• BIST 1.809,65
 • Altın 757.29362
 • Dolar 13.3898
 • Euro 15.1464
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 8 °C

Yönetici Atama Yönetmeliği Üzerine Değerlendirme

Yönetici Atama Yönetmeliği Üzerine Değerlendirme

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI'nın açıkladığı Yönetici atama yönetmeliği maddeleri üzerine artı ve eksileriyle yapılan bir değerlendirmedir.

 1. Yönetici Atamalarında Başarıya Endeksli Objektif Ölçütler

“Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği göre, okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı, öğretmenlerce ikincil görev kapsamında yürütülecek ve bir kadro olmayacak. Eğitim kurumu yöneticiliği görevlerinin “kazanılmış hak” olarak algılanması veya “Yöneticilik görevi, yöneticilerin istekleri dışında sonlandırılmayacağı” anlayışının önüne geçilerek, hukuki itilaflar da önlenecek. Değerlendirme: Atandığı kurumda kendini kral zanneden idarecilerin ayaklarının yere basması için yerinde bir karar.

 1. Aynı Okulda, Aynı Unvanla En Fazla 8 Yıl Yöneticilik Yapılacak

Yönetmeliğe göre, 4 yıllık görev süresini tamamlayan yöneticinin görevleri ders yılı bitiminde sona erecek. Ancak değerlendirme sonucunda başarılı olanlara, aynı veya başka eğitim kurumunda, 4 yıl daha görev yapma imkanı sağlanacak. Yöneticilerin zorunlu rotasyon yerine istekleri dâhilinde başka eğitim kurumlarına geçişlerinin sağlanması için bir yönetici aynı okulda aynı unvanla 8 yıldan fazla yöneticilik yapamayacak. Değerlendirme: Sürekli aynı okulda çalışan iyi bir idarecinin 8 yıl sonra o okulda yapacak çok da fazla işi kalmaması gerekir. Eğer hala yapacağım çok iş var diyorsa o idarecinin 8 yıl o okulda kalmış olması zaten hatadır.

 1. Hâlihazırda Müdürler 75 Ve Üzeri Puan Alırsa Görev Süreleri Uzatılacak

Görev süresi uzatılacak müdürler, ilçe mili eğitim müdürleri, şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından değerlendirilecek. Bu değerlendirme sonucunda 75 ve üzerinde puan alan müdürlerin görev süreleri uzatılacak. Bu uygulama yalnızca müdürlerin görev sürelerinin uzatılmasıyla sınırlı kalmayacak; bundan sonra müdürlük yapacakların da rehberi olacak. Daha önce müdürlük görevinde bulunanlar ile ilk defa müdürlüğe görevlendirilmek üzere başvuranlar, değerlendirme ve sözlü sınav üzerinden 2 aşamalı bir sisteme tabi tutulacak. Bu değerlendirme sonucunda da başarılı olanlar, tercihleri dikkate alınarak, puan üstünlüğüne göre müdür olarak görevlendirilecek. Görev süreleri uzatılmayan müdürler de yeniden görevlendirmek üzere tekrar başvurabilecek. Değerlendirme: Bir idarecinin yeniden görevlendirilmesi için mutlaka bir değerlendirme yapılması gerekir. Fakat bu şekilde bir değerlendirme idarecileri pasif bir hale getirecektir. Şirin idareciler olacak ama çalışan idareciler olmayacak. Çünkü çalışırsan birilerinin çıkarına dokunursun. Çalışmazsan sorun yaşamazsın hata da yapmazsın.

 1. Yönetmelikte Kadın Yöneticilere Pozitif Ayrımcılık

Öğrencilerin tamamı kız olan eğitim kurumlarının müdürleri ve bu kurumlar ile yatılı kız öğrencisi bulunan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri kadın olacak. Karma eğitim yapılan ve müdür yardımcısı sayısı 3 ve daha fazla olan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından da en az birinin kadın adaylar arasından görevlendirilmesi ve meslek liselerinin müdür yardımcılarından en az birinin meslek derslere alan öğretmenleri arasından belirlenmesi esas alındı. Aynı uygulama spor liseleri, güzel sanatlar liseleri, sosyal bilimler liseleri ile imam hatip ortaokullarında da bu eğitim kurumlarının niteliklerine uygun olarak yapılacak. Değerlendirme: Desteklenmesi gereken bir madde. Her kurumda bir bayan idareci kesinlikle olmalıdır. Fakat ikinci bayan idareci de kesinlikle olmamalıdır.

 1. Artık Okul Müdürü, Kendi Ekibini Kuracak

Uyumlu bir ekip oluşturarak daha etkin ve verimli bir çalışma ortaya konulması amacıyla müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları, müdür tarafından belirlenecek. Yönetmeliğe göre, 2011 yılı Ekim’de yapılan Eğitim Kurumları Müdürlüğü Seçme Sınavı’nda başarılı olanlardan sınav sonuçlarına göre müdürlüğe görevlendirilmesi yapılmayan, ancak müdürlüğe görevlendirmek üzere başvuranların, sınav sonuçlarının geçerlilik süresiyle sınırlı olmak üzere değerlendirilmeye tabi tutulmaksızın doğrudan sözlü sınava alınmasını da öngörüyor. Değerlendirme: Kelimeler gayet güzel ekran koruyucu sözler mantıklı. Gerçek olan ve uygulanacak olan şu ki hiçbir müdür kendi ekibini seçemeyecek. Diyecekler ki müdür yardımcın şu olsun, müdür başyardımcın bu olsun. “Yönetmelikte müdür ekibini kendi seçer diyor, ben ekibimi kendim seçerim” diyecek müdür sayısı da az olur. Diyebilenler de 4 yılın sonunu biraz zor görür.(Bu değerlendirmede yanılmış olmak en büyük temennimdir.) Saygılarımla … Süleyman FURKAN Kaynak: www.kamuhabermerkezi.com aktif link olarak göstererek sitenizde kullanabilirsiniz. Özel değerlendirme yazısı Kamu Haber Merkezi için yazılmıştır.  

 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.