlerin neredeyse tamamı ithal. Bu alanda nitelikli insanlara ihtiyaç var. Havacılık elektroniği bölümümüz savunma sanayiinde ve sivil havacılıkta kullanılan hava araçları düşünüldüğünde ülkenin bu alanda kalkınmasında önemli rol üstelenecek. Havacılık elektroniğindeki teknolojik eksikliği gidermeyi ve kalifiye eleman yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Eğitim dilimiz yüzde 100 İngilizce olarak planlandı. Öğrencilerimiz eğitim süresi boyunca kamu veya özel kuruluşlarda staj yapacak ve uygulama eğitimi alacak. TUSAŞ ile staj, Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu ile de uygulama protokolü imzalandı. Mezunlarımız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Türk Hava Kuvvetleri, Hava İkmal Bakım Merkezleri, özel sektör havacılık kuruluşları ile hava aracı elektrik ve elektroniğine destek veren kuruluşlarda çalışabilecek.


'FOTONİK' ÖĞRENCİ BEKLİYOR

Prof. Dr. Canan Varlıklı (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fotonik Bölümü Başkanı): Fotonik; fizik, kimya, elektrik, elektronik ve malzeme bilimleri disiplinlerinin; ışıl bilimiyle mühendisliği üzerine birlikte çalıştığı bir bölüm. Işığı algılayan, oluşturan, etkileyen malzeme, aygıt ve sistemler genel ilgi alanı. 2015'te 'UNESCO Dünya Işık Yılı'nda lisansüstü programı açtık. Bu yıl lisans olarak ilk kez öğrenci alacağız. Öğretim kadrosunda farklı disiplinlerden bir araya gelen akademisyenler var. Mezunlar, uzmanlaşma alanlarına göre sağlık, savunma, enerji, aydınlatma ve iletişim gibi sektörlerde; AR-GE faaliyeti yürüten, üretim yapan, hizmet veren kamu, özel, ulusal, uluslararası kuruluşlarda iş bulabilecek. Henüz bilinen bir alan değil. Ancak istihdam konusunda herhangi bir kaygımız yok. Nano-teknoloji evrimiyle ışık bu anlamda pek çok başka teknolojinin içinde yer alan bir olgu oldu.

HEM İŞLETME HEM ZİRAAT

Dr. Öğr. Üyesi Sanem Argın (Yeditepe Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölüm Başkanı): Gelişmiş ülkelerin seviyesine gelebilmek için sadece işletmeci veya ziraat mühendisi olmak yeterli değil. Bu nedenle ikisini de kapsayan bir ders programı oluşturduk. Yurtdışındaki yeni tarım ve sulama modellerini, kârlı ürünleri takip edebilmek için bölümümüz İngilizce. En büyük farklılıklardan biri de bilişim sistemleriyle ilgili dersler olması. Çağa uyum sağlayabilmek için bilişimin çok iyi bilinmesi gerekiyor. Mezunlar, tarım alanında işletme, ithalat ve ihracat yapan her türlü kurumda çalışabilecek. İstihdam kaygımız yok. Toplam dört staj ile işin nasıl yapıldığını yerinde görebilecekler. Yurtdışındaki bazı okullarla anlaşma sürecindeyiz. Olursa öğrencilerimiz hem yurtdışındaki okullarda hem de yurtiçindeki firmalarda deneyim kazanacak.

BİLGİ GÜVENLİĞİ UZMANLARI

Öğr. Görevlisi Şenay Kocakoyun Aydoğan (Gedik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü): Bilgisayar programcılığıyla eş zamanlı yürütülen ve alt alanı olan bir bölüm, çok revaçta. Amacımız oluşturulan bilgiyi korumak. Bilginin üretilmesi çok kolaylaştı ancak saklama ve güvenlik konusunda eksiklikler var. Yeni neslin ilgisi de bu alana yöneliyor. Öğrenciler eğitim sürecinde zorunlu staj yapacak. Mezunlar yazılım ve bilgi işlem firmalarında, elektronik ticaret yapan, çok kullanıcılı bilgisayar sistemi olan ve diğer bilgisayar ağıyla uzaktan eğitim veren kuruluşlarda çalışabilecek. Sistem güvenliği uzmanı, bilgi işlem uzmanı, sistem destek uzmanı, sistemli ağ danışmanı ve programcısı olarak görev alabilecekler. Bu alanda uzman açığı var. Ayrıca bilgisayar, fizik, endüstri ve yazılım mühendislikleri, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği gibi bölümlere de dikey geçiş yapabilecekler.

HİBRİD TEKNOLOJİSİ

Öğr. Görevlisi Emre Altınkaya (Bilecik Şeyh Edabali Meslek Yüksekokulu Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü): Otomotivde en çok ilgi çeken teknolojilerden biri de hibrid ve elektrikli araçlar. Bölümümüzün amacı ihtiyaç duyulan yeterli teori ve beceriye sahip nitelikte ara eleman yetiştirmek. Hibrid ve elektrikli araçlar disiplinlerarası bir bölüm. Bu nedenle üniversitemizde bilgisayar, temel bilimler, elektrik, elektronik, programlanabilen mantık denetleyici, motor ayarları laboratuvarları, içten yanmalı motorlar için de benzin ve dizel motorları atölyesi var. Okulda elektrik dolum ünitesi de mevcut. Öğrenciler, tüm otomotiv fabrikalarında ve şarj ünitelerinin yapımını veya bakımını üstlenen kuruluşlarda staj imkânı bulabilecek. Mezunlarımız tekniker unvanıyla hibrid ve elektrikli taşıtlar teknolojisi araştırma enstitülerinin Ar-Ge departmanlarında, otomotiv fabrikalarında, şarj üniteleri ve istasyonlarıyla çalışma yapan endüstriyel kuruluşlarda görev alabilecek

O üniversiteyi tercih edene 2.000 TL burs! TIKLAYINIZ

Sayısal puanla alan 4 yıllık bölümler hangileri? TIKLAYINIZ

Sözel puanla alan 4 yıllık bölümler hangileri? TIKLAYINIZ

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.