• BIST 1.910,41
 • Altın 779.61577
 • Dolar 13.7178
 • Euro 15.5042
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 5 °C

YÖNETMELİĞİN EN ÇOK TARTIŞILAN MADDELERİ NETLEŞİYOR

YÖNETMELİĞİN EN ÇOK TARTIŞILAN MADDELERİ NETLEŞİYOR

20 Ekim 2014 tarihinde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelik Taslağı yayımlandıktan sonra MEBBİS üzerinden 2 bin üzerinde görüş geldi ve taslak yönetmelik tartışılmak üzere Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen 50 katılımcı ile Kayseri Erciyes'te üzerinde iki gün süren toplantı yapıldı. Toplantı sırasında Taslak Yönetmeliğin en çok tartışılan maddeleri ve yeni yönetmelik taslak haliyle yasalaşırsa öğretmenlere gelecek yenilikler şu şekilde olacak:

 1. Öğretmenliğe ilk defa atanacaklarda başvuru tarihi itibariyle 40 yaşından gün almamış şartı, atama yapılacak yılın ilk günü itibariyle 40 yaşını doldurmamış olmak şeklinde düzenlenmiş; böylece öğretmen adaylarına yaklaşık 20 aylık bir avantaj sağlanmıştır.
 2. Daha önce yalnızca bir alan için başvuruda bulunabilen öğretmen adaylarından öğrenimleri birden fazla alana kaynak olanlara bu alanların tamamı için başvurabilme imkanı sağlanmış; daha önce 40 olan tercih sayısı da 80’e yükseltilmiştir.
 3. Fen Liseleri ve sosyal bilimler liselerine atanacak öğretmenler ile spor liselerinin beden eğitimi öğretmenleri ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenlerinin atamaları yeniden düzenlenmiştir. Buna göre fen liseleri ve sosyal bilimler liseleri öğretmenlerinin sınavsız, spor liselerinin beden eğitimi öğretmenleri ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenlerinin ise uygulama sınavı sonucu atamaları öngörülmüştür.
 4. Öğretmenlerin hizmet puanlarına, bir defaya mahsus olmak ve lisansüstü eğitimlerden yalnızca en yüksek öngörülen puan dikkate alınmak üzere; doktora öğrenimini tamamlayanlar için 90, tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayanlar için 44, tezsiz yüksek lisans öğrenimini tamamlayanlar için 36 puan eklenmesi öngörülmüştür.
 5. Öğretmenlerden eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri şehit veya malul gazi olanların, zorunlu hizmetten muaf tutulmaları öngörülmüştür.
 6. Aynı eğitim kurumunda sekiz yıl görev yapmış öğretmenlerin il içinde görev yerlerinin değiştirilmesi öngörülmüştür. Bu düzenlemede, alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda sekiz yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamalarının, aynı öğrencilerle devam etmeleri şartıyla 4’üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılacağı öngörülmüştür.
 7. Mazerete (Özre) bağlı yer değiştirmelerin tamamı, genel yönetmelik hükümlerine uygun olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.
 8. Öğretmen kadrolarına atama ve yer değiştirme yetkisinin tamamının veya bir kısmının valiliklere devredilebileceği yönünde düzenleme yapılmıştır.

KAMUHABERMERKEZİ/ÖZEL HABER www.kamuhabermerkezi.com tüm hakları Kamu Haber Merkezine aittir. Aktif bağlantı linki verilmeden kopyalanamaz.


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.