• BIST 116.322
 • Altın 165,951
 • Dolar 3,9323
 • Euro 4,8368
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 16 °C

Yönetici Görevlendirmeler İptal Mi? Değil Mi?

Yönetici Görevlendirmeler İptal Mi? Değil Mi?
Yönetici görevlendirme kavramı çıkalı yaklaşık bir yıl olmakta. Yeni kavramımız atama değil görevlendirme. Müdür olarak görevlendirilen bir arkadaşım gece vakti telefonla arıyor canı yanmış bir şekilde feryat ediyor “bizim atamamız iptal mi?

Haberin yok mu benim müdür olarak atanmama sebep olan yönetmelik maddesinin yürütmesi durduruldu. Haberim var ama sende mi onla görevlendirilmiştin diyorum. Evet cevabını zorla duyuyorum. Bak diyorum birincisi seninki artık atama değil görevlendirme, ikincisi senin milli eğitim müdürün, şube müdürün, senin okuldaki müdürü değerlendirdiklerinde(!) hangi süredir onla çalışıyorlardı? 1 ay ancaktır diyor. Şube müdürlerinde, mülakatları dahi iptal olup mahkeme kararlarına rağmen halen görevde tutulmaya çalışanlar mı? diye soruyorum. Evet, ama diyebiliyor. Tamam o zaman o insan eski görevine yani senin şimdi görevlendirme olduğun müdürlük görevine geri dönecek diyorum. Çok uzatmak istemiyorum. Malum gecenin bir yarısı.
 
Ya ben diyor? Sende geldiğin yere gideceksin diyorum nazikçe. Bak diyor şu gazetenin sitesine gir oku diyor. Giriyorum ulusal bir gazetenin sitesi diyor ki özetle “Danıştay’ın kararı geriye yürümez çünkü o yönetmelik maddesidir. Bunlar ise atama işlemidir. Yapılan atamalar iptal olmaz. Bundan sonraya uygulanır.” sadece gülümsüyorum; amiyane bir şekilde “yav he he oldu canım” ifadeleri dökülüyor dudaklarımdan. Konuşmaya çok gerek yok, görevlendirmeleriniz iptal diyerek arkadaşımın moralini istemeden de olsa bozarak kapatıyorum telefonu.

 
Görevlendirmeye neden olan maddenin yürütmesi durdurulmuş, o maddeyle görevlendirmeler yapılmış, o maddenin yürütmesi durdurulmuş ama yapılan görevlendirmeler iptal olmayacakmış. Böyle bir ifadeyi kullanmak zor olsa gerek. Buradan koyu harflerle yazıyorum. İptal edilen/ yürütmesi durdurulan yönetmelik maddesiyle yapılan tüm idari işlemler(atama, görevlendirme vb) iptal edilmiştir ve hiç doğmamış sayılacaktır.
 
1)   Danıştay kararı, görevlendirilen Müdürler için ne diyor: Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğinin Ek-1 Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri İçin Değerlendirme Formuna göre okul müdürünü değerlendiren İl/İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürünün okulun bulunduğu İl/İlçede altı aydan daha kısa süreli çalıştığı halde değerlendirme yapmasını eksik bir düzenleme olarak görmüş ve yürütmeyi durdurmuştur. Bu karara göre, değerlendiriciler arasında altı aydan daha kısa süreli İl/İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürü bulunan değerlendirmelere göre yapılmış olan okul/kurum müdürü görevlendirmelerinin TÜMÜ İPTAL edilecektir.
 
2)   Danıştay kararı, görevlendirilen Müdür Yardımcıları/Müdür Başyardımcıları için ne diyor: Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, inha-teklif-onay süreçlerine göre müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının görevlendirilmelerinde, kariyer ve liyakatin ön planda tutulması gerektiğine vurgu yaparak, görevlendirmelerde hiçbir objektif kıstasın öngörülmemesini ve takdir yetkisinin mutlak ölçüde etkili olmasını hukuka aykırı bulmuştur. Bu karara göre, yürütmesi durdurulan yönetmelik kapsamında yapılan Müdür Başyardımcıları ve Müdür Yardımcıları görevlendirmelerinin TÜMÜ İPTAL edilecektir.
 
              Yazımızın tanıtım resminde, kılıçlanan hukuk timsalini boşuna kullanmadık. Yıllarca mahkeme kararlarını uygulamazsanız böyle ucube yorumlar ortaya çıkar. İptal mi? Değil mi? diye birileri sorar. Hukuk zedelenmemelidir. Bu kararları uygulamamak işleri çözmez sorunu büyütür. Bir daha değerlendirme de yapılamaz. Çünkü kişi görevden alınmış başka ilçeye öğretmen olarak gönderilmiş yeni ilçe müdürü vekili ve mülakatları bile iptal edilen şube müdürleri bu insanı tekrar nasıl değerlendirecek? Altı ay çalışmadı ki? değerlendirebilsin. Ya da öğretmenken çalışmakla yöneticiyken çalışmak çok farklı kavramlardır. Muhakkak değerlendirmesi de farklı olacaktır. Hukuk kararlarını uygulamamak görüldüğü gibi sorunları küçültmüyor aksine büyütüyor. Vicdanları yaralıyor. Hukuk Devletlerinde böyle durumlar yaşanmaz. Çünkü Hukuk Devletlerinde mahkeme kararları UYGULANIR. Kaldı ki bu saatten sonra hukuksal kararları uygulamamak güç olsa gerek. Mahkeme kararları için acaba uygulanır mı? Uygulanmaz mı? Düşüncesinin de artık bitmesi gerekiyor.
 
    Ne diyelim ki; “Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım”
 
Manas Kağan

Memurburda.com


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.